Gittiği her yerde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Biga Belediye Başkan adayı Bülent Erdoğan Sakarya Mahallesi Kavaklık Adnan Menderes Parkı’nda kahve ziyareti gerçekleştirmek için yola çıktı, yoğun ilgi yüzünden kahve ziyareti mitinge döndü. Yoğun bir ilgiyle karşılaşan Bülent Erdoğan, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

İlk yürüyüşünü Hamdibey Mahallesi’nde Adapark’a doğru yapan ve mahallelilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Bülent Erdoğan, Kavaklık Parkı’nda da yoğun bir ilgi gördü. Kavaklık’ta yaptığı konuşmasında AK Parti Biga Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN KURUMUMUZU AYAĞA KALDIRDIK”
“Tevazu burada, samimiyet burada, Gayret burada. Öncelikle 2024 yılı yerel seçimlerinin ilçemizde yaşayan tüm hemşerilerimize, Biga’mıza hayırlı olmasını diliyorum. 154 yıldır bu şehre hizmet eden, Biga Belediyesinde görev yapan, Belediye Başkanlarımıza ve belediye personelimize teşekkür ediyorum. Ahrete göç edenlere rahmet, aramızda olanlara da sağlıklı ve huzur dolu bir ömür diliyorum. Biz bu ceketi 2019 yılında sizlerin teveccühü ile üzerimize giydik ve o günden bugüne kadar en güzel şekilde korumaya gayret ettik. Bu 5 yılda yaşadığımız birçok zorluğa ve sıkıntıya rağmen bunları bahane etmedik; siz değerli hemşerilerimize olan hizmet borcumuzu gece gündüz demeden, imkanlarımız dahilinde en güzelini yağmaya gayret ettik. 5 yıl sonra yine sizlerin huzurunuzdayız; alnımız ak, veremeyeceğimiz Allah’a çok şükür hiçbir hesabımız yok. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, hem kurumumuzu ayağa kaldırdık, hem bütçemizi toparladık, hem de belediye başkanlığını bu 5 yılda çok iyi öğrendik.”

F77B59Ea 6182 4D20 Ad80 0Eb932419D92

“Kazdağları’ndan Ellerinizi Çekin” “Kazdağları’ndan Ellerinizi Çekin”

“5 YIL BOYUNCA EMANETİZİ TAŞIDIK”
“Türkiye Yüzyılında Biga’mızı bölgenin marka şehir yapmak için tekrar yollara düştük ve 5 yılda yaptığımızı, yapmadığımızı, neden yapamadığımızı sizlere anlatıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda inşallah Biga’mız Güney Marmara’nın parlayan yıldızı olacak. Bizde tecrübemizle, deneyimimizle, çalışma azmimizle, merkezi hükümetimizin desteği ile gece gündüz demeden Biga’mızın çocukları, gençleri, kadınları ve tüm hemşerilerimiz için çalışmaya çakı gibi hazırız. Sakarya Mahallemizde sohbet programımız vardı ama sayenizde, gösterdiğiniz ilgi ve teveccühle sohbet programımız mitinge döndü. Gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. 5 yıl boyunca emanetinizi taşıdık. Şimdi bizim bu 5 yıl ile ilgili iyisiyle kötüsüyle yaşadığımız her şeyi sizlere anlatmak en asıl borcumuz.  Birçok iş yaptık, yaparken de merkezi hükümetimiz yanımızda oldu. Maalesef bütçemiz her işi yapmaya yetmedi ama yettiği ölçüde biz kendi imkanımızla bugüne kadar alt yapıdan üst yapıya, sosyal belediyecilikten kültür faaliyetlerine, eğitimden ulaşıma kadar sizlerin yanınızda olmaya gayret ettik.”

Ba8E9Fca 3454 444B 9B3A 61Cab0E2C59C

“SİZDEN OY İSTEYENLER, BİZE YETKİ VERMEYENLER…”
“Gönül isterdi ki; birçok yapmak istediğimizi de şuan yapmış olarak karşınızda bulunmak isterdik. Maalesef belediyeyi çalıştıran Belediye Meclisi’dir. Bugün sizlerin karşısına çıkıp oy isteyenler; 5 yıldan bu yana bize Biga’ya yapmak istediğimiz hizmetlere engel olanlarla aynı kişilerdir. Şimdi önümüzdeki 31 Mart yerel seçimlerinde Biga’da yaşayan tüm hemşerilerimizin doğru idare kullanmaları için; doğruyu ve yanlışı size anlatmak ile mükellefiz. Elektrik üretelim, Bigalı hemşerilerimizin üzerindeki Su Faturası yükünü hafifletelim dedik. Projemizi hazırladık, bakanlıktan onay aldık; meclise geldik; ‘Hayır, size bu projeyi uygulamanız için yetki vermiyoruz, böyle bir projeye gerek yok’ dediler. Biz yetki alıp elektriği üretebilseydik; bugün su faturalarınız yarı yarıya düşmüş olacaktı. Biz Sakarya Mahallesinde Kavaklık Parkında tüm hemşerilerimize söz veriyorum; 2024 yılı içerisinde Pazaryerimizin üzerine 22 bin metrekare GES projemizi kuracağız. Elektrik üretimine başladığımız gibi de su faturalarında yüzde 50 indirimi hemen uyguluyoruz.”

205Dc7A2 E0F5 42E9 81D0 Fef9E3282696

“GÜÇLÜ BAŞKAN GÜÇLÜ HİZMET”
“Göreve geldiğimizde Bigalı hemşerilerimize söz vermiştik; şeffaf olacağız, her şeyi sizlerle paylaşacağız demiştim. 5 yıl boyunca tüm meclis toplantılarımızı canlı yayınladık. Açın o canlı yayınları izleyin; Biga’nın yollarını yapmak için yetki istedik, hayır dediler. Kendi imkanlarımızla en merkezi olan, en elzem olan ana caddemizden başlayarak 300 bin metrekare yol çalışmasını kendi imkanlarımızla yaptık. Meclisten yetki alabilseydik; şuan Biga’da yollar ile ilgili, altyapı ile ilgili hiç kimse bir şey konuşamayacaktı. Adalet diyorlar, siyasetle yönetmeyeceğiz diyorlar. Bende diyorum ki Bigalı hemşerilerime; açın o meclis toplantılarında hayır diye el kaldıranlara bakın. Hayır diyerek Biga’ya hizmete engel olarak el kaldıranlar şimdi Biga için bizde varız diyorlar. Bunlara inanmadığımız için canla başla; önümüzdeki 5 yılda Biga’mızın ne eksiği varsa Milletvekillerimizle, bakanlarımızla deneyimimizle, merkezi hükümetimizin desteği ile bir kez daha yola çıktık. İlk belediyecilik dersimiz; mazbatamızı alıp belediyeye ilk adımını attığımız zaman başladı. O günden bugüne kadar; bize oy vermiş vermemiş, siyasi görüşü ne olursa olsun, hiç kimseyi ayırmadan, herkesin Belediye Başkanı olmaya gayret ettim. Bu seçimlerde Meclisimizle, başkanıyla güçlü bir şekilde seçilmek istiyoruz. Güçlü başkan, güçlü hizmet. Biz Biga’mıza eser bırakmak istiyoruz; bizim bireysel hiçbir derdimiz olmadı. Tüm derdimiz Bigalı hemşerilerimizin rahatı, Biga’mızın geleceğidir.”

“MERKEZİ HÜKÜMETİMİZ ARKAMIZDA”
“Cumhurbaşkanımızın imzaladığı o kadar önemli projeler var ki Biga’mız ile ilgili; gençlerimizden, kadınlarımıza, esnafımızdan fabrikalara, ben çalışmak istiyorum diyen herkese kucak açan, istihdam sağlayan, bölgemizi ekonomik olarak kalkındıracak olan Yat OSB kurulması için bütün çalışmalarımızı 5 yıl içerisinde bir an önce bitirmek için çalışmak istiyoruz. Görev yaptığımız 5 yıllık süre içerisinde Merkezi hükümetimizin desteği ile ilçemize birçok farklı projeyi ilçemize kazandırdık. Gençlerimizin spor yaptığı Biga’daki tüm alanları yeniledik. Dere ıslahlarımız, Kocabaş çayımız tamamlanmıştı; Uzunsu, Asmalı ve Yeniceköy derelerinin ıslah projeleri ihaleye çıktı, çalışmaları bu yıl tamamlanacak. Taşkın ve sel gibi problemlerimiz kalmayacak.

Fb687955 3286 40D9 A67C 754Ea66621E8

“DEPREM HAZIRLIKLARINDA BÖLGEMİZİN ÖNCÜSÜ OLDUK”
“Deprem ile ilgili olarak Güney Marmara’nın en öncü belediyesi olduk. Kentsel Dönüşüm Strateji Planımızı hazırladık; bakanlık olurunu aldık. İnşallah vatandaşlarımızın güçlü desteği ile Biga kentsel dönüşüme hazır bir ilçe haline geldi. Bunu biz söylemiyoruz; Isparta Mimarlar Odası Biga belediyesinin yaptığı çalışmaları tüm Türkiye’ye örnek gösterdi ve teşekkür etti. Afet Müdürlüğümüzü kurduk; arama-kurtarma çalışmalarımızı başlattık. Biga’da toplumsal bilinci arttırmak için Arama-Kurtarma Eğitim Merkezimizi Çavuşköy’e kuracağız. İlçemizde arama kurtarma almak isteyen tüm hemşerilerimize destek olacağız. Depremle mücadele konusunda da her zaman olduğu gibi bölgemizin öncüsü olacağız.”

Db5Fbe22 Def0 4E12 84A0 C263Da9Ad61E

“MİLLET BAHÇEMİZİN BAŞLAMASI İÇİN HER ŞEY HAZIR”
“Zaman zaman bu parka geldik, sohbetler ettik. Bu parkı kapatacakmışsınız diye sordular. Biz sizlerin temsilcileriyiz; sizler bu parkı istiyorsanız biz neden bu parkı kapatalım? Siz nerede mutluysanız; sizlere o mutlu ortamı hazırlamak için sizlerin hizmetkarınızız, efendiniz hiç olmadık, efendilik gibi bir özentimizde hiç olmadı.Sakarya mahallesindeyiz; göreve geldiğimiz ilk günden bu yana hayal ettiğimiz Millet Bahçesini ilçemize kazandırmak için yola çıktık. Çevre, Şehircilik Bakanımıza gittik ve Çanakkale’nin en büyük ilçesi olduğumuzu, Atatürk’ün bizlere emaneti olan Mehmet Çavuş’un memleketinin Biga olduğunu, Köprülü Hamdibey’in Biga Kaymakamı olduğunu söyledik. Biga’mıza Millet Bahçesi istiyoruz dediğimizde Bakanımız bizlere hemen söz verdi. Sözü aldık ama yerimiz yok. Avcılar ve Hacımadan Köprüleri arasındaki şahıslara ait arazilerin sahipleri ile görüştük. Hepsinin rızalarını alarak o arazileri belediyemize kazandırdık, projelerimizi hazırladık. Geçen Şubat ayında projemizin ihalesi vardı ama 6 Şubat Depremi olunca maalesef tüm kaynakların deprem bölgesine aktarılması nedeniyle projemiz ihale tarihi bekliyor. Millet Bahçemizi Sakarya mahallemize kazandıracağız; 7’den 70’e herkesin mutlulukla vakit geçirebileceği, spor alanlarının, yürüyüş yollarının, kafeterya ve Biga’nın hayali olan Kocabaş Çayı’nda sandalla gezme hayalimizi gerçekleştireceğiz. İki köprü arasında su tutarak orada sandalla gezeceğiz, milli bayramlarımızda özel günlerimizde ışıklı su gösterileri ile güzel vakit geçireceğiz, Biga’mıza yakışacak bu projemizin de sözünü veriyorum.”

49E7F5F9 3851 4E30 9Af1 Ff83E3158Ebf

“HİZMET ETMEYE HAZIRIZ”
“Biga’yı anlatırken; tarihimiz çok zengin, kültürümüz çok zengin. Hayvancılığımız, sanayimiz, tarımımız var ama turizm deyince sesimiz kısılıyor.  Maalesef turizmde önemli bir yol alamadık. İnşallah önümüzdeki dönemde üniversite ile birlikte çalışıyoruz; Biga’mızda jeotermal su aramalarını başlatacağız. İnşallah jeotermal kaynaklarımızla turizm yatırımcılarına Biga’mızın kapılarını açacağız. Hem bölgemiz turizmden kalkınacak hem de çıkartacağımız su ile Bitkisel üretim, Sera OSB’mizde 12 ay üreten bir Biga olmak için canla başla çalışacağız. Bizlerin bu projeleri yapabilmemiz için güçlü bir Başkan ve güçlü bir meclis gerekiyor. Bizler önümüzdeki 5 yıllık döneme hazırız. Başkan güçlü seçilirse; meclisi güçlü olursa o başkanın yapamayacağı hiçbir iş olamaz. Biz bu 5 yıllık dönemde meclisteki çoğunluğumuzu kaybettiğimizde yapmamız gereken birçok işleri yapmak için meclisten onay alamadık. Bugün o işleri yapamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde; daha güzel bir Biga için, çocuklarımızın yarınları, gençlerimizin geleceği için biz sefere hazırız. Hem de 2019’dan çok daha güçlü, çok daha tecrübeli, kurumsal yapısı ayağa kalkmış, bütçesi toparlanmış ve çalışkan ekibiyle sizlere hizmet etmeye 2019’dan çok daha fazla hazırız.”

50F083E2 69B4 4559 9F37 10De07A66009

“YETKİ YOK DEDİLER”
“Biga’mızın 3 büyük sorunu vardı. Bunların birisi olan su sorunumuzu çözdük hamd olsun. Kendi imkanlarımızla kendi bütçemizle ishale hattımızın çalışmalarına başladık; Balıkkaya’daki su depomuzun kapasitesini arttırıyoruz ve su problemi bitti. İkinci sorunumuz sokak hayvanları sorunu. Bunun için projemiz hazırdı ancak bakanlık dünyada bu sorun nasıl çözülüyor diyerek bir araştırma yaparak kanun tasarısı hazırladı. Bu kanun tasarısı meclisten geçtiğinde belediyelere yeni yetki ve sorumluluklar verecek. Bu yasayı bekliyoruz; bütçemiz, yerimiz hazır kanun çıktığı gibi sokak hayvanları için Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı projemizi yapmaya başlayacağız. Yollarımız ile ilgili problemlerimiz vardı; yollarımızın büyük ölçüde sorunlarını bitirdik. Ana arterlerde çalışmalar tamamlandı, arka sokaklara geçmeye başladık. Gönül isterdi ki; Barış Caddemizi de bitirelim ama az önce dediğim gibi, biz sokak sokak yapılması gereken yollarımızı mecliste anlattığımızda, yetki istediğimizde bizlere hayır dediler.”

“ZOR ZAMANLARI GERİDE BIRAKTIK”
“Şuna çok üzülürüz; bizlerin Biga’ya hizmet aşkımızın önüne geçmeye çalışanlar, bizlere bu işleri yaptırmayanlar gelip de sizlere ‘Bunları biz yapacağız’ deyip de siz de bunlara inanırsanız işte biz o zaman üzülürüz. Biz, her şeyi ile bu 5 seneyi Biga’nın kazandığına, Biga’ya faydalı işler yaptığımıza inanıyoruz. Yüzme havuzundan spor alanlarımıza, Biga’mıza ve 108 köyümüze elektrik dağıtımının yapıldığı trafo merkezine, diş hastanemize, Dere ıslahlarımıza kadar, okullarımızın yenilenmesine kadar merkezi hükümetimizin destekleri ile bu problemleri ortadan kaldırdık. Zorlandık, sıkıntı çektik; öğrencilerimiz ikili eğitime mecbur kaldı, eğitmenlerimiz zorlandı ama fedakarca çocuklarımızın yanında oldular. Biz o zor zamanlarda Mehmet Çavuş’un torunları olduğumuzu bir kez daha gösterdik ve Çanakkale’de başarı sıralamasında Biga birinci oldu. Bunda emeği olan tüm eğitim camiasına teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımızın ne kadar fedakarca çalıştıklarına şahit olduk, beraber bu süreci mesai edindik, birlikte çalıştık. Ancak fedakarlıklarını ve gayretlerini ölene kadar unutamayız, Allah kendilerinden razı olsun. Bu zor zamanları geride bıraktık; inşallah dünümüzden daha güzel yarınlara hep birlikte ulaşacağız.”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç