Biga'da sayıları her geçen gün artan sokak köpekleri özellikle sabah saatlerinde okul önlerinde öğrencileri ve ailelerini tedirgin ediyor. Medya Lokum'a konuşan bir öğrenci annesi İçdaş Fen Lisesi önünden gönderdiği fotoğraflar ile gruplar halinden gezen sokak köpekleri konusunda yaşadığı korkuyu dile getiriyor.

"ÖĞRETMENLERİ ÇOCUKLARIMIZI SOKAK BAŞINDA KARŞILAMAK ZORUNDA KALIYORLAR"

Çocuklarının okula yalnız gidemediklerinden dert yanan öğrenci velisi, köpeklerin okul çevrelerinde ve mahalle aralarında grup halinde gezdiğini ve yetkililerin şikayetlerine kayıtsız kaldıklarını ifade ediyor. Defalarca kez şikayette bulundukları söyleyen öğrenci velisi; "Sokak hayvanlarına karşı bir önyargımız yok. Sokak hayvanlarının da yaşam hakkı var. Biz de sokak hayvanlarını seviyoruz. Ancak sokak köpekleri gruplar halinde geziyorlar. Çocuklarımız korkuyor. Bizler çocuklarımızı okula bırakırken korkuyoruz. Sabahın erken saatlerinde köpekler saldırgan olabiliyor. Yetkililere durumu defalarca kez ilettik. Ancak çözüm konusunda kimse bir girişimde bulunmuyor. İçdaş Fen Lisesi var bu bölgede. Kız Meslek Lisesi var. Şirintepe Mahallesi'nde Bilsem var. Orada da durum aynı. Çocuklarımızı öğretmenleri cadde başında karşılamak zorunda kalıyorlar" ifadelerini kullandı.

Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı... Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı...

"İNSANLARIN VE HAYVANLARIN YAŞAM ALANLARINI GÜVENLİ HALE GETİRİN"

İnsanların ve hayvanların yaşam alanlarının güvenli hale getirilmesi çağrısı yapan okurumuz; "Biz de seviyoruz sokak hayvanlarını. Ama ne yazıkki hangi hayvan sağlikli hangi hayvan tehlikeli bilemiyoruz. Çocuklarımız korkuyor. Çünkü köpekler üzerlerine doğru sürü halinde geliyor. Bu durum mutlaka kontrol altına alınmalı. Köpekler için de doğru bir durum değil. İnsanlar tarafından korkuyla bakılmayı haketmiyorlar. Buradan yetkililere bir daha sesleniyorum. Lütfen insanların ve hayvanların yaşam alanlarını güvenli hale getirin" dedi.

336613226_905056574082941_7726449349509692817_n

Haber sonrası vatandaşlardan şikayetler haber merkezimize ulaşmaya devam etti. İşte o şikayetlerden bazıları:

Melek A. Y.:

"Eskiden köpekler için barınak vardı. Şimdi niye yok. Her yer köpek dolu. Her mahalle aynı. Çocuklar okula zorla gidiyor. Bir an önce barınak açılsın."

Melihat Ş.:

"Barınaktaki hayvanları köylere atıyorlar. Barınak konusunda kaymakama, belediyeye baskı yapılması lazım. Yoksa zehirliyorlar. Can çekişerek ölüyor hayvancıklar."

Merve Ş. A.:

"Aynen öyle. Bazıları var çok saldırganlar. İşe gelip gidemiyorum. Defalarca Biga Belediyesi'ne yazmamiza rağmen maalesef ki bi çözüme ulaşılamamıştır. Kimse zarar görmeden çözülür inşallah ama çok zor...!"

Sabiha Ö.:

"Biga'da çok kedi ve köpek var. Sağ olsun çoğu esnaf dükkanın önünde kedi ya da köpek bakıyor ama yetersiz tabii ki... Şu aralar bütün kediler hamile. Yakında kedi nüfusu iki üç kat artacak. Bildiğim kadarıyla belediye bir kısırlaştırma projesi başlatacaktı. İnşallah olur."

İsa M.:

"Lütfen bunları da paylaşırmısınız. Hamdibey Mahallesi'nde sokağa çocukları salamıyoruz."

Emine Ş. S.:

"Felaket köpek bolluğu var. Ortur öyle. Mezarlıkta gezmeye korkuyor insan. Bir de sürü halinde dolaşıyorlar."

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç