Esnaf ve sanatkarların sorunlarını Ankara'ya taşıdılar Esnaf ve sanatkarların sorunlarını Ankara'ya taşıdılar
Yeni ekonomi modeli kapsamında alım gücünün düşürülüp ucuz iş gücü ile kalkınmayı hedefleyen yöneticiler, henüz iğneden ipliğe kadar her geçen gün zamlanan ürünlere vatandaşların nasıl ulaşacağı konusunda bir model açıklamadılar. Türk halkı bir yandan aldığı maaşla geçinmeye çalışırken; bir yandan da iğneden ipliğe, başta da temel gıda maddelerine yapılan zamlar karşısında çaresiz kalmış durumda. Döviz kurlarının her geçen gün arttığı ortamda, Türk Lirası değersizleşirken; akaryakıt ürünleri başta, ekmek fiyatları, sıvı ve katı yağların yanı sıra, sigara çeşitleri, temel gıda fiyatları her geçen gün artıyor. TUİK Genel Müdürlüğü Kasım 2021 ayı ile ilgili istatistikleri yayınladı. Çanakkale-Balıkesir bölgesinde en çok zamlanan 5 ürün ile fiyatı düşen 5 ürünü açıklayan TUİK Genel Müdürlüğü, aynı zamanda Türkiye genelinde fiyatı zamlanan ve en çok düşen ürünleri de paylaştı.
KÖMÜR ZAM REKORU KIRDI!
TUİK Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre; Çanakkale-Balıkesir bölgesinde Kasım ayında en çok zamlanan ürün Linyit Kömürü oldu. Ekim ayına göre Linyit Kömürünün ton başına gelen zam ise yüzde 25,44’e ulaştı. İkinci sırada ise duvar döşemede kullanılan Fayans ücreti oldu. Fayans ekim ayına göre yüzde 24,98 oranında zamlandı!
PATLICAN VE TAVUK ETİ EL YAKIYOR!
TUİK verilerine göre Türkiye genelinde en çok fiyatı yüzde 24,81 oranında zamlanan Patlıcan oldu. Patlıcan’ın kilogram fiyatı Çanakkale-Balıkesir bölgesinde ise fiyatı yüzde 21,29 oranında zamlanarak üçüncü sırada yer alan ürün oldu. Kasım ayında rekor üstüne rekor kıran Döviz Kurlarının etkisi ile Benzin, Mazot ve LPG’nin litre fiyatları da artmıştı. Hemen hemen her gün zam gelen akaryakıt ürünleri içerisinde en yüksek artış ise LPG oldu. LPG, Çanakkale bölgesinde yüzde 18,61 ile fiyatı en çok zamlanan dördüncü ürün oldu. Alım gücü her geçen gün düşen, yıllardan bu yana da kırmızı et fiyatlarından şikâyetçi olan vatandaşların en çok yöneldiği et ürünü olan Tavuk eti maalesef Kasım ayında Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı en çok artan 5’nci ürün oldu. Tavuk etinin kilogram fiyatı yüzde 14,67 oranında arttı.
KARNABAHAR, ISPANAK UCUZLADI
TUİK Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı en çok düşen beş ürünün en tepesinde ise Karnabahar yer alıyor. Karnabahar fiyatı yüzde 39 düşüşle Türkiye ortalamasının üzerinde düşüş gösterdi. Fiyatı en çok düşen ikinci ürün ise Ispanak oldu. Ispanak’ın kilogram fiyatı önceki aya göre yüzde 25,78 oranında düştü. Geçtiğimiz aylarda zam rekoru kıran Limon fiyatı, Ekim ayına göre bölgemizde fiyatı en çok düşen üçüncü ürün oldu. Limon aynı dönemde yüzde 17,95 oranında düşerken; dördüncü sırada olan Yerli Muz’un kilogram fiyatı da yüzde 17,76 oranında düştü. Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı en çok düşen beşinci ürün ise Pırasa oldu. Ekim ayında göre Kasım ayında Pırasa’nın kilogram fiyatı yüzde 16,79 oranında düştü!
ÜLKE GENELİNDE REKOR KIRANLAR
TUİK Genel Müdürlüğüne göre Türkiye genelinde en çok zamlanan 5 ürün ise sırasıyla şöyle; Patlıcan Yüzde 24,81, Sivri Biber yüzde 21,71, LPG dolum ücreti yüzde 19,55, Altın 18,45 ve Domates 15,24.
ÜLKE GENELİNDE FİYATI EN ÇOK DÜŞENLER
TUİK Genel Müdürlüğüne göre Türkiye genelinde fiyatı en çok düşen 5 ürün ise şunlar oldu; Karnabahar yüzde 38,79 oranında, Ispanak yüzde 21,42, Kıvırcık yüzde 2012, Limon yüzde 17,54 ve Pırasa yüzde 14,44 oranında ucuzladı.