Türk Balıkçı Teknesine Yunan Müdahalesi Türk Balıkçı Teknesine Yunan Müdahalesi

Yeşilçam sinemasının unutulmaz isimlerinden Cüneyt Arkın yaşama veda etti. 1937 yılında Eskişehir'de dünyaya gelen Cüneyt Arkın 85 yaşında vefat etti.

Usta oyuncu Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş Ulus'ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu hastanede vefat etti.

Usta sanatçının Bigalıların gönlünde ayrı bir yeri var.

BİGA'YA ONUR KONUĞU OLARAK GELMİŞTİ

Oğlu Kaan ile birlikte, Biga'da düzenlenen okçuluk şenliklerine onur konuğu olarak katılan ünlü aktör Cüneyt Arkın, Biga İlyas Bayram Stadyumu'nun tribünlerini dolduran gençlere milli bilinç nasihati vermişti. Gençlerin giyim kuşamıyla batıya özendiğini söyleyen Arkın, “Şimdi niye gençler böyle hayret ediyorlar. Bir zamanlar, hatırlarsınız, gençlerimizin pantolonları hafif yırtık, enteresan gömlekleri, tuhaf kolyeleri, ilginç saç kesimleri, bilezikleri vardı. Soruyorum niye? Çünkü biz gençlerimize tarih bilincimizi aşılayamadık. Bakın sevgili kardeşlerim, vatandaşlarım. 3 kıta 5 denize hükmetmişiz biz. Biz büyük, muhteşem bir milletiz. Hiçbir milletin medeniyeti bizim kadar büyük değil. Tarihi muhteşem değil. Kültürü çok çok geniş, anlatılmayacak kadar büyük değerlerle dolu değil. Biz bunlara sahibiz ey Türk milleti, ey Türk gençliği. Amerikalı sana özensin. Sen ona değil” demişti.

16700

Arkın, başından geçen olayları anlatırken de izleyicileri kahkahaya boğmuştu. Ünlü sanatçı, küçük bir çocukla olan diyaloğundan bahsederek, “7-8 yaşlarında çok güzel, cici bir çocuk geldi. Biraz konuştuk. Ayrılırken dedi ki; ‘Cüneyt abi. Sana bir şey söyleyebilir miyim? Sen bir zamanlar harika Kara Murat’tın. Şimdi olmuşsun Ak Murat” ifadelerini kullanmıştı.

Genç bir kızın kendisinden imzalı fotoğraf isteyişini de anlatan Arkın, “Bir hafta kadar önce, bir yerde hanımla çay içiyoruz. Bir genç kız geldi. Hülya Avşar’ın gençliği gibi. Bir de mini etek modası var ya; Vay vay. ‘Cüneyt bey. Bir resim verir misiniz?’ dedi. En güzel resmimi çıkardım. En yakışıklı, en kıyak fotoğrafımı çıkardım. ‘Yavrum adınız neydi?’ diye sordum. ‘Ben resmi kendime istemiyorum. Nineme istiyorum. Nineme’ dedi. Yaşlandık biz artık. Şimdi atları görünce kanım kaynıyor. İşte şimdi Kaymakamımız, bu tür hizmetlerle çok büyük bir işi başarıyor. Gençlerimizi uyarıyor. Gençlerimize nasıl ata binilir, at üzerinde nasıl ok atılır. Onu öğretiyor. Bu benim gençlerimin kanında olan, ecdatlarından gelen, o değerleri, o yiğitliği, o savaşçılığı kışkırtıyor, kamçılıyor. Gençler kendilerini iyi hissediyorlar. Biz bunu yapmalıyız. Gençlerimize ne olduğumuzu, nasıl bir millet olduğumuzu anlatmalıyız” şeklinde konuşmuştu.

dasdsfhgjk

SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ KUTLANMIŞTI

Biga'da düzenlenen Sancak Beyi Osman Bey Okçuluk Şenliklerine katılan sinema sanatçısı Cüneyt Arkın'a sürpriz doğum günü kutlaması yapılmıştı. Bigarden'da dönemin kaymakam Fatih Genel ve avukat Seçkin Tay tarafından düzenlenen kutlamada 76 yaşına giren Arkın'ı, eşi Betül Arkın ile oyuncular Cemal Hünal ve Murat Sezal da yalnız bırakmadı.

Usta sanatçının dönemin Biga Kaymakamı Fatih Genel ile de yakın dostluğu biliniyor.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç