Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki 200 İşadamı ve bakanlar ile birlikte 3 gün sürecek Körfez turuna çıktı. Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni kapsayan tura katılan 200 işadamı arasında Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da katıldı. Turun ilk ziyaretinin gerçekleştiği Suudi Arabistan’da yapılan ikili antlaşma ve işadamlarının genel izlenimlerini Para’nın Rotası isimli televizyon programında değerlendiren Davut Doğan, Türkiye’ye körfez ülkelerinden büyük ilgi olduğunu söyledi.

“SEKTÖRÜNÜN ÖNDE GELEN 200 İŞADAMI TURA KATILDI”

İşadamı Davut Doğan Körfez Turu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımızın katılımıyla 200 işadamı Suudi Arabistan’a geldik. Cidde kentinde Suudi işadamlarının yoğun ilgisi ile karşılaştık. Bir süre önce Suudiler ile ilişkilerimiz çok iyi değildi. Bizde bayilerimiz ile burada mobilya satarken burada bazı Türk mallarına uygulanan ambargolar nedeniyle iş yapamaz hale gelmiştik. Bu nedenle Pazar da kaybetmiştik. Buraya geldiğimizde bayilerimiz ile görüştük, neler yapabileceğimiz üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Mobilya sektöründe burada başladığımız işte yeni bir sayfa açma kararı aldık. Gelişmeler son derece güzel. Burada özellikle 200 işadamı var; hepsi sektörünün önde gelen isimleri.

“TÜRK YAZILIMCILARIMIZ İLE GURUR DUYUYORUM”

Körfez Ülkelerine yapılan tura katılan işadamları arasında Genç Girişimciler olduğunu ve bunların yazılım firması sahipleri olduğunu ifade eden Davut Doğan; “Özellikle dikkatimi çekti; genç girişimci arkadaşlarımız var yazılım ihracatı yapan. Türkiye’den yazılım ihracatının olması bizleri son derece motive etti. Yazılım ihracatı yapmak için genç girişimcilerin de burada olması gurur verici” ifadelerini kullandı.

Biga TSO'dan üye ziyaretleri: Sorunlara yerinde çözüm Biga TSO'dan üye ziyaretleri: Sorunlara yerinde çözüm

“HEM ÜLKE HEM DE TÜRK İŞ DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ BİR GEZİ”

Ziyaretin ikinci gününde heyetin Katar’da bulunduğunu ifade eden Davut Doğan, Körfez ülkelerine yapılan ziyaretin önemini ise şu sözlerle belirtti; “Katar Emir’i bizi sarayında misafir etti, resmi yemeğin ardından ikili görüşmeler başlanacak. Körfez ülkeleri ile işbirliğinin arttırılarak devam ettirilecek olması bizleri daha da motive ediyor. Yapılacak olan ihracatın hem ülkemiz ekonomisi hem de iş dünyası için oldukça önemlidir.”

“TÜRKİYE’YE 30-40 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELECEK”

Suudi Arabistan ile yapılana ticari sözleşmelerin sonucunda 30-40 milyar dolarlık bir yatırım beklediklerini ifade eden Davut Doğan; “Suudi Arabistan’da yapılan görüşmeler sonrasında edindiğimiz bilgilere göre; ülkemize 30-40 milyar dolar civarında bir yatırım yapılacağından söz ediliyor. Bu meblağda bir paranın Türkiye’ye gireceği konuşuluyor. Katar ile henüz görüşmeler gerçekleşmedi ancak Katar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğu biliniyor. Katar havaalanını, yollarını Türk müteahhitleri yapıyor. Katarda çok büyük gelişme var ve Türk işadamları burada çok önemli projelere imza atıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“ABU DABİ’DA FON ŞİRKETLERİ İLE ENERJİ YATIRIMLARIMIZI GÖRÜŞECEĞİZ”

Doğanlar Yatırım Holding olarak Mobilya başta olmak üzere İnşaat ve Enerji şirketlerine ciddi görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Davut Doğan; “Doğanlar Holding olarak özellikle enerji alanında Abu Dabi’de çok ciddi yatırım fonları ile görüşmelerimiz var. Biz kendi mobilya, inşaat ve enerji şirketlerimiz açısından beklentilerimiz oldukça yüksek. Buraya gelen iş dünyası temsilcilerinin de izlenimlerinin çok pozitif olduğunu görüyoruz. Suudi Arabistan ile 5 tane çok önemli savunma sanayinden ticari ilişkilere kadar çok önemli antlaşmalara imza atıldığını biliyoruz. Benim şu anda ilk 1,5 günlük izlenimlerim bunlar” dedi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KARŞILIKLI GÖRÜŞMELERİMİZ VAR”

Holding bünyesinde inşaat alanında da faaliyet gösterdiklerine dikkat çeken Davut Doğan; “Doğanlar Yatırım Holding olarak Mobilya, İnşaat ve Enerji şirketlerimiz ile körfez ülkelerinde yer almak istiyoruz. Mobilya mağazalarımızın sayısını 10’a yükseltmiştik. Bir süre sıkıntı yaşandı ama şimdi önümüzün açıldığını görüyoruz. Katar ve Abu Dabi’de mobilya sektöründe yer alıyoruz; biz şimdi İnşaat sektöründe de karşılıklı görüşmelere katılıyoruz. Senegal’de çok ciddi bir inşaat projemiz vardı; taahhüt ettiğimiz süreden önce bitirmiştik. Ayrıca Senegal’de yapmayı taahhüt ettiğimiz mobilya fabrikamızı da hizmete açtık. Burada da hem mobilya sektöründe yatırım anlamında hem de inşaat alanında olanaklar sağlayacağız. Abu Dabi’de de daha önceden görüşmelerini yaptığımız, alt yapısını oluşturduğumuz ciddi fonlar var. Burada bir yatırım söz konusu; Amerikalı ortaklarımızla yapacağımız yatırıma ortak olmak isteyenler var. Bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımız ve Maliye bakanımıza ne kadar ciddi olduğumuzu arz ettik; kendilerinin de referansları ile olumlu bir şekilde döneceğimize inanıyorum kendi grubumuz açısından” dedi.

“OLUMLU SONUÇLARLA DÖNECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Türk işadamlarının Körfez turundan olumlu sonuçlarla döneceğine inandığını belirten Davut Doğan; “Türkiye hem Avrupa hem de körfez ülkeleri açısından çok cazip bir ülke. Her şeyden önce çok büyük bir nüfusa sahip bir ülkeyiz, tüketim toplumuyuz. Burada çok çeşitli fırsatlar var. Özellikle son döviz kurlarının artışı ile şirketlerimizin döviz bakımından değerlerinde ciddi düşüşler oldu. Burada ortaklıklar konusunda görüşmeler var. İş dünyasındaki arkadaşlarımızın da bu ortaklıklara bakışı; şirketlerinin büyümesi ve sürdürülebilir olması açısından olumlu bakıyorlar. Türk işadamlarının buradan olumlu sonuçlarla döneceğini görebiliyoruz. Çünkü ülkemize olan ilgi ve saygınlığı burada hissedebiliyoruz. Buradan iyi sonuçlarla döneceğimizi umut ediyorum” dedi.

“İKİ ÜLKENİN ANLAŞMASI EKONOMİMİZE OLUMLU YANSIYACAK”

Suudilerle yaşanan normalleşmeyi örnek vererek anlatan Davut Doğan; “Suudi Arabistan’daki mağazamızda ciddi işler yapıyorduk.   Suudi Arabistan çok büyük bir ülke ve buraya yaptığımız ihracatta ilk 5 ülke arasında yer alıyorduk. İki ülke arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonrasında ilk 5 ülke arasından çıkmıştık. İki ülkenin arasında antlaşmazlıklar hemen ticarete de yansıyor. Burada ciddi işler yapan mağazalarımızı kapatmış, ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Buradaki bayimiz Türkiye’ye geldiğinde görüşmüştük, başka ülkeler üzerinden ürün sevkiyatları yapabiliyorduk. Şimdi direk ürün sevkiyatı yapabiliyor olmak bizler açısından son derece önemli. Bayimiz ile yaptığımız görüşmede tekrar ürün alabileceğini ifade ettiler. Yeniden işlerin canlandırılması ve yeni bağlantılar kurulması konusunda anlaştık. Başka bir Suudi işadamı ile görüşmemiz oldu; dijital pazarlama ve yazılım ihracatı konularında yanımızdaki arkadaşımız ile görüşürlerken bizimle de inşaat projeleri üzerine görüşmek istediğini belirtti. Kendilerini Türkiye’ye davet ettik; önümüzdeki günlerde Türkiye’de olacaklar.

Körfez ülkeleri ile yapılan iş antlaşmalarının sürdürülebilir olduğuna dikkat çeken Davut Doğan; “Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte bu benim beklide 40’dan fazla ziyaret ettiğim bir ülke. Daha önce de bu ülkelere gelmiştik; tabiî ki bakış açılarını ve Türkiye’ye olan ilgilerini sezebiliyoruz. Özellikle müteahhitlik alanı başta olmak üzere her alanda çok çeşitli fırsatlar olduğunu görüyoruz. Kişi başı 40-80 bin dolar arasında değişen ülkeler ile iş birliği yapmak ülkemiz açısından da önemlidir”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç