Çanakkale’de kanser tedavisi gören hastalar ve yakınları son günlerde adeta isyanlarda. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde sadece Radyoterapi (LİNAK) cihazı olması ve aşırı hasta yoğunluğu nedeniyle sık sık bozulan cihaz nedeniyle vatandaşlar tedavi olamıyor.

Yaşanan mağduriyetleri ise gündeme getiren isim ise; İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz oldu. Hasta yakınlarının şikayetini gündeme getiren Rıdvan Uz; “Çanakkale Devlet Hastanemizde kanser hastalarına hizmet veren Radyoterapi (LİNAK) sık sık arızalanması sebebi ile vatandaşlarımızın mağdur oldukları konusunda tarafımıza çeşitli şikayetler gelmiştir. Araştırmalarımız neticesinde Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanemizde bir adet Radyoterapi cihazının olduğu, normal şartlarda günde ortalama 50 hastaya hizmet vermesi gerekirken 90 hastaya ulaşan rakamlarda hizmet vermesi sebebi ile sık sık arızalandığı tespit etmiş bulunmaktayız” dedi.

“VATANDAŞLARIN BİR GÜN BİLE GEÇ HİZMET ALMASINI KABUL EDEMEYİZ”

Yetkililerin sorunu çözmek yerine Kanser hastası vatandaşların randevularının ötelendiğini ifade eden Rıdvan Uz; “Tedaviye yeni başlayacak bir hastanın bir hafta içerisinde tedaviye başlaması gerekirken randevuların ne yazık ki 4-6 hafta sonraya verildiğini öğrendik. Bu tedavi yönteminde 2-3 haftaya ulaşan onarım süreleri ne yazık ki kabul edilebilir süreler değildir. Vatandaşımızın bir gün bile hizmetini geç almasını kabul edemeyiz. Çanakkale gibi bir şehre ikinci hatta üçüncü bir radyoterapi cihazının acilen tedarik edilmesi hususunda tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Konuyu her platformda dile getirerek, takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız” ifadelerini kullandı.

6 Haziran Diyetisyenler Günü: Sağlıklı Yaşamın Rehberleri 6 Haziran Diyetisyenler Günü: Sağlıklı Yaşamın Rehberleri

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç