Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ile birlikte hasta vatandaşların ilaca erişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığı da biliniyor. Öyle ki bazı ilaçlara artık eczanelerde ulaşılamıyor. Eczacıların ve ilaç tedarikinde yaşanan sıkıntıları düzenlediği basın toplantısı ile gündeme getiren 36. Bölge Çanakkale Eczacı Odası Başkanı Jale Karaata, önceki basın toplantılarında da sorunları gündeme getirdiklerini hatırlatarak; “Hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olarak yıllardır kamu yararına hizmet veren biz eczacılar, içinde bulunduğumuz zorlu koşulları ve yaşadığımız hak kayıplarını bütün ayrıntılarıyla duyurduk. Sorunlarımıza çözüm bulunmaması halinde hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olan eczacılarına erişmekte güçlük yaşayacağını, çünkü iki eczaneden birinin kapanma noktasına geldiğini aktardık. Hastalarımızın kaliteli ve güvenilir ilaca erişimindeki tek nokta olan eczanelere erişmemesinin, sağlık sistemimiz açısından da ciddi sorunlara neden olacağını, eczanelerin üstlendiği kilit rolün Covid – 19 pandemi sürecinde bütün netliğiyle ortaya çıktığını ifade ettik. Son dönemlerde sıklıkla yaşanan ve hastalarımızı ciddi şekilde mağdur eden ilaca erişim sorunlarına artık kalıcı çözümün bulunması gerektiğini ısrarla vurguladık” dedi.

“YOK SAYILDIK”

Yaşanan sıkıntıların çözülmemesi halinde sağlık sisteminde ciddi sıkıntılar yaşanacağını ifade eden Karaata; “Bugün hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmadı ve maalesef bu fiyat farkları her geçen gün katlanarak artıyor. Biz eczacılar hiçbir sorumluluğumuz olmamasına rağmen sahada hasta ve eczacıyı karşı karşıya getiren, ilaç fiyat farklarından kaynaklı sıkıntıları defalarca dile getirdik. Stratejik personel olarak kamuda görev yapan meslektaşlarımızın uğradığı hak kayıplarının kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Ama görmezden gelindik, yok sayıldık” dedi.

ADSFGHJK

“FİYAT FARKI ÇIKMAYAN İLAÇ KALMADI”

Çanakkale Eczacılar Odası Biga Eczacı Temsilcisi Eczacı Merve Aktaş Akarçay, “Mesleğimiz ekonomik bir tehdit altında. Bugün en temel işletme giderlerimizi dahi karşılamakta zorluk çekiyoruz. Öte yandan uzun süredir ilaç yokluklarıyla boğuşuyoruz. Bugün hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmadı. Fiyat farkları her geçen gün katlanarak artıyor. Hastalar ilaç bulamıyor, buldukları ilaca yüksek fiyat farkları ödemek zorunda kalıyorlar. Biz eczacılar ilaca zam istemiyoruz. Biz 13 yıldır düzenlenmeyen ilaç fiyat kararnamesi altında eziliyoruz. Enflasyon yükselişleriyle birlikte sorunlarımız katlanarak arttı. Halkımıza hem ‘Eczaneler kapanmasın’ yazılı yaka kartlarımızla hem de siyah poşetlerimizle hizmet vermeye başlıyoruz. Eczaneler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Beyaz önlüklerimizin kararmaması için, eczanelerimizin yaşaması için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

'16 EKİM'DE MEYDANLARDAYIZ'

Çanakkale Eczacılar Odası Biga Eczacı Temsilcisi Eczacı Merve Aktaş Akarçay, "Bütün meslektaşlarımızla omuz omuza, hep birlikte mücadele verdiğimiz bir yola çıktık. Hastalarımıza ve mesleğimize duyduğumuz sorumlulukla; fiyat farklarına, ilaç yoklarına, kontrolsüz açılan fakültelere, kademeli ilaç fiyat kararnamesi uygulamasının eczanelerin sürdürülebilmesini zorlaştırmasına, halkın cebinden çıkan ücretlerin artmasına, kamu eczacılarının hak kayıplarına, eczacıların yok sayılmasına ve eczacılık mesleğinin değersizleştirilmesine ‘Dur’ diyoruz. Daha sağlıklı bir toplum için 16 Ekim'de Büyük Eczacı Mitingi’nde mesleğimiz için tüm meslektaşlarımızla Ankara'dayız" şeklinde konuştu.

Yaz tehlikelerinden çocuğunuzu korumanın etkili yolları! Yaz tehlikelerinden çocuğunuzu korumanın etkili yolları!

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç