Biga’da öğrenciler ve öğretmenler, kullanılmayan malzemeleri geri dönüştürerek 'Sıfır Atık Kütüphanesi' kurdu. Çanakkale genelindeki oluşturulan 2 sıfır atık kütüphanesinden biri Biga’da Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açıldı.

'Kütüphanesiz Okul Kalmasın' projesi kapsamında 81 ilde oluşturulan sıfır atık kütüphanelerinden biri de Biga’da öğrencilerin kullanımına sunuldu. Biga Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan kütüphanenin bütün araç ve gereçleri, atıl durumdaki malzemelerden oluşturuldu. Kullanılmayan sıralar ve Biga İÇDAŞ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından tamamen geri dönüşümden elde edilen malzemelerle 'Sıfır Atık Kütüphanesi' Biga'ya kazandırıldı.

Kütüphanenin açılışı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Biga İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Remzi Altın tarafından yapıldı. Biga Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Canpolat'ın evsahipliğini yaptığı programa okul müdürleri ve öğretmenler de katıldılar.

sıfıratıkkütüphane8

"KÜTÜPHANEDE 525 KİTAP VAR"

Kütüphane hakkında yapılan açıklamada proje kapsamında ülke genelinde birçok kütüphane kurulduğu belirtilirken; "Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana Mart ayının son pazartesi başlayan hafta 'Kütüphaneler Haftası' olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 59’ncusunu kutladığımız hafta boyunca okullarda, görsel ve yazılı basında kütüphanelerin önemi anlatılır. Haftanın amacı, vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımalarını sağlayarak daha çok yararlanmalarını sağlamaktır. Her yıl belirli bir tema etrafında kutlanan haftanın teması olarak bu yıl Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına atfen Cumhuriyetin kazanımları ve Kütüphanecilik tema olarak belirlenmiştir. Millî Eğitim Bakanlığımızca okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak amacıyla başlatılan 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesi kapsamında kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula yeni kütüphane yapılmıştır. Proje kapsamında bazı okullarda sıfır atık yaklaşımıyla geri dönüşüm kütüphaneleri yapılmıştır. Okulumuza ise Biga İÇDAŞ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından tamamen geri dönüşümden elde edilen malzemelerle yapılan kütüphanemiz ilimizdeki sıfır atık malzemelerle yapılan iki kütüphaneden birisidir. Kütüphanemizde an itibarı ile 525 kitap bulunmakta olup; her geçen gün sayısını artırmaya çalışmaktayız” ifadeleri kullanıldı.

(Haber: Ahmet Tunç)

"Hayatla yarışılmaz" "Hayatla yarışılmaz"

sıfıratıkkütüphane7

sıfıratıkkütüphane6

sıfıratıkkütüphane5

sıfıratıkkütüphane3

sıfıratıkkütüphane2

sıfıratıkkütüphane1

Editör: Ahmet Tunç