Biga Belediyesinde çalışırken; mobbinge uğradıklarını iddia eden ve SGK'da görevli oldukları iş tanımlarından farklı yerlerde çalışmaya zorlandıkları için işten çıkartılan işçiler ile AKP'li Belediye Başkanı Bülent Erdoğan arasında hukuki mücadele devam ediyor. İşçileri tazminatsız işten çıkartan Bülent Erdoğan kısa süre önce başladığı mahalle toplantılarında ise İşçi Kıyımı iddiaları ile ilgili sorulara maruz kaldı.

VATANDAŞ SORUNCA BAŞKAN ERDOĞAN YALANLADI!

Geçtiğimiz hafta mahalle toplantılarına başlayan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ilk toplantısını Çiçeklidedespor Lokalinde yaptı. Mahalle sakinleri ile buluşan AK Partili Bülent Erdoğan'a vatandaşlar burada Biga Belediyesinde işten çıkartılan işçileri sordular. Bir vatandaş “Başkanım belediyeden çok sayıda işçi çıkarıldığı haberleri var basında. Bunun için bir açıklama yapar mısınız?” sorusunu yöneltti.

ÖNCE: "BİZ İKİ KİŞİYİ ÇIKARTTIK" DEDİ..

Vatandaşın sorusu üzerine Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan şöyle yanıt verdi; "Biga Belediyesi’nden işçi çıkarıldı, işçi kıyımı, mobbing gibi şeyler duyuyoruz. Biz bunları esefle kınıyoruz. Bizler çocukluktan bu yana emeğin, emekçiliğin ne olduğunu en iyi bilenleriz. Belediye kurumu 55 bin kişinin ve bu emaneti bize siz verdiniz, sizlerin emanetini biz savunuyoruz. Biz işçi çıkarttık doğru. Biz kimi çıkarttık? İki tane direk çıkarttığımız işçi var. Bu arkadaşlar işlerine gelmiyordu ve daha önce haklarında tutanak tutulmuş ama sümen altı yapılmıştı. Biz geldiğimizden itibaren de üç defa tutanaklarını tuttuk ve hukuki olarak çıkışını yaptık. İki kişi kendiliğinden ayrıldı" dedi.

SONRA: "13 KİŞİ HAKKINDA TUTANAK TUTTUK, TAZMİNATLARINI VERDİK ÇIKARTTIK" DEDİ..!

Bülent Erdoğan ilk yaptığı açıklamadan hemen sonra ise bu seferde 13 işçiyi farklı görevlere gönderdiklerini bu işçilerin ise verilen görev yerlerine gitmedikleri için tutanak tutarak işten attıklarını söyledi! 13 işçi hakkında işten çıkartma işlemi yaparken de tazminatlarını ödediklerini söyledi! Bu sözler ise işten çıkartılan işçilerin tazminatsız kovulduklarının belgelerini paylaşmasıyla sonuçlandı. Erdoğan ikinci açıklamasında; "Önceki dönem kurulan Kent Hizmetleri şirketi var. Bu şirketin başında olan müdür seçimlerin olduğu gün işten çıkartıldı. Dikkat çekiyorum çıkmadı, çıkartıldı ve tazminatı ödendi. Biz bu şirketin başında kimseyi bulamadık. Ayrıca belediyeye yani kamuya ait olan sosyal medya hesapları da verilmedi. Baktığımızda bazı birimlerde çalışan sayısı fazla bazılarında eksiklik vardı. Fazla olan yerden az olan yere görevlendirme yaptık. 13 tane personelimiz gitmedi. Haklarında tutanaklar tutularak devletimizin dediği tazminatları ödendi ve işten çıkarıldı. Biz geldiğimiz zaman önde olan arkadaşlar rahatsız oldu. Biz kendilerine ‘Bu yaptığınız hata ama biz insanız beşeriz şaşarız. Belediye şirketinin personelisiniz. Çalıştığınız, ekmek yediğiniz kuruma sadakatinizi gösterin sonuçta orada da çalışanımızsınız, burada da çalışanımızsınız. İşinizi düzgün yapın, çalışın ekmeğinizi kazanın. Sadakatinizi ispat edin, çok verimli olun daha farklı işlerde görev alın’ dedik. Biz kimsenin onurunu, gururunu incitmeden, görüşerek bunların hepsini yaptık. Bu konuda vicdanımız da gönlümüz de çok rahat. Biz kimseye haksızlık yapmadık, Bigalıların ve kamuoyunun hakkını korumakla mükellefiz. Biz kimseye cebimizden maaş vermiyoruz. Kamunun ve sizin paranızı veriyoruz. Bir çalışanın kartı sokup maaşı aldığı zaman ‘ben bunu hak ettim’ demesi lazım" dedi.

TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKIŞ EVRAKLARINI PAYLAŞTILAR!

Öte yandan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın videoda açık bir şekilde duyulan işçilerin tazminatları ödenerek işten çıkarıldığı iddialarına Biga Belediyesi'nden basın mensuplarına gönderilen ve belediye resmi internet sitesinde ve sosyal medya sayfalarında yer alan basın bülteninde ve paylaşımlarda yer verilmediği görüldü. Açıklamanın ardından işten çıkarılan işçiler sosyal medya sayfalarında tazminatlarını dahi almadan işten çıkışları ile ilgili evrakların da olduğu paylaşımlar yapmaya başladı ve Başkan Erdoğan'ı yalancılıkla suçladılar.

10 EYLÜL 2019 TARİHİNDE BİR BAŞKASINI DAHA ÇIKARTMIŞLAR

AK Partili Bülent Erdoğan konuşmasından yaklaşık 16 gün önce yeni bir işçinin daha işten tazminatsız çıkartıldığı görüldü. İşten çıkış evraklarını paylaşan işçilerden bir tanesinin de iş akdinin 10 Eylül 2019 tarihinde son verildiği görüldü. Söz konusu işçinin de yine aynı şekilde işe alındığı yerden farklı bir bölgeye sürgün olarak gönderildiği, işçinin yasal hakları gereğince sürgün gönderildiği yere gitmediğinden noter kanalıyla işten tazminatsız bir şekilde kovulduğu belirtiliyor.

Ceylan en zor soruları yanıtladı! Ceylan en zor soruları yanıtladı!

İSMAİL IŞIK: "İNSANLARIN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKA BAKA UTANMADAN.."

Konuyla ilgili Biga Belediyesi eski Başkanı İsmail Işık ise bir basın açıklaması yapacaklarını ifade ederek şu yanıtları verdi: "Biga Belediyesi toplum adına çalışmak zorundadır. Bizler Biga Belediyesi'nde göreve geldiğimiz 2014 yılından itibaren kimseye mobbing uygulamadık. Her siyasi görüşten personel alımı yapmaya, liyakate önem vermeye özen gösterdik. Ancak 2019 seçimleri sonrası göreve gelen arkadaşlarımız, siyasi davrandılar. Yaptıkları ilk iş bizim işe aldığımız arkadaşlarımızı mobbing, işten el çektirme, baskı ve tehditle ve çoğunun tazminatını dahi ödemeden işten çıkardılar. Buna işten çıkarma değil, işçi kıyımı demek lazım. Hukuki süreçler devam ediyor. Biga Belediyesi'nde hukuksuz ve usulsüz işler oluyor. İşçi arkadaşlarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Onların ekmek kavgasında yanlarında olacağız. Çiçeklidedespor Lokali'nde bir toplantıda mevcut başkanın insanların gözlerinin içine baka baka ve utanmadan, yüzü kızarmadan işçilerin tamamının tazminatlarını ödediklerini ve öyle işten çıkardıklarını söylüyor. Bu yalanının kendi de farkında olacak ki basın bültenlerinde bu ifadeleri kullanmıyorlar ve bültenleri o şekilde servis ediyorlar. Belediye Başkanı şehrin en emin insanı olmalıdır. Yalana, iftiraya bulaşmamalıdır. İnsanların ekmeklerine mani olmamalıdır. Biz önümüzdeki günlerde bu konularla ilgili bir basın açıklaması yapacağız. Biga kamuoyunun yanıltılmasına izin vermeyeceğiz."

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: TE Bilisim