Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin ülke genelinde 63 ilden hastanelerden topladığı veriler çöken sağlık sistemini ortaya koydu. Raporda, iktidarın sağlık politikaları nedeniyle artan istifalar ve hekim yetersizliği nedeniyle İstanbul’dan Kars’a birçok kamu hastanesinde çok sayıda bölümün kapandığı belirtildi.

Çölyak ile İlgili Sık Sorulanlar: Çölyak Nedir ve Nasıl Yönetilir? Çölyak ile İlgili Sık Sorulanlar: Çölyak Nedir ve Nasıl Yönetilir?

Birçok il ve ilçede özellikle cerrahi branşlarda doktor yetersizliği saptadıklarına dikkati çeken İlgezdi, “Kadın doğum uzmanından, onkoloji uzmanına, genel cerrahi uzmanından, KBB uzmanına, çocuk yan dal uzmanlarından, erişkin iç hastalıkları yan dal uzmanlarına kadar birçok branşta ciddi eksiklikler yaşanmaktadır” dedi. AKP iktidarının eseri olan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile Türkiye’nin poliklinikleri kapatılan, doktor bulamayan, hatta doktora diplomasını yırttıran bir ülke haline geldiğine işaret eden İlgezdi “Paran kadar sağlık anlayışını benimseyen iktidar sağlık alanında doktoru da hastayı da mağdur etmektedir” dedi.

ÇANAKKALE'DEKİ HASTANELERİN DURUMU!

CHP tarafından hazırlanan raporda Çanakkale'deki hastanelerin durumları da ayrıntılı bir şekilde yer aldı. Rapora göre; “Çanakkale Devlet Hastanesi’nde çocuk kardiyoloji bölümü yok. Çan İlçesinde kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları, KBB, enfeksiyon hatalıkları, beyin cerrahisi, radyoloji bölümlerinde doktor bulunmamaktadır. Gelibolu Devlet Hastanesi’nde kadın hastalıkları, kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları, Biga Devlet Hastanesi’nde de kardiyoloji ve göğüs hastalıkları, Yenice Devlet Hastanesi’nde ise kadın doğum, çocuk hastalıkları, genel cerrahi, Ezine Devlet Hastanesi’nde de KBB doktoru doktor olmadığı için bu bölümler hizmet verememektedir” denildi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç