Çocuk Koruma Kurulu toplandı Çocuk Koruma Kurulu toplandı

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Ayçiçek ekim alanlarında yaşanan ve Trakya üreticisini perişan eden çayır tırtılının şimdi de Çanakkale'de görülmeye başladığını belirterek, “Trakya’da ayçiçeği üreticilerinin ocağına incir ağacı dikilmiş durumda. Çayır tırtılı felaketi artan girdi maliyetleri karşısında zaten ayakta kalmakta zorlanan üreticiyi perişan etti. Tarım Bakanlığı mücadeleye daha etkin katılmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Trakya’nın ardından Çanakkale’de de Ayçiçek tarlalarında etkili olmaya başlayan çayır tırtılını gündeme getirdi. Ayçiçek ekim alanlarında yaşanan çayır tırtılı istilası giderek büyüdüğünü belirten Özgür Ceylan, “Günlerdir Trakya üreticisini perişan eden çayır tırtılı şimdi Çanakkale'de de görülmeye başlandı. Yaşanan durum tam anlamıyla bir felakettir, bir afettir”şeklinde açıklamada bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin çayır tırtılına karşı drone ile ilaçlama yapılarak mücadelenin devam ettiği yönünde açıklamalarda bulunduğunu bildiren Özgür Ceylan, “Çiftçinin elinde zirai mücadele yürütebilecek aparatlar mevcut değil. Bölgede yeterli drone olmadığı, drone'a ulaşabilenlerinde ücreti kendilerinin ödediği söyleniyor. Devlet çiftçinin yanında olmalı bu masrafı karşılamalıdır” görüşünü ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tek elden ve ücreti Devlet tarafından karşılanacak şekilde çayır tırtılına karşı mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmesi gerektiğini savunan Özgür Ceylan, “Çayır tırtılının başka bölgelere sıçraması önlenmelidir. Trakya ve Çanakkale Afet bölgesi ilan edilmeli üreticilerin uğradığı zarar karşılanmalıdır” şeklinde görüş bildirdi.

Editör: Ahmet Tunç