Genel seçimlerin sona ermesiyle birlikte yerel seçim atmosferi de hareketlendi. Önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanlığı'nda gerçekleştirdiği basın açıklamasında; "Çanakkale’nin lokomotifi, ekonomik başkenti, sanayi, tarım ve üniversite kenti ilçemizin daha fazla kaybedecek zamanı kalmamıştır. Mutlu Biga hedefiyle yeniden yola çıkma, yeniden sorumluluk alma zamanı gelmiştir. Birleşerek kazanmak zorundayız. Bigamızın oyalanacak yeniden bilinmezlerde denemeler yapacak zamanı kalmamıştır" ifadeleriyle aday adaylığını açıkladı.

Partililerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ı sert bir dille eleştiren Işık, "Mutlu Biga hedefimiz için yeniden kolları sıvıyoruz" dedi.

bcb3f909-30b5-4a71-b3e7-57fa5734b1c8

"ALLAH'IN İZNİYLE YİNE..."

Biga'nın efsane belediye başkanı olarak anılan Şükrü Kemerli'den bahsederek konuşmasına başlayan Işık; "Çok değerli cumhuriyet halk partililer, benim güzel ailem, birlikte yol yürüdüğüm dostlarım, kıymetli Bigalı hemşehrilerim, Bigamız için gece gündüz demeden büyük emek harcayan ve bizleri asla yalnız bırakmayan değerli basın emekçisi arkadaşlarım. Burada bize güç kattınız. Hepiniz hoş geldiniz. Bigamızın efsane başkanı rahmetli Şükrü Kemerli başkanımızı yad ederek konuşmama başlamak istiyorum. Allah rahmet eylesin. ‘Ben aday olmayacağım İsmail. Sen çıkmalısın’ dediği o günden sonra Bigamız için mücadele etmekten asla vazgeçmedim. Şükrü Kemerli başkanımızın izinde Bigamız için çalıştık. Allah’ın izniyle bu dönem de en doğru şekilde Biga’mız için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"FETRET DEVRİ VURGUSU"

Biga'nın Bülent Erdoğan ile birlikte bir fetret devri yaşadığını öne süren Işık; "Bigamızın 2019 yılından sonra yaşadığı fetret devrini hep birlikte takip ediyoruz. Araçlarımız sel sularına kapılıyor, yollarımız köstebek yuvasına dönüyor, belediyeden meclis üyeleri kovuluyor, kimi müteahhitlere ve meclis üyelerine kıyak imar düzenlemeleri yapılıyor, 3 kuruşluk işler daha yüksek bedellerle yaptırılıyor. Biga’nın çehresi değişmesi gerekirken, daha önce Biga’yı örnek alan ilçelerin bugün gerisine doğru gidiyoruz. Yola çıktığı hiçbir arkadaşının yanında kalmadığı, yalnız, Biga’yı ve Biga Belediyesi’ni daha kötüye doğru götüren, herkesle sorunlu, belediye içinde bile çalışanları huzursuzluğa mahkum eden, kişisel duygularını belediye işlerine karıştıran sayın başkanın, 4 yılda bulunduğu makamın gerekliliklerini yerine getiremediğini Bigalılar maalesef üzülerek görüyor. Sosyal medyada fotoğraf paylaşarak çalıştığı algısı oluşturmaya çalışan, onu da başaramayan, işine gelmediğinde para yok diye sızlanan ama işine geldiğinde ise fütursuzca belediye bütçesini kullanan bir belediye başkanı izliyoruz" ifadelerini kullandı.

c3886124-a949-48c2-8fee-361a32afcc7f

"2023 YILINDA SULAR KESİLİYOR"

Biga Belediyesi'nin şeffaflıktan uzak yönetildiğini, 2023 yılı Bigası'nda hala suların kesildiğini, kendi partisinin grup başkan vekili ile bile arasının iyi olmadığı bir belediye başkanı olduğunu söyleyen Işık; "Biga Belediyesi’nin şeffaflıktan uzak bir şekilde yönetildiği ortada. Yapılan birçok uygulamadan hiçbirimizin haberi yok. Belediye Meclis toplantılarını canlı yayınlayarak şeffaflık ortaya koyduğunu iddia etmek, en basit tabiriyle halkı yanıltmaktır. Basın mensuplarını bile bir şeritle belediye meclis toplantılarında sınırlandıran bir belediye başkanı nasıl şeffaf olabilir ki? Bağımsız belediye meclis üyelerinin, encümen üyesinin iddiaları yenilir yutulur gibi değil. Kamuoyuna yapılmış bir tane aklı başında, elle tutulur bir açıklama yok. Yeni yaka dediğimiz bölgedeki imar uygulamaları, inşaat çalışmaları hepinizin malumu. Biga’da neredeyse her hafta sonu sular kesiliyor. Belediyelerin en temel işlerinden biri olan suyun bile vatandaşın evine düzenli olarak ulaşması sağlanamıyor. Her şeyi bırakın. Kendi partisinin önceki grup başkanvekili ile bile arasının iyi olmadığını sağır sultan duydu. Olacak iş mi bu?" dedi.

"NE ÖZÜ BİR, NE DE SÖZÜ"

Kendi dönemlerinde yapılan parkların dahi bakımının yapılamadığı bir dönem olduğunu söyleyen Işık; "Bu dönemde çocuklarımız yeterli ilgiyi görmedi. Kadınlarımızın eskisi gibi mutlu değil. Biga’da kısa sürede yaptığımız çok sayıda parkın bile bakımı yapılamıyor. Yollar sorunlu, altyapı yeterli ilgiyi görmüyor. Küçük bir yağmurda bile sokakları sel götürüyor. Geçtiğimiz günler yaşadık hep beraber. Biga bir vizyon şehriyken, şimdi sözde gönül, özde makyaj kenti haline geldi. Yapılan etkinliklerin şehrin çarşısına bir katkısı dahi düşünülmüyor. Esnafımız ikinci plana atıldı. Esnafa olan borçlar kat be kat artmış durumda. Hatırlıyor musunuz? Belediyenin balkonundan sallandırılan borçları? Her yıl balkondan o borçları asacağının sözünü veren sayın başkan, bugün üç maymunu oynuyor. Ne özü bir, ne de sözü" ifadelerini kullandı.

ba1ddc00-3bf3-4d15-8679-d40dc896061b

"4,5 YILDA BİGA'NIN NELER KAYBETTİĞİ ORTADA"

"Hafta sonu çarşımız cansız, sokaklarımız boş, Bigalı hemşehrilerimiz Bandırma’da, Çanakkale’de zamanını geçiriyor. Başlattığımız kültür ve sanat etkinlikleri bile algılanamamış. Bizim yaptığımız etkinlikleri nasıl da eleştiriyorlardı değil mi? Bizim yaptığımız etkinlikleri eleştirenler şimdi aynı etkinlikleri başka yerlerde yaptıklarını izleyince ne düşünüyorsunuz? En üzücü olanı ise devlet yatırımlarını dahi kendi yapmış gibi pazarlayan, emek edenin emeğini yok sayan, bir teşekkür edemeyecek kadar kibirli bir yönetim anlayışının bu şehre yaklaşık 4,5 yılda neler kaybettirdiği ortada değil mi! Yapılması gereken bizim dönemle kavga etmeyip, yaptığımız işlere sahip çıkmak ve mutlu Biga vizyonunu ileri taşımaktı. Söylenecek çok söz var. Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil" dedi.

"KAVGA KÜLTÜRÜNÜ DEĞİL, BARIŞ VE İCRAAT KÜLTÜRÜNÜ..."

Barış ve icraat kültürü ile hareket ettiklerini söyleyen Işık; "Elbette bizim de eksiklerimiz oldu. Kırdığımız dostlarımız oldu. Hepimiz insanız. Bizler öğrenmeyi, gelişmeyi, geliştirmeyi bilen bir siyaset anlayışından geliyoruz. Kavga kültürünü değil, barış ve icraat kültürünü önemsiyoruz. Bigalı hemşehrilerime sesleniyorum. Hatırlayın o günleri. Hedefimiz mutlu bir Biga inşa etmekti. Hedefimiz çöpü toplanan, sokakları tertemiz, eğitimine katkı verilen, parklarında, tiyatro sahnelerinde, oyun alanlarında çocuklarının mutlu olduğu, kahkahalar içinde zaman geçirdiği, suyunun aktığı, yolunun yapıldığı, kültür ve sanatın hayatımızın bir parçası haline geldiği, sporun çocuklarımız ve gençlerimiz için bir hayat biçimi olmasının hedeflendiği, esnafına ve ekonomisine katkı verilmiş bir Biga için çalıştık. Kadınlarımızı baştacı olarak gördük. Kısa sürede hafta sonları vatandaşlarımız Biga’da zaman geçirmeye başlamıştı. Hatta çevre ilçelerden Bigamıza gelen ziyaretçilerin sayısının çok fazla arttığı bir konuma ulaşmıştık. Bugün geldiğimiz nokta ortada. Çarşının göbeğine beton dökülüyor. Aydınlatma direkleri bir vizyon gibi pazarlanıyor. Aydınlatma direkleri ne kadar da pahalıya alınmıştı değil mi? Plansız şekilde başlayan yol çalışmaları vatandaşı mağdur ediyor. Ya EDS’lerde kaç kişinin canı yanmadı mı? Seçim masrafları için seçimden sonra istenen paralardan haberiniz var mı?" ifadelerini kullandı.

b5d7de20-5959-4a18-90d6-77f80ecfdad9

"DEPREM VURGUSU"

Deprem sonrası gerekli hazırlıkların yapılmadığını söyleyen Işık; "Tüm bunların yanında 6 Şubat’ta büyük bir deprem yaşadık. Yüzyılın felaketi dendi. Orada yaşamlarını yitiren tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize bir kez daha baş sağlığı diliyorum. Deprem bölgesinde felaketi yaşayan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ancak bu felaketlerden ders almamız gerekiyor. Bu kenti yöneten iradenin, bu kentte depremle ilgili kamuoyu oluşturması, toplumu bilgilendirmesi, bir an önce çalışmaya başlaması gerekiyordu. 4 aydır yaprak kımıldamıyor. 4 ay! Olacak iş mi! Hangimiz hangi çalışmadan haberdarız. Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider bile en öncelikli konulardan biri diyerek depreme dikkat çekiyor. CHP’li Çanakkale milletvekillerimiz defalarca konuyu gündeme getirdiler. Ortada somut tek bir proje yok" dedi.

"HALA VAAT VERİYOR"

Para yattı, KÖYDES Katkıları Belli Oldu! Para yattı, KÖYDES Katkıları Belli Oldu!

Erdoğan'ın iş yapmak yerine hala vaat verdiğini söyleyen Işık; "Öyle bir belediye başkanı düşünün ki, 4,5 yıldır koltukta oturuyor ve hala vaat veriyor. Seçim beyannamesine baktım geçenlerde. Söz verdiği 44 maddeden 2 tanesini gerçekleştirebilmiş. Özü sözü bir, öyle mi! Bigamız böylesi bir yönetimi hak etmiyor!" dedi.

"TECRÜBEMİZLE HARMANLAYACAĞIZ VE..."

Yarım kalan mutlu Biga vizyonunu tamamlamak için çalışacaklarını söyleyen Işık; "Çanakkale’nin lokomotifi, ekonomik başkenti, sanayi, tarım ve üniversite kenti ilçemizin daha fazla kaybedecek zamanı kalmamıştır. Mutlu Biga hedefiyle yeniden yola çıkma, yeniden sorumluluk alma zamanı gelmiştir. Ben size söz veriyorum. Çocuklarımızın yüzü gülecek, kadınlarımız daha çok kent yaşamında söz sahibi olacak, şehrimiz yeniden o mutlu günlerine dönecek. Yarım kalan mutlu Biga vizyonumuzu tecrübemizle harmanlayacağız ve Biga’mızı mutlu bir geleceğe taşıyacağız. Bu kadim şehrimiz için hepimiz elimizi taşın altına koymak, birlikte çalışmak, birleşerek kazanmak zorundayız. Bigamızın oyalanacak yeniden bilinmezlerde denemeler yapacak zamanı kalmamıştır" ifadelerini kullandı.

8320869b-de0d-4aad-be16-2e256f98e1bc

"GÖREVE HAZIRIZ"

Biga için göreve hazır olduklarını ifade eden Işık; "Sözün özüne gelirsek. Partimiz seçim sürecine girmiştir. Bu süreçte şeffaflık adına ve Bigamız için somut bir şekilde çalışmalarımızı ortaya koyabilmek maksadıyla aday adaylığımı açıklıyorum. Bu süreçte Biga adına söyleyecek sözü olan herkesin desteğine açığım. Belediyecilik, siyaset ve toplum önündeki her görev; bir ekip çalışması gerektirir. Bizler ekip arkadaşlarımızla birlikte yola çıkmaya, Biga’mız için görev almaya hazırız. Ülkemizin kurucu partisi olan partimiz Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında mücadele etmekten büyük onur duyuyor, mutlu Biga hedefimiz için yeniden kolları sıvıyoruz. Sağ olun, var olun" şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

ea898190-0256-4c2a-ad0b-7141c9e0c9f2

3742570f-afd3-454e-8088-36f84b4a0d0b

60634baf-0998-469a-a2df-9ac75e676304

98a2d5f0-98a0-4e4f-8613-81737a3cac45

60ca0fc1-4289-4f44-8ab0-01612bbd2edf

9bb77b96-8ca9-4227-ad2d-66fb8bba6803

8a928d7d-f0b1-455e-ae2e-18a9591fa698

6ab2a9e1-3c0a-4f08-bb7a-506192bd5aa8

3a060deb-fd57-4f74-aaed-8b62879d0a7f

2fb09472-cfb6-479f-9271-2e6038eb1584

Editör: Ahmet Tunç