CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Lâpseki ve Yenice’de köyleri ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, saray iktidarınınuyguladığı tarım politikaları ile tarımı ve çiftçinin sonunu getirdiğini ileri sürerek, “Yine ithalat kotaları sıfırlanıyor. Ekim ayından 31 Aralık’a kadar buğdaya, mahlut, arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi sıfırlanmıştı. 17 Aralıkta yeni kararname çıkardılar, hububatta ithalat harçları bu kez 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Saray iktidarının tarımı destekleme gibi bir çabası olduğunu söylemek abesle iştigaldir. Çiftçinin sırtındaki en büyük yük şüphesiz Saray iktidarıdır” diye konuştu. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Lapseki ve Yenice’de köyleri ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Şadan Doğan: Büyük projeler hayata geçecek Şadan Doğan: Büyük projeler hayata geçecek

Özgür Ceylan, iktidarın tarım politikalarını ağır bir dille eleştirerek, “Saray İktidarı çiftçinin sırtındaki en büyük yüktür” diye konuştu. Özgür Ceylan, Ekim ayında Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık'a kadar sıfırlandığını hatırlattı. CHP Milletvekili Özgür Ceylan, 17 Aralıkta Resmi Gazetede yayınlanan yeni bir Cumhurbaşkanlığı Kararı ile de buğday, karabuğday, arpa, darı, cin mısırı, kinoa ve kırık pirinç gibi hububat ürünleri ithalatında gümrük vergisi 30 Nisan 2021’e kadar yeniden sıfırlandığını söyledi.

İKTİDAR HARCI DEĞİL KÖYLÜYÜ, ÇİFTÇİYİ, TARIMI SIFIRLIYOR

Özgür Ceylan Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ilgili olarak yaptığıaçıklamada“20/12/1995 tarihli ve 95/7606 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan ithalat rejim kararının 1 sayılı ekinde yer alan 10. fasıldaki tablonun sonunda yer alan dipnot "Gümrük vergisi 30/4/2021 tarihi sonuna kadar (bu tarih dahil) %0 olarak uygulanır" olarak değiştirildi” dedi. Özgür Ceylan, “Saray iktidarı ithalat rejiminin bir ekindeki bilmem kaçıncı fasıldaki tablonun altındaki dipnottaki yüzde 20’yi, yüzde 0 yapıyor sadece. Sıfırlıyor yani. Ama bu sıfırlamayla iktidar harcı değil köylüyü, çiftçiyi, tarımı sıfırlıyor” dedi.

Özgür Ceylan Lâpseki’nin Dişbudak, Beypınarı ve Çataltepe köyleri ile Yenice’nin Pazarköy ve Koruköyüziyaret etti. Özgür Ceylan, Lâpseki’de ilçe örgütünü ziyaretinin ardından, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, İl Genel Meclisi Üyesi Ali Özkan Aldemir ve ilçe yöneticileriyle birlikte köy ziyaretleri gerçekleştirdi. Dişbudak Köyü’nde İl Genel Meclisi tarafından gerçekleştirilen hizmetleri yerinde inceleyen Özgür Ceylan ve beraberindekiler, ardından Beypınarı ve Çataltepe Köylerini ziyaret etti. Özgür Ceylan Yenice ilçesinde de İlçe Başkanlığının ardından İlçe Başkanı Bülent Çakmak, İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Güler ve İl Yöneticisi Mehmet Gerçek ile birlikte Pazarköy ve Koruköyü ziyaret etti.

İHRACAT 77,6 MİLYAR İTHALAT 104,6 MİLYAR DOLAR

CHP Milletvekili Özgür Ceylan ziyaretlerinde tarım ihracatımızın toplamının 77,6 milyar dolar olduğunu, ithalata ödediğimiz rakamın ise 104,6 milyar doları bulduğuna dikkat çekerken “Türkiye de son dönemde Trakya’nın 3 katından fazla tarım alanı kaybedilmiştir. Tarımsal üretimin artırılması için hasat dönemlerinde ithalat harçlarını sıfırlayan anlayışın terk edilmesi gereklidir” dedi.

Özgür Ceylan girdi maliyetleri ve borçlanmaya bağlı olarak çiftçinin üretimden el çektiğini belirterek, “2003 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2 milyon 765 bin 287 kişi kayıtlı iken, 2019 yılında bu rakam 2 milyon 83 bin 22 kişiye düştü. 682 bin üretici artık tarlaya, bağına bahçesine uğramıyor” diye konuştu.

Editör: TE Bilisim