Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Doğancı yakınlarında meydana gelen yangınla ilgili uyarı mesajı paylaştı. Çanakkale Valiliği dün ormanlara girişleri 15 Eylül tarihine kadar açıkladığını duyurdu.

Yasağın ikinci gününde Doğancı köyünde ağaçlandırma sahası yakınlarındaki kırsal arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangının söndürülmesi için 2 helikopter ile havadan, 10 arazöz, ilk müdahale aracı, su ikmal aracı, dozer ve çok sayıda personel ile karadan çalışma başlatıldı.

Biga Belediyesi Ekipleri Yoğun Yağışla Mücadele Ediyor Biga Belediyesi Ekipleri Yoğun Yağışla Mücadele Ediyor

"KUVVETLİ RÜZGAR..."

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan bilgilendirmede; "3 Temmuz 2022 tarihinde saat 17:30’da Biga-Kartal Orman Yangın Gözetleme Kulesi’nden gelen Biga İlçesi Doğancı Köyü civarında Biga Orman İşletme  Müdürlüğü, Karabiga Orman İşletme Şefliği 240 no’lu bölme civarında orman alanından duman yükseldiği ihbarı üzerine; Çanakkale ve Keşan’da konuşlu 3 helikopterimiz ve kara ekiplerimiz derhal yangın alanına sevk edilmiştir. İlk müdahale ekiplerimiz tarafından saat 17:40’da yapılmıştır. Yangını kontrol altına alma çalışmalarımız aleyhte kuvvetli rüzgar ve meteorolojik şartlarına rağmen olumlu yönde devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

"BİR ANLIK DİKKATSİZLİK..."

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmede; "Çanakkale / Biga’da kırsal alanda başlayıp ormana sıçrayan yangına 10 dakika içerisinde ilk müdahaleyi gerçekleştirdik. Bir anlık dikkatsizliğiniz büyük zararlara yol açabiliyor. Sebebi ne olursa olsun orman yangınına sebep olacak davranışlarda bulunmanın #CezasıVar" ifadelerine yer verildi.

ÇANAKKALE'DE ORMANLARA GİRİŞ YASAK

Öte yandan Afad Çanakkale dahil 6 için yangın uyarısı yaparken, Çanakkale Valiliği de 2 Temmuz - 15 Eylül tarihleri arasında ormanlara girişleri yasaklamıştı.

Valilikten yapılan açıklamada; “Son günlerde ülkemiz genelinde Orman yangınları yaşanması ve Orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden (yüksek sıcaklık, aşırı rüzgâr, düşük nem) orman yangınları ile mücadele konusunda Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur. Çanakkale Ormanlık alanlara görevliler dışında 02 Temmuz - 15 Eylül 2022 tarihleri arasında girişler yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

(Haber: Ahmet Tunç)

ZfabaLmNRUO1grFRmtptOA

Ymjd-OW3PE2cXOW9ENKSHg

g2PvUKY5p0uXl_U8rKFDyg

fyhfghfgb

dtfb

Editör: Ahmet Tunç