“Sıtma Tedavisinin Gecikmesi Ölümcül Olabilir” “Sıtma Tedavisinin Gecikmesi Ölümcül Olabilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren haritanın güncel halini paylaştı. Koca, paylaşımında “Vaka sayılarının düşüş eğilimi devam ediyor” mesajına yer verdi. Haftalık corona vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 89.97, Ankara’da 115.71, İzmir’de 47.74 oldu.

VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN İLLER

Sağlık Bakanı Koca, son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illeri de açıkladı. Bakan Koca’nın paylaşımına göre, vaka sayısı en çok Erzurum, Tunceli, Kastamonu, Samsun, Kocaeli, Rize, Burdur, İstanbul, Edirne ve Zonguldak’ta azaldı.

ÇANAKKALE ZİRVEDEN DİBE İNDİ!

Çanakkale'de, 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı, 10-16 Nisan haftasında 962,98'e kadar yükselmiş, Türkiye'de en çok vaka görülen il olmuştu. Salgının Çanakkale gibi bir ilde bu kadar yükselmesi sadece ilde değil Türkiye genelinde panik yaratmıştı. Ramazan bayramı itibariyle bir takım kısıtlanmalar alınmış, bir miktar vakalarda düşüş görülmesi üzerine Türkiye genelinde 17 günlük Tam kapanma uygulanmasına geçilmişti.

VATANDAŞ KORDONU ÖZLEMİŞ

Tam Kapanma uygulaması sonrasında Kademeli Normalleşme sürecine geçilirken; Sağlık bakanı Fahrettin Koca 22-28 Mayıs 2021 tarihleri kapsayan il il vaka haritasında Çanakkale’de vakaların düşüşte olduğu görüldü. 15-21 Mayıs haftasında Çanakkale’de 100 binde görülen vaka oranı 72,75 iken 22-28 Mayıs haftasında 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı 60,38'e kadar düştü.

Editör: TE Bilisim