Millî Eğitim Bakanlığı’nca, aktif olarak kullanılmayan, kapanan köy okullarının yeniden açılarak yaşam merkezlerine dönüştürülmesi projesi kapsamında Biga’nın Kaldırımbaşı Köyü’nde Kaldırımbaşı Köyü Mustafa KaranKöy Yaşam Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Hayırsever iş insanı Mustafa Karan tarafından 1 ay gibi kısa bir sürede tadilatı yapılan mevcut okul binası kullanıma açıldı. Karan’ın yemekhane, kazan dairesi, müdür odası, öğretmenler odasının da içinde olduğu bir ek bina daha yapacağı öğrenilirken; ek binanın yapılmasıyla birlikte önümüzdeki dönem ilkokul da açılacak.

“ÇOK ANLAMLI BİR KURDELA KESİMİ”

“Kaldırımbaşı Köyü Mustafa Karan Yaşam Merkezi’nin açılışında konuşan Biga Kaymakamı Erdinç Dolu; “Çok anlamlı bir kurdela kesimimiz olacak. Bakanlığımızın son dönemde başlatmış olduğu, köylerdeki kapanan okullarımız hayat bulsun programı adıyla başlattığı çalışmayla hayırseverimizin de desteği ve katkısıyla gerçekten hayat buldu okul. Ben geçen hafta da gezme fırsatım oldu. Dört dörtlük bir tadilatla hem gençlerimize, öğrencilerimize, hem de kadınlarımıza hitap edecek bir faaliyet alanı oldu. Ben Mustafa Karan beye daha önce ‘Bir şeyi hayır etmek nasip işidir. Nasibiniz olmadığı zaman o hayrı yapamazsınız’ demiştim. Çok şükür rabbim nasip etmiş Mustafa beye, böyle bir hayır. Köylüsünün, yaşadığı şehrin hizmetine sunuyor. Benim bir kaymakam olarak, Biga’da yaşayan bir hemşehriniz olarak temennim, Rabbim daha çok versin. Daha çok da hayır nasip eder inşallah. Mustafa bey ve evlatları başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah burada gençlerimiz, çocuklarımız, öğrencilerimiz güzel eğitimler alacak. Kadınlarımıza yönelik yine eğitim programları olacak. İnşallah herkes fazlasıyla nasiplenir. Mustafa bey tadilatını bitirdi ama daha bitmedi. İnşallah çevresini de güzelleştirme adına olumlu fikirleri var” ifadelerini kullandı.

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu hayırsever Mustafa Karan’a teşekkür plaketi takdim etti. Kurdela kesiminin ardından sınıflar gezildi.

310911049_409306068040109_2662626942508415909_n

“GELECEK YIL İLK DÖRT SINIF AÇILACAK”

Açılış sonrası Medya Lokum’a konuşan Kaldırımbaşı Köyü Muhtarı Bünyamin Fuçucuoğlu, 1 ay gibi kısa bir sürede köy okulunun yenilenme sürecini anlattı. Fuçucuoğlu; “Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. 5 kişi dahi olsa okulları açacaklarını açıkladılar. Biz de Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittik ve kendi imkanlarımızla okulu yapabileceğimizi söyledik. Bin lira gibi bir parayla başladık. 1 ay gibi bir süre önce. Sonra Hacı abi, Mustafa Karan’a bir teklif sunduk. İsmini okula vermek istedik. Bütün masrafların kendisine ait olduğunu söyledi. Sağ olsun. Şu an sadece anaokulu. Önümüzdeki dönem ilk dört sınıf açılacak. Taşımalı sistem olduğu için yemekhane, kazan dairesi, müdür odası, öğretmenler odasının içinde olduğu bir ek bina yapılacak. Hayırsever Mustafa abimiz çevre düzenlemesiyle birlikte hepsini yapma sözü verdi. Biga Kaymakamımız Erdinç Dolu, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erkan Bilen bizlere çok destek oldular. Kendilerine teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü ise Hacı abimiz, köyümüzün değerli büyüğü, hayırsever iş insanı Mustafa Karan’a etmek istiyorum. Bizler köy olarak çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimini çok önemsiyoruz. Bizi ikiletmeyen Hacı abimize de sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Destek olan herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

310044199_409306248040091_7269938246930337693_n

Açılış törenine Biga Kaymakamı Erdinç Dolu,  Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Büyük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Servi, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, Kaptanlar Un sahibi, hayırsever iş insanı Mustafa Karan, Kaldırımbaşı Köyü Muhtarı Bünyamin Fuçucuoğlu, protokol üyeleri ve Kaldırımbaşı Köyü sakinleri katıldı.

(Haber: Ahmet Tunç)

ÇOMÜ, Asya'nın En İyi Üniversiteleri Arasında! ÇOMÜ, Asya'nın En İyi Üniversiteleri Arasında!

310316318_409306304706752_1565209489652263063_n

Editör: Ahmet Tunç