Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği talimatla, Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP’li Cengiz Balkan, Fen İşleri Müdürü M.E. ve Fen İşleri personeli M.Ö., dün İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince gözaltına alınmıştı.

"İrtikap" suçunu işledikleri öne sürülen Cengiz Balkan ile M.Ö. ve M. E.'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı ve gündüz saatlerinde sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirilmişlerdi.

Bu arada, emniyet müdürlüğü önünde bekleyen bir grup ile basın mensupları arasında kısa süreli arbede yaşandı. Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram ile beraberindekilerin görüntü alınmasını engellemeye çalıştığı olay sonrası bazı basın mensupları polise şikayette bulundu.

"TUTUKLAMA TALEBİ YOK"

Ayvacık Adliyesi önünde yoğun bir kalabalık bekliyor. Sanıklar mahkemeye sevkedildiler. Hakimin kararı bekleniyor.

CHP'li belediye başkanlarıyla birlikte Ayvacık Adliyesi'nde süreci yakından takip eden CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek biraz önce yaptığı açıklamada; "Herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyoruz. Herkes son derece sakin, sükunetle bekliyor. Böyle de lütfen beklemeye devam edin. Bir tek şey sizinle paylaşacağım. Sayın Cengiz Balkan bu akşam Küçükkuyu'da evinde olacak. Soruşturma savcısı talebini iletti mahkemeye. Belediye başkanımız Cengiz Balkan ve bir personel ile ilgili adli kontrol istemini iletti. Hakimin takdiri o da. Verir vermez, ama evinde olacak. Bir tutuklama talebi yok. Bir personel ile ilgili bir tutuklama talebi var. Onun da kararını hakim verecek. Kararı bekliyoruz. Yine sükunetle bekleyelim. Biz zaten bazı şeyleri biliyoruz. Cengiz Balkan bugün ailesiyle birlikte evinde olacak. Kararı bekliyoruz. Adalet er geç tecelli eder. Kimse endişe etmesin" dedi.

CHP'den Gümüşçay'da sert tepki: Hakkımızı yedirmeyeceğiz! CHP'den Gümüşçay'da sert tepki: Hakkımızı yedirmeyeceğiz!

SORUŞTURMA

Küçükkuyu'da yaşayan Kamuran T'nin Temmuz 2021'de alınan ifadesinde, yapı ruhsatı çıkartma işlemi sırasında Balkan'ın bilgisi dahilinde Metin E'nin kendisinden usulsüz olarak 15 bin lira aldığını söylemesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında dün operasyon başlatılmıştı.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda, Balkan ile diğer 2 şüpheli, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınmıştı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç