“Orman Yangınlarında İHA Kullanan İlk Ülkeyiz” “Orman Yangınlarında İHA Kullanan İlk Ülkeyiz”

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu Hatay milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararına karşı Yargıtay 3. Ceza Dairesi “karara uymama” ve “AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda” bulunulmasına hükmettiği kararı tartışılmaya devam ediyor. Yargıtay kararına karşı CHP tarafından kurulan Hukuk Komisyonu’nun yaptığı ve tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleşen basın açıklaması ile karara tepki gösterildi.

81 ilde eş zamanlı yapılan açıklamayı CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, basın mensuplarına yazılı olarak yaptı. 

“USUL VE YASAYA AYKIRI”

CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar yaptığı açıklamada; “Yargıtay 3. Ceza Dairesi,  cezaevinde tutuklu bulunan Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararına uyulmamasına ilişkin karar almıştır. Ayrıca hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan Anayasa Mahkemesi üyeleri için de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı alınmıştır. Anayasa Mahkemesi ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması usul ve yasaya aykırıdır” dedi.

ANAYASA’NIN 153’NCÜ MADDESİNE DİKKAT!

CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar açıklamasının devamında; “Anayasa Mahkemesi kararına uyulmaması hukuk sisteminin işleyişine bir darbe niteliğindedir. Yargı organları, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlara uymakla yükümlüdür. Anayasa’nın 153. maddesi der ki: ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararları kesindir. Anayasa Mahkemesi kararları resmi gazetede hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.’ Bu madde açıkça göstermektedir ki Yargıtay’ın veya başka bir yargı organının Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymama imtiyazı yoktur” dedi.

“ADALETİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNAN HER BİREYİN..”

Yargıtay kararının açıkça anayasaya aykırı olduğu ve anayasal düzeni yıkmaya girişimi olduğuna dikkat çeken CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar; “Anayasamızın 83. maddesi milletvekili dokunulmazlığını, milletvekillerinin yasama faaliyetine katılmalarını temin için getirmiştir. Henüz yargılaması devam eden, seçilmeye engel bir suçtan kesinleşmiş bir cezası bulunmayan Can Atalay’ın salınmaması, dokunulmazlık ile ilgili anayasal korumanın kendisine tanınmaması anlamına gelmektedir. Hukuksuzluğun giderek arttığı ve her türlüsüne yasal kılıfının hazırlandığı bir ortamda, adaleti ve demokrasiyi savunan her bireyin, açık buna karşı durması gerekmektedir. Her türlü haksızlığa karşı adalet arayışımız asla son bulmayacak, tam aksine daha da güçlenerek devam edecektir” dedi.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç