Biga’da küçük bir işletmeden doğarak, istikrarlı büyümeyle bir şirketler topluluğuna dönüşen Doğanlar Holding, mobilya, enerji, inşaat ve perakende sektörleri ile yurt içi ve yurtdışında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin en büyük 100 şirketi, istihdamda ise ilk 80 şirket arasında yer alan Doğanlar Holding; mobilya sektöründe, Doğtaş, Kelebek Mobilya, Kelebek Mutfak-Banyo, Lova Yatak, Ruumstore ve BİGA Home markalarıyla 45 ülkeye ihracat yapıyor. Doğtaş markasının Çanakkale’nin Biga ilçesinde yer alan üretim tesisi, 233.000 m2 toplam üretim alanı ile yıllık 171.600 adet döşeme ve yatak, 2 milyon 400 bin m2 panel üretim kapasitesi ile bölgenin istihdam ve gelişim konusunda büyük ve hızlı bir yol kat etmesini sağlıyor.

Doğanlar Holding’in inşaat sektöründeki şirketi Doğyap, yurtiçi ve yurtdışı projeleriyle sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Çanakkale’nin ilk AVM’si özelliğini taşıyan Troypark ise grubun Çanakkale’ye gerçekleştirdiği yatırımlardan bir tanesidir.

Doğanlar Holding’in bir diğer faaliyet alanı ise enerji sektörü. Türkiye’nin 6 bölgesinde yer alan tesislerinde atıktan enerji üreten Biotrend Enerji hem çevreye hem de istihdama ve ekonomiye yaptığı katkılarla dikkat çekiyor.

BİOTREND ENERJİ 19 TESİS İLE 11 İLDE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan, bölgesel yatırımları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Biotrend Enerji ile Türkiye’nin 11 ilinde 19 tesisi ile faaliyet gösteren şirketimizin, entegre katı atık yönetim hizmeti, enerji üretimi, atık ısı/atıl ısı kullanımı ve karbon sertifikası üretim ve satışı ile ilgili yatırımları bulunuyor. Alternatif enerji üretimi konusunda hizmet veren şirketimizle ülkemizin ekonomisine katkı sağlayarak döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir kalkınmaya olan faydaları ile Türkiye’nin bu alanlarda önde gelen şirketleri arasında yerini alıyoruz” dedi.

BİOTREND, EZİNE’DE EKONOMİ VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR

Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki tesisleri hakkında bilgi veren Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan; “Biyokütle Tesisimiz ile hem bölgesel ekonomi ve istihdama katkı hem de çevreye ve doğaya fayda sağlıyoruz. Bu tesisimiz ile ormanda kesim sonrası toprağın altında kalan köklerin taşından ve toprağından ayrıştırılıp tesise getirilip uygun proseslerden geçirilerek boyutu küçültüldükten sonra yakma ve filtrasyon sistemleri ile en yüksek verimle buhar ve elektriğe dönüştürülmesi faaliyetini gerçekleştiriyoruz” dedi.

“BUGÜNE KADAR GERÇEKLEŞEN YATIRIM TUTARI 38 MİLYON DOLAR”

Ezine ve bölgesinde istihdama da katkı verdiklerine dikkat çeken Doğan; “Ezine OSB’de yer alan tesisimize bugüne kadar 38 milyon dolar yatırım yaptık. Ezine Biyokütle tesisimizin 30 MWe lisans gücü ve 18,8 MWe kurulu gücü bulunuyor. Tesisimiz 90 kişiye doğrudan, 200 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlıyor. Bunun yanı sıra bulunduğu bölgenin güçlenmesi ve sürdürülebilir ekonomisine katkı sağlıyor. Mevcut faaliyetlerimizin yanı sıra planladığımız faaliyetlerimiz kapsamında yatırım planlarımız da bulunuyor. Bu yatırımlarımızdan en önemlisi, lisans gücünün ve kurulu gücünün artırılması adına tesisin bulunduğu organize sanayi bölgesinde yer alan diğer işletmelere buhar ve elektrik ihtiyaçlarını sağlamaktır. Bu projemiz, hayata geçtikten sonra enerji arzı güvenliği konusunda Türkiye’ye fayda sağlayacak ve diğer işletmelere örnek olacak bir yatırım planı haline gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

Üçüncü Sanayi Sitesi kooperatifi genel kurul yaptı Üçüncü Sanayi Sitesi kooperatifi genel kurul yaptı

BİOTREND ENERJİ’DEN KÜRESEL ISINMAYI ÖNLEME HEDEFLERİNE KATKI

Türkiye’nin küresel ısınma hedeflerinden bahseden Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan, bu hedeflerin başarıya ulaşmasına katkı sağlıyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek; “Biotrend Ezine Biyokütle Tesisi, hayata geçirdiği faaliyetlerle Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlarken, fosil yakıtlarla üretilen elektrik üretimine olan ihtiyacın ve talebin azalması ve bunun akabinde karbon nötr enerji üretiminin artması, yenilebilir biyokütle kaynaklarının kullanılarak enerji üretimi ile küresel ısınmanın azaltılması ve ülkemizin 2050 yılı küresel ısınmayı önleme hedeflerine katkısı ile faydalarını dünyaya taşıyan bir etkisi bulunuyor. Bu hedeflere ulaşmak için bizlerde elimizden gelen desteği vermekten dolayı mutluyuz” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç