CHP İl Başkanlığı görevine atanan Doğan Ateş düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Ateş; “Türkiye genelinde seçimlerde CHP olarak istediğimiz sonucu alamadık. Bundan dolayı da üzüntülüyüz. CHP’nin seçimlerde başarılı olamamasının nedenlerini seçmenlerimizde değil; kendimizde aramamız gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar doğru vaatler verilmesine rağmen, rakiplerin ülkeyi her alanda getirdiği olumsuz koşullara rağmen vatandaş bizleri iktidara getirmediyse bunun sebebini, suçlusunu kendimizde aramız gerekiyor.

“YENİLGİNİN SEBEBİ VE SUÇLUSUNU KENDİMİZDE ARAMAMIZ GEREKİYOR”

CHP’nin hemen her kademesinde değişim talebinin zirve yaptığı bu günlerde; değişim talepleri ile ilgili olarak ise Doğan Ateş şunları söyledi; “Politikalarımızda değişim gerekiyorsa değişim, kadrolarımızda değişim gerekiyorsa da bu mesajı halkımıza vererek bir yenilenme sürecine girmiş bulunuyoruz. 28 Mayıs seçimlerinden sonra Türkiye genelinde CHP kongre süreci resmen başlamıştır. 3 – 30 Temmuz arasında mahalle delege seçimlerinden 5 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında da ilçe kongrelerimizi tamamlayacağız. 16 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasında da İl Kongrelerimizi gerçekleştireceğiz. Parti meclisimiz tarafından alınacak bir tarih kararı ile ilgili olarak da kurultayımızı yaparak, partimizde bir yenilenmeyi gerçekleştireceğiz.”

“GÜNDEMİMİZDE YEREL SEÇİM YOK”

28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından AK Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim çalışmalarının startını vermişti. AK Parti teşkilatları yerel seçimlere hazırlanırken; CHP’de gündemin yerel seçim olmadığını bizzat Doğan Ateş açıkladı. Ateş; “Büyük kurultayımızın devamında yerel seçimleri yaşayacağız. Ülke genelinde; CHP’nin gündeminde yerel seçim yok arkadaşlar. Çünkü önümüzde örgüt seçimleri var. Aday olan arkadaşlarımız il, ilçe yönetimlerine aday olacak arkadaşlarımız siyasi çalışmalarını yapıyorlar. Kendilerine destek sağlamak amacıyla üye bazında çalışmalarını sürdürüyorlar. İl yönetimi olarak bizlerde bu süreci doğru ve tarafsız bir şekilde yürütmeye çalışacağız” dedi.

“37 KÖYDE DELEGE SEÇİMİ YAPILMAYACAK”

Çanakkale il genelinde yapılacak olan delege seçimleri ile ilgili olarak Ateş; “Delege seçimlerinde yöntem; kişilerin bağımsız olarak müracaat ederek oluşan bir sistem değil. Delege olmak isteyen arkadaşlarımız; birden fazla adayın olduğu yerlerde müracaat ederek aday olmak istediğini belirtiyorlar. İhtiyaçtan fazla bir müracaat var ise; üyelerimiz bu kişiler arasında bir tercih yapacaklardır. Toplamda; 576 köy, 12 ilçe merkezi, 23 belediye, 81 mahallede delege seçimlerimiz olacak. İl genelinde 37 köyde üyemiz olmadığı için o köylerde delege seçimleri yapılmayacak” dedi.

“Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde “Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde

“ÇALIŞMA AZMİ VARSA; ÇALIŞMAK İSTİYORLARSA DEVAM EDECEKLERDİR”

“Parti yönetiminde değişiklik bekliyor musunuz? Kadrolarda yeni yüzler olsun diyerek çekilecek kişi var mı” sorusuna yanıt veren Doğan Ateş; “CHP İçişleri bakanlığına bir dilekçe verilerek kurulan bir parti değildir. Hiçbir gücün CHP’li üyeler üzerinde baskı oluşturarak; yöneticiler de dahil olmak üzere üyelerimizin aday olup olmaması ile ilgili bir çekince koymaları söz konusu değil. Mevcut yönetimlerden çalışma azmi olan, çalışmak isteyen ama üyeler tarafından da desteklenecek arkadaşlarımız elbette ki yollarına devam edeceklerdir. Kimlerin tekrar aday olmak istediği, yada aday olmayacağına dair bir veri elimizde yok. Mahalle kongre seçim sonuçları sonrasında ortaya çıkacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç