ÇOMÜ'den Biga TSO'ya gururlandıran ödül ÇOMÜ'den Biga TSO'ya gururlandıran ödül

Biga Belediyesi, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ziraat Odası girişimleri neticesinde Işıkeli Nohut Kahvesi,15.08.2023 tarihli ve 155 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı bülteninde yayınlanarak tescil edildi.

DOĞAN'DAN PAYDAŞLARA TEŞEKKÜR

Birinci Dünya Savaşı’nın kıtlığa neden olduğu yıllarda ortaya çıkan "Işıkeli Nohut Kahvesi" Biga’nın önemli bir yöresel değeri olarak Coğrafi İşaretine kavuştu. Konu ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Geçmişi uzun yıllara dayanan Biga’nın önemli geleneksel lezzetlerinden olan “Işıkeli Nohut Kahvesi” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaretli oldu. Bu süreçte başta Biga Belediye Başkanımız Sayın Bülent Erdoğan ve çalışma arkadaşları olmak üzere katkı ve desteklerini esirgemeyen Biga Ziraat Odamızın yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum. Bigamız ve Çanakkalemiz için hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

"SON DERECE MUTLUYUZ"

Tescil kararının ardından açıklamalarda bulunan Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Güray Ergün,” Işıkeli Nohut Kahvesi zorluklar karşısında ecdadımızın neler çektiğini ve bunlar karşısında nasıl çareler ürettiğini gösteren kültür miraslarımızdan biridir, toplumsal ruhumuza uygun biçimde kurumlar olarak bizlerde bir araya gelerek ilçemiz kültür dokusunda önemli bir yer tutan Işıkeli Nohut Kahvemizin markalaşması ve katma değer yaratacak şekilde pazarlanmasında çok önemli bir aşama olan Coğrafi İşaret Belgesi’ nin alınmasından son derece mutluyuz, Biga halkımıza hayırlı uğurlu olsun dedi” dedi.

"DAVET EDİYORUM"

Bige Belediye Başkanı Bülent Erdoğan yaptığı açıklamada; "Tarihimizin derinliklerine uzanan bir lezzet, Işıkeli Nohut Kahvesi, artık resmi olarak Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı koruması altında! Bu tescil, sadece bir lezzeti değil, geçmişimizin izlerini ve emeğini de koruma altına alıyor. Işıkeli Nohut Kahvesi'nin hikayesi, 1. Dünya Savaşı yıllarına dayanıyor. Zorlu savaş dönemlerinde, insanlarımız dayanışma içinde olmanın gücünü hissettiler ve bu eşsiz kahve de o dönemde ortaya çıktı. Bu lezzet, sadece bir içeceği değil, bir toplumun birlikteliğini ve geçmişinin direncini yansıtıyor. Bugün bu mirası koruma altına almak, geleceğe taşımak adına büyük bir adım atıyoruz. Işıkeli Nohut Kahvesi'nin tescili için emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Biga Belediyesi, Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Biga Ziraat Odası Başkanlığı olarak bir araya gelerek, girişimlerimiz ile bu değerli lezzeti koruma altına aldık. Bu tescil, sadece bir ürünü değil, aynı zamanda bir toplumun birlikte yürüdüğü bir yolun da ifadesidir. Tüm hemşehrilerimizi ve misafirlerimizi Işıkeli Nohut Kahvesi'nin eşsiz tadını denemeye ve geçmişimizin izinde bir anı yaşamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Tunç