58 yaşındaki Nafuz Gümüş, karın ağrısı ve nefes almada zorluk şikâyetiyle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniğine başvurdu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Buğra Destan tarafından tetkik ve muayenesi yapılan hastada 7 cm genişliğinde Aort Anevrizması tespit edildi. Daha önce dış merkezde de anevrizma tanısı aldığını ve operasyonun yüksek riskli olmasından dolayı kabul etmediğini ifade eden hastaya Op. Dr. Buğra Destan tarafından ayrıntılı bilgi verilerek operasyonun şart olduğu anlatıldı.

Hasta Nafuz Gümüş’ün operasyonu kabul etmesi üzerine hazırlıkları tamamlanan hastaya, Op.Dr. Buğra Destan  tarafından kalp cerrahisi ekibi ve Op. Dr. Engin Gürcünün katılımıyla açık anevrizma tamiri yapılarak kısa sürede sağlığına kavuştu.

RİSKLİ OPERASYON BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Yargı Ayvacık’taki 11 JES Kuyusuna "Hayır" Dedi Yargı Ayvacık’taki 11 JES Kuyusuna "Hayır" Dedi

Op. Dr. Buğra Destan Konu ile yapmış olduğu bilgilendirmede “Anevrizma atardamarın çapının normal çapının %50sinden daha fazla genişlemesi anlamına gelmektedir. Karın içinde yer alan aort damarının genişlemesine abdominal aort anevrizması adı verilmektedir. Abdominal aort anevrizmaları yırtılma riski taşıdığından bu durum onları ciddi sağlık problemi haline getirir. Yırtılmış Abdominal aort anevrizmalarının %30-50 si hastaneye ulaşamadan hayatını kaybeder. %30-40’ı ise hastanede operasyon hazırlığı olurken hayatını kaybeder. Bu da bize yırtılmış Abdominal aort anevrizmalarının  %80-90ının hayatını kaybettiğini göstermektedir. Hastamızda anevrizma yaklaşık 7 cm genişliğinde idi.  Henüz yırtılmanın olmamasının hasta için büyük şans olduğu hastaya anlatıldı ve operasyonu kabul etmesi üzerine hazırlıkları tamamlanıp açık anevrizma tamiri yapıldı. Kısa sürede eski sağlığına kavuşan hastamız 1 haftalık takip sonrasında şifa ile taburcu edildi” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç