Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bir yıl içerisinde iki kez tahsil edilmesi için bazı kanunlarda değişiklik yapma gündemi ile toplanan TBMM’de muhalefetten AK Partiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlara ağır eleştiriler yapıldı. Genel Kurulda konuşma yapan İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz ise deprem öncesinde yapılan uyarılara dikkat çekti. İYİ Partili Uz; “Deprem bölgesinde 27’nci dönem milletvekili arkadaşlarımız, genel idare kurulumuz ve divan üyelerimiz ile bölgede vatandaşlarımızın yanında olduk. Yaralarını sarmaya, onların acılarını paylaşmak adına bölgedeydik. Depremden tam 5 ay önce dönemin İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Sayın Ahmet Çabukelin, Kahramanmaraş’ın merkezinde, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanlığı önünde kamuoyuna bir açıklaması olmuştu. Hem genel iktidarı, hem yerel iktidarı hem de vatandaşları bilgilendirmek amacıyla; Türk bilim insanları başta olmak dünyadaki bilim adamlarının Kahramanmaraş merkezli fay hatlarının çok etkin olduğu ve 7 şiddetinde büyük bir depremin kısa süre içerisinde meydana gelebileceğine dair açıklama idi. Bu açıklamanın sonunda hiç bir şey yapılmaması; 100 yılın felaketinin acıları üzerine yeni acılar ekledi” dedi.

“İMAR DEĞİŞİKLİKLERİNE ONAYLAYAN BELEDİYE BAŞKANLARINA İŞLEM YAPMADINIZ”

“Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir” “Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir”

Depremden sadece birkaç müteahhit ile birkaç yapı denetim firması sahibi hakkında işlem yapıldığını; ancak imar değişikliğine onay veren belediye başkanları ve meclis üyeleri hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çeken Rıdvan Uz; “Bazı belediyeler, Kahramanmaraş başta olmak üzere birçok belediyeler olmak üzere yaptıkları şeyler vardı tabi. Tarım arazilerini imara açmak, 4 katlı yerleri 14 kata çıkartmak ve bunun neticesinde birçok insanın kanına girmekti. Buradaki işin sonunda birçok müteahhit ve yapı denetim firması dışında; bu onayı veren belediye başkanları ve meclis üyeleri hiçbir şekilde sorumlu tutulmadılar. Bunu da milletimizin takdirine bırakıyoruz” dedi.

“DEPREM BÖLGESİNE GSM ŞİRKETLERİNİN MOBİL ARAÇLARI NEDEN GÖNDERİLMEDİ”

İletişim vergisi başta olmak üzere abonelerine fahiş fiyatlardan hizmet veren GSM şirketlerinin deprem bölgesine mobil araçlarının 11 gün sonra geldiğini hatırlatan Rıdvan Uz; “Deprem bölgesinde olduğumuz sürece gördüğümüz iki önemli hususu aktarmak isterim. Bunlardan bir tanesi cep telefonlarının çekmemesi, sosyal medyanın kısıtlanmasıdır. Türkiye’deki GSM operatörleri dikkat ederseniz ülkenin neresinde bir konser olsa; mobile araçlarını oraya göndererek kendileri namına telefonların düzenli çekmesi ve karlarının düşmemesi adına çalışma yaparlar. Ama deprem bölgesine 11 gün boyunca bir tane mobil araç göndermediler yada birileri tarafından gönderilmedi. Bu çok acı ve ıstırap verici bir olay yaşandı, izlemişsinizdir. Bir kız çocuğu babasına adeta yalvarırken; o sesi duyuramadı ve 11 gün sonra babası o sesli mesajı 11 gün sonra hepimize dinletti. O kız çocuğu rahmetli oldu; o baba ise yarınlarının umudu olan çocuğunu kapattı. Bu olayı Habertürk televizyonunda bakana sordular. Bakanın verdiği cevabı hepiniz biliyorsunuz” dedi.

“BU MİLLETİN EVLATLARININ İHTİYACI OLDUĞUNDA YANINA YOKTUNUZ AMA..”

Konuşmasında deprem bölgesinde yaşanan ve yürekleri dağlayan örnekleri hatırlatarak devam eden Rıdvan Uz; “İkinci bir durum ise; Ebrar sitesindeki hadisedir. Ebrar sitesinin dördüncü katında asılı kalan bir kız çocuğumuzun bedeninin yarısı içeride yarısı dışarıda tam 17 saat yalvardı. Ağladı, yalvardı, yalvardı. 17 saat dirisi 3 gün ölüsü orada asılı durdu ama siz yoktunuz. Hükümet olarak yoktunuz. Karlı Dağın zirvesinde; devlet her çağırdığında koşan ancak bir kez ihtiyacı olduğunda yanında olmadığınız Muhsin Yazıcıoğlu gibi, yoktunuz. Nasıl ki Ege Üniversitesinde, kampüsün ortasında bıçaklanarak şehit edilen Yılmaz Çakıroğlu’nun sizi çağırdığında gelmediniz ve yoktunuz. Nasıl ki Taksim meydanında Ali İsmail Korkmaz dövülerek öldürüldüğünde olmadığınız gibi yoktunuz. Ankara’nın göbeğinde Sinan Ateş öldürüldüğünde nasıl yanında olmadıysanız, yoktunuz. Nasıl ki Diyarbakır’da 16 yaşındaki evladımız Yasin Börü hunharca şehit edildiğinde yanında yoktunuz” dedi.

“VERGİ KOYMAYA, İLACA, MAZOTA ZAM YAPMAYA GELİNCE VARSINIZ”

Rıdvan Uz konuşmasını şu sözlerle noktaladı “Bu milletin ihtiyacı olan hiçbir yerde yanında yoktunuz. Ama milletimizin ensesinde boza pişirmeye gelince, zam yapmaya gelince, bir araç fiyatına devlete üç araç parasını vergi adı altında ödetmeye gelince varsınız. Çiftçinin mazotuna zam yapmaya geldiğinde, ilaca zam yapmaya geldiğinde varsınız. Ama yüce Türk Milletinin evlatlarının sizlerin yardımına ihtiyacı olduğunda yoksunuz. Kıymetli AK Partililer, sizlerin söylediği bu sözler Türk Milleti tarafından itibar görmüyor. Ne yaptığınıza bakıyoruz ne söylediğinize değil. Tıpkı “NATO’ya giremez” dediğiniz İsveç’e şimdi NATO’ya nasıl sokarız derdiyle dertlendiğiniz gibi. Ama Müslüman türk milleti bu sınavı nasıl vereceğinizi çok merak ediyor.”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç