Eğitim İş Biga Temsilcisi Okan Yüksel, Milli Eğitim Bakanlığı'nın DYK kursları ile ilgili düzenleme yapılmasını, eğitim kurumlarındaki yönetici görevlendirmelerinin usulüne uygun yapılmasını talep ederken; aynı zamanda son dönemde ülke gündemini etkileyen okullarda cemaat ve tarikat yapılanması istemediklerini sert bir dille ifade etti. Yüksel, aynı zamanda son dönemlerde ülke genelinde artan öğretmene şiddet olaylarıyla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı'nı önlem almaya davet etti.

"YÖNETİCİLER USULÜNE UYGUN GÖREVLENDİRİLMELİ"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nin Valilik oluruyla usulüne uygun yapılmadığını dile getiren Okan Yüksel; "Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nin 29'uncu maddesinin 2'nci fıkrasında belirtildiği gibi aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle yönetici olarak görev yapılamaz. Yöneticiler usulüne uygun görevlendirilmeli. Bu madde varken Valilik olurları ile bu yönetmeliği delen idarecilerin Valilik olurlarının iptal edilmesinin yerinde bir karar olacağını görüyoruz. Bundan sonra da bu tip uygulamalara karşı olacağımızı basın yoluyla bildiriyoruz" dedi.

"FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNE NEDEN OLUYOR"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Destekleme ve Yetiştirme Kursları'nın doğru planlanmamasının öğrenciler arasında fırsat eşitsizliğine neden olduğunu dile getiren Okan Yüksel; "Bir başka konu yine bakanlığımızın Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) kurslarında değişiklik yapmasıyla hem ilçemizde hem de tüm Türkiye'de sıkıntılara yol açılmıştır. DYK kurslarının ilçede birkaç okula toplanması, köylerdeki kursların hafta sonu planlanması sıkıntılara neden olmuştur. Birçok öğrenci için fırsat eşitliğine aykırı bir durum ortaya çıkmıştır. Bu konuyu İlçe Kaymakamımız Erdinç Dolu'ya da son görüşmemizde ilettik.İkinci yarı yılda konunun düzeltilebileceği bizlere ifade edildi. Ilımlı ve çözüm odaklı yaklaşımı için kaymakamımıza teşekkür ediyor, konunun takipçisi olacağımızı duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

"OKULLARIMIZDA TARİKAT VE CEMAATLERİ İSTEMİYORUZ!"

Okullarda tarikat ve cemaat istemediklerini ve Eğitim İş olarak eylem süreçlerini başlattıklarını dile getiren Okan Yüksel;  "Eğitim-İş olarak; 'Okullarımızda tarikat ve cemaatleri istemiyoruz!' sloganıyla eylemlilik sürecimizi başlatıyoruz. Eğitimdeki fiili işgale karşı velilerimizi okullarına dilekçe vermeye, öğrencilerinin herhangi bir protokol veya izin adı altında veli izni alınmadan bir faaliyete katılmasını kabul etmediklerini, eğer fiili olarak böyle bir durum yaratılırsa ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtmelerini öneriyoruz. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz yaşadıkları olumsuzluklara sendikamız Eğitim-İş’le paylaşabilirler. Hem örgütsel gücümüzle hem de hukuki mücadelemizle eğitimdeki karanlığa karşı direneceğiz. Mücadelemizi büyüteceğiz. Tüm yurttaşlara eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkma çağrısı yapıyoruz! Tüm siyasi partileri, sendikaları, meslek odalarını, dernekleri ve velilerimizi, bugünümüze ve yarınımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz! Gelin hep birlikte Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e, devrimlerine, emanetlerine ve Cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan edelim! Eğitim-İş olarak Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkacağız! Tüm demokratik kitle örgütleriyle ve yurttaşlarımızla birlikte mücadeleyi büyütmeye varız, biz hazırız! İlelebet Cumhuriyet, ilelebet Cumhuriyet, ilelebet Cumhuriyet!" ifadelerini kullandı.

ÇOMÜ, Ünlü Vakıf ve Devlet Üniversitelerini Geride Bıraktı! ÇOMÜ, Ünlü Vakıf ve Devlet Üniversitelerini Geride Bıraktı!

GERİCİ POLİTİKALARA KARŞI KUBİLAY AÇIKLAMASI

Gerici politikalara karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen Okan Yüksel; Eğitim-İş olarak yolumuz, gericilerin karşısında Kubilay gibi olmak ve Kubilaylar yetiştirmektir. Gerici politikalara, toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmaya, baskılara, tehditlere rağmen bu ilkemizden bir adım bile geri atmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Devrim şehidimiz Kubilay’ı, şükranla ve minnetle anıyor, aziz hatırasını mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğimize söz veriyoruz!" dedi.

ÖĞRETMENE ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM TALEBİ

Konuşmasının sonunda ise ülke genelinde okullarda son dönemde artan öğretmene şiddet olaylarını da kınayan Okan Yüksel; "Son dönemde artan okullardaki öğretmene şiddet olaylarını kınıyoruz. Öğretmenlik itibarı olan bir meslekti. Öğretmenler yeni neslin yetiştirilmesinde en önemli görevi görüyorlar. Ama hak ettikleri yaşam koşullarına bir türlü ulaşamayan, ekonomik yetersizliklerle mücadele etmek zorunda kalan öğretmenlerimiz bir de son dönemde şiddet görüyor. Biga'da henüz kayıtlara geçen bir şiddet olayı olmasa da ülke genelinde öğretmene şiddet haberlerinin arttığını biliyoruz. Umarım bu konuda da bakanlığımız gerekli önlemleri alır" ifadelerini kullandı. 

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç