Biga’da Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı 1 yıldan fazla bir süredir yaşanan tartışmaların, anlaşmazlıkların ve istifaların sıkıntısını çekiyordu. Mecliste çoğunluğu bulunan Cumhur İttifakı’ndan MHP’li meclis üyelerinin peşpeşe istifa etmeleri sonrasında Ak Partili Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan adeta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle topal ördeğe dönmüştü. Birçok komisyon ve encümenler bile mecliste yapılan oylamalar sonrasında Millet İttifakı’na geçmişti.

AYLARDIR BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMİYORDU!

MHP’den seçildikten sonra ittifak içinde yaşanan kimi sorunlar yüzünden istifa eden meclis üyeleri bağımsız olarak kimi zaman mecliste Millet İttifakı lehine oy kullanırken, kimi zaman da çekimser kalmaya başlayınca Millet İttifakı’nın oyları ile Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan arasında ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Bunların başında ise Biga Belediye Meclisi’nden alamadığı borçlanma yetkisiydi. Yapılacak çalışmalar ve projeler konusunda istediği borçlanma yetkisini Millet İttifakı’nın oyları ile geçiren Bülent Erdoğan, Temmuz ayından bu yana ise 35 milyon 677 bin TL borçlanma yetkisi almak isteyince büyük şok yaşamıştı.

130 MİLYON BORÇ 155 MİLYON LİRAYA ÇIKTI!

Savunma sanayi şirketlerindeki cemaat örgütlenmesi iddiaları Meclis’te Savunma sanayi şirketlerindeki cemaat örgütlenmesi iddiaları Meclis’te

Temmuz ayı meclis toplantısında Biga Belediyesi’nin 130 milyon lira borcu olduğunu açıklayan Bülent Erdoğan, meclisten 35 milyon 677 bin lira daha borçlanma yetkisi isteyince mecliste tartışma çıkmıştı. Esnafa olan borçlar ve Biga Kent Hizmetleri AŞ'nin borçları bu rakam içinde yer almıyordu. Yaşanan tartışmalar sonrasında Meclis üyeleri Bülent Erdoğan’a borçlanma yetkisi vermemişti.

ÇOĞUNLUĞU SAĞLADI 28,5 MİLYON TL BORÇLANDI!

5 aydır meclisten borçlanma yetkisi alamayan Bülent Erdoğan sonunda amacına ulaştı. MHP’den seçildikten sonra istifa edip bağımsız olarak mecliste görev yapan Gökhan Demirkol geçtiğimiz günlerde herhangi bir açıklama yapmadan meclis üyeliğinden istifa etti. Demirkol’dan boşalan meclis üyeliğine ise MHP kontenjanından Ünal Öz meclise girdi. Öz’ün meclise girmesi ile meclis aritmetiği yine değişti, böylece çoğunluk yeniden Cumhur İttifakı’na geçti. Kasım ayında yapılan meclis toplantısında Biga Belediyesi’nin tüm hizmet kalemlerine fahiş zam yapılırken; Aralık ayı ilk meclis toplantısında İller Bankası A.Ş'den 28 milyon 500 bin lira kredi kullanılması için Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın aylardır beklediği yetki; CHP, İYİ Parti ve Bağımsız meclis üyelerinin ‘hayır’ oyu kullanmasına rağmen Cumhur İttifakı'nın ‘evet’ oyuyla, oy çokluğu ile kabul edildi.

KADIN GİRİŞİMCİLERE İMKÂN SAĞLANACAK

Gündem dışı maddede ise oy çokluğuyla gündeme alınarak Biga'nın kadın girişimcilerine imkan sağlanacağı, şehrin yöresel ürünlerinin tanıtılacağı işyerleri için proje hazırlanması ve GMKA’ya projeyle ilgili başvuruda bulunması için ilgili madde meclise gündemdışı geldi. Biga Belediyesi'nin kenarından geçilen şehir değil içine girilen, tanınan ve keşfedilen şehir anlayışıyla eski pancar deposu yerleşkesine yapacağı Minia Çanakkale projesinde yer vereceği yöresel ürün stantları için hazırladığı ‘Büyüyen Biga'nın Üreterek Değer Katan Kadınları' projesi konuşuldu. Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın ‘2022 yılı Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na başvuru yapılması için Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan oy çokluğuyla yetkilendirildi. Biga Belediyesi'nin ilk adımı atılan ve yaklaşık değeri 2 milyon lira olan projesiyle hem kadın girişimciler kendine yer bulacak hem de şehrin yöresel ürünleri tanıtılıp satılacak.

CHP ve İYİ Parti'nin hayır oyu kullandığı ve komisyona sevk edilmesini istediği madde AK Parti, MHP ve Bağımsız Meclis üyelerinin ‘evet’ oyu ile oy çokluğuyla kabul edilirken, konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Biga'mızın girişindeki pancar deposu diye tabir ettiğimiz alana bir projemiz var. Burada da yöresel ürünlerimizin satışının yapılmasıyla alakalı olan kısmını GMKA'ya proje hazırlayarak sunacağız. 12 Aralık'a kadar projenin sunulması gerektiği için bu nedenle gündem harici getirdik. Projemiz kabul edilir veya edilmez bu sonraki aşamadır. Biz şu anda projemizi başvurmak için yetki istiyoruz” dedi.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç