Biga’nın olası bir depreme hazırlıklı olup olmadığını aylardır Medya Lokum soruyor. Biga’nın depreme hazırlık süreci ile ilgili kamuoyunda bilinen tek çalışma ise Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 No’lu Meslek Komitesi’nden geldiğini yine Medya Lokum geçtiğimiz haftalarda yazmıştı. Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından ortaya çıkan tablo herkesi endişelendirirken, Biga’da deprem öncesi, deprem sonrası hazırlıkların olmadığı, Biga’daki yapıların depreme hazırlık durumlarının olmadığını iddia eden Biga Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi İyi Partili İbrahim Demircan; “Yaşanan deprem felaketinin ardından Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın depremzedeler üzerinden pr yapmasını, kişisel reklam peşinde koşmasını büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Ne demek ya transpalet çekerken, folklift üzerindeyken, kamyon kasasına çıkıp fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşmak! Bu işleri yapacak insan mı kalmadı Biga’da! Sen depremzedeler üzerinden şov yapmayı bırak, Biga’nın depreme hazır olması için bir an önce çalışmaya başla. Bu işin şakası yok. İmar düzenlemelerinde kayırdığın meclis üyesi ile birlikte Biga’nın deprem ve doğal afetlere nasıl hazırlandığını topluma anlat. Biga’da basit bir su taşkınında bile vatandaşları nasıl mağdur ettiğini unutmuş değiliz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“NEDEN LİSE MEZUNU BİR İMAR MÜDÜRÜ TERCİH EDİLDİ?”

“Tarıma Desteklerimiz Artarak Devam Edecek” “Tarıma Desteklerimiz Artarak Devam Edecek”

Biga Belediyesi’nde vasıflı teknik kadro olduğu halde Beylikdüzü Belediyesi’nden imar işleri için özel olarak lise mezunu bir çalışanın Biga Belediyesi’ne getirildiğini ve göreve geldikten kısa bir süre sonra da İmar Müdürü olarak işe başlatıldığını söyleyen Demircan; “Biga Belediyesi’nde İmar İşleri Müdürlüğü’nde 9, Fen İşleri Müdürlüğü’nde 4 teknik personel çalışıyor. Bir önceki İmar Müdürü 5 yıldır Biga Belediyesi’nde çalışan bir müdür. Sariye hanımı herkes biliyor. 1 yıl da Fen İşleri Müdürü olarak görev yaptı kendisi. Belediye başkanı Biga Belediyesi’nde ve Biga’da işi yapacak vasıfta birini bulamadıklarını 200 kişinin izlediği bir video röportajda kendisi anlatıyor. Fen İşleri müdürü ile İmar müdürünün kendileri göreve gelince emekli olduğunu iddia ederek halka yalan söylüyor. Oysa sadece fen işleri müdürü emekli oldu. Kendileri döneminde gayet de Biga’nın işinin ehli teknik yeterlilikteki isimlerinden biri İmar Müdürlüğü görevindeydi. Ayrıca fen işleri müdürlüğündeki 4 ve İmar Müdürlüğü’ndeki 9 personelin tamamının diplomaları ve vasıfları, dışarıdan getirdikleri imar müdüründen daha üstün. Ama onlar liyakat ya da diploma aramıyorlar. İstedikleri projelerde, istedikleri imzalar atılmayınca, her istedikleri işi yapan birinin ellerinin altında olmaması nedeniyle böyle bir değişiklik yaptıklarını bilmiyor muyuz bizler? Neden lise mezunu bir imar müdürü ile Biga’nın imar işleri gerçekleştirilmeye çalışılıyor? Ben tüm Bigalılara, Biga’nın ibretlik görüntüsü olan yeni yakadaki inşaatları gezmeye davet ediyorum. Gidin, bir kişinin inşaatlarının nasıl kayırıldığını net bir şekilde görün. Yarın bir gün olası bir afete bu insanlarla hazırlanacağız? Allah hepimizin yardımcısı olsun” dedi.

“VASIFSIZ İNSANLARLA KURUMLARIMIZ İTİBARSIZLAŞTIRILDI”

Biga’da Kızılay’ın bir gecede yapılan üyelerle nasıl ele geçirildiğini unutmadıklarını, ülkemizin önemli kurumlarına olan halk güveninin bittiğini söyleyen Demircan; “Bir gecede yapılan üyelerle ele geçirdikleri Kızılay’ı vasıfsız tiplerin inisiyatifine bırakarak nasıl güvenilmez hale getirdiklerini gördük. Biga’da da durum farksız. İlk yaptıkları iş göreve geldikten sonra Ak Parti’nin Hamdibey Mahallesi’ndeki seçim bürosu önünde pilav ayran dağıtmak oldu. Ben kendi gözlerimle gördüm. Belediye ve parti etkinliklerinde çorba dağıtan, insanları kan vermekten soğutan bu tiplerin, kişisel ve siyasi ikballeri için ülkenin insanları göçün altında beklerken öldü. Kızılay’ın işi mi Allah aşkına belediyenin yetişemediği işleri koşturmak? Kızılay aracıyla gezinti yapmaktan, iftar yemeklerinde belediyenin yapacağı işlere koşturmaktan başka ne iş yapıyorlar? Ne yazık ki gerçekler böyle. Biga Kızılay bizim gibi bir ilçede neyin hazırlığını yaptı? Hangimiz gönül rahatlığıyla Kızılay’a gidiyoruz? Seçimden önce rakiplerine fütursuzca saldıran, karşılığında belediyeye personel olarak alındıktan sonra ‘alkolsüz de yapılabilir’ dediği deve güreşleri için tek satır yazı yazmayan, alkol içilen motosiklet festivallerini üç kuruş maaş alacağım diye Biga’ya katkı sağlayan bir etkinlik diye savunacak kadar aciz biri Biga’yı herhangi bir doğal afete nasıl hazırlayabilir? Arkadaşlar kimse kusura bakmasın. Bu kişisel bir şey değil. Benim 4 kız çocuğum var. Eşim dahil 6 kişilik bir aileyiz. Birilerinin kişisel egoları yüzünden, birileri koltuk sahibi olsunlar diye, birileri seçim kazansınlar diye ben ailemin geleceğini bu çapsızlara emanet edemem. Ne demek ya forklift sürüp, transpalet çekip fotoğrafçısına poz verip paylaştırmak? Biga’da çalıştıracak insan mı kalmadı? Sen pr yapacaksın, seçim kazanacaksın diye depremzedeler üzerinden şov yapacaksın diye biz oturup susamayız. Bizi aptal yerine koymayı bırakın. Bırakın herkes işini yapsın. Siz de Biga’yı depreme hazırlayacak çalışmaları başlatın. Kızılay’da kaç çadır var mesela? Kaç eğitimli, işinin ehli gönüllü arama kurtarmacı var? Belediyenin hazırlığı kurumlara yaptıkları eğitimler mi? Bu şekilde mi hepimiz kurtulacağız? Belediye yönetmek, sivil toplum kuruluşlarına başkanlık etmek bu kadar kolay olmamalı. Vasıfsız insanlarla kurumlarımız itibarsızlaştırıldı. Herkes şapkasını önüne alıp düşünsün” dedi.

“BU MANAVDAN OLMADI”

Biga’da sokakta vatandaşın ağzına pelesenk olmuş ‘Manavdan, dönerciden, helvacıdan belediye başkanı olmaz’ sözlerini hatırlatan Demircan; “Bugüne kadar rant peşinde koştular. Hırslarına yenildiler. Bir meclis üyesinin bütün imar işlerinde bir şekilde diğer herkesten daha avantajlı olması ne demek? Neden işinin ehli imar müdürleri yerine lise mezunu imar müdürüyle çalışıldığı belli değil mi? Belediye meclis kararı alınmadan olmayacak işlere ruhsat alıp ardından meclis kararı alındığını duyuyoruz. Biga’nın çay boyu olarak tabir edilen yeni yaka olarak adlandırılan bölgesinde keyfi uygulamalarla yapılan inşaatları biliyoruz. Ben tüm Bigalıları yeni yakada yapılan inşaatları gezip ibret almaya davet ediyorum. Bu meclis üyesi arkadaşla çalışan vatandaşların işleri kolaylıkla oluyor. Benim değerlenecek bir arsam, almak istediğim bir minibüs hattım, hak etmediğim bir rant kavgam yok. Bizler vatandaşlarımızın haklarını savunuyoruz. Liyakatsızlığın bizi getirdiği durumu görüyorsunuz. Şaka değil bu. İnsan canıyla bedelini ödüyoruz, bugün konuşmadığımız her şeyin bedelini. Birilerinin menfaatleri, masum halkın tabutu olmasın istiyoruz. Ben Biga’nın tüm kurumlarını Biga’nın olası bir deprem durumuna veya başka bir doğal afet durumuna hazırlıklı olmak için çalışmaya davet ediyorum. Yaşadığımız sel durumunda bile insanların araçları sel sularına kapıldı ve sorumluluk alan bir belediye başkanı ortada yoktu. Bizim en büyük yanlışımız kolay unutuyor olmamız. Manavdan da, helvacıdan da, dönerciden de belediye başkanı olabilir belki. Ama bu manavdan belediye başkanı olmadı, olmuyor. Bu manav, bu işi eline yüzüne bulaştırdı. Ben bugün yapılan hataların bedelini çok ağır bir şekilde ödemek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

“BİGA, DEPREME HAZIR MI? YAPILAN BİR ÇALIŞMA VAR MI? BİLİYOR MUYUZ?

Bülent Turan’ın Çanakkale Belediyesi’ne yönelik açıklamalarını dile getiren Demircan; “Biga’nın hangi mahallesindeki yapılar, olası bir doğal afete, depreme ne kadar dayanıklı? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle 2020’de hazırlanan ‘İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi’ hazırlandı. İstanbul’un depreme hazırlığı planlandı. İstanbul’daki binaların durumu, zeminlerin binalarla ilgili yeterliliği net bir şekilde ortaya konuldu. Biz Biga’da neyi biliyoruz? Tahliye planımız var mı? Toplanma alanlarımız yeterli mi? Biga, depreme hazır mı? Yapılan bir çalışma var mı? Biliyor muyuz? 7,5 şiddetinki ve üzerindeki bir depreme ne kadar hazırız? Toplumda depreme duyarlılık ve hazırlık açısından bir kamuoyu oluşturuldu mu? Biga’da kaç kişinin evinde bir deprem çantası var? Kaç kişi toplanma alanları hakkında bilgi sahibi? Deprem bölgelerine gönderilen araçların önünde fotoğraf çektirmekle olmuyor bu işler. Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan açıklama yaptı. Turan, ‘Eski yapıların yoğun olduğu bölgelerin her birinde risk tespiti yapılmalı, zemin iyileştirmesi gereken alanlar, riskli tapulu yapılar acilen dönüşüme koyulmalı. Zemin etütçü, belediye, müteahhit ve yapı denetim işbirliği son derece önemli. Adeta seferberlik başlatılmalı’ ifadelerini kullandı. Ben de bir imar komisyonu üyesi ve meclis üyesi olarak Biga kamuoyunda seferberlik başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bülent Turan; ‘Belediyenin bakışı, binalardan ruhsat harcı almak, belediye kasasını güçlendirmek değil; aksine dönüşümü kolaylaştırmak, vatandaşımızı teşvik etmek olmalı. Kim dönüşüm için bireysel, toplu halde, müteahhit ile müteahitsiz adım atmak istiyorsa belediye önünü açmalı. Hukuki düzenlemeler buna imkan veriyor. Bu üzücü sürecin yenisinin yaşanmaması için durumu adeta fırsata çevirip radikal adımlar atılmalı’ demiş. Ben de altına imzamı atıyorum. Gerçi Jülide hanım ak belediyelerin deprem bölgelerinde çalıştığını iddia ediyor olsa da, bu işi siyaseti yok. Hep birlikte bu işin üstesinden gelmeli ve bir an önce çalışmaları başlatmamız gerekiyor. Depremzedelerin acıları üzerinden şov yaparak hiçbir soruna çözüm üretemeyiz. Ben tüm kamuoyunu bir an önce harekete geçmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Tunç)

demircanaçıklama7

demircanaçıklama8

demircanaçıklama5

demircanaçıklama6

demircanaçıklama3

demircanaçıklama4

demircanaçıklama2

Editör: Ahmet Tunç