Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi polikliniğine yutma güçlüğü şikayeti ile başvuran 46 yaşındaki kadın hastaya yapılan endoskopik girişim sonucu özofagus kanseri (yemek borusu kanseri) teşhisi kondu.

Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme Önerileri Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Hasta için ameliyat kararı alındı. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr Barış Türker, Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op Dr. Mustafa Kaya ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kurtkulağı tarafından yemek borusunun hastalıklı kısmı çıkarılıp mide tüp haline getirilerek yeni oluşturulan yemek borusu ile normal besin sindirim yolu devamlılığı sağlandı. İyileşme süreci hızlı bir şekilde devam eden hasta sağlığına kavuşturularak taburcu edildi.

Başarı ile tamamlanan ameliyat ile ilgili olarak “Özofagus kanseri yani yemek borusu kanseri, özofagus adı verilen boğaz ile mide arasındaki tüp şeklindeki yapıda kanserli hücrelerin gelişmesi durumudur. Semptomları arasında yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, kilo kaybı, ve sindirim sorunları yer alabilir. Erken teşhis önemlidir, çünkü erken evrede yakalanan kanserler daha başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Tanı ve tedavi süreci için doktorunuza başvurmanız önemlidir” açıklamasında bulunuldu.

Sağlığına kavuşan hastayı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başhekim Op. Dr. Hasan Keser “Ülkemizde büyük merkezlerde gerçekleştirilen bu operasyon hastanemiz ve bölgemizde ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bu tür büyük ameliyatlar operasyona hazırlık, operasyon süreci ve operasyon sonrası olmak üzere bir ekip ile yürütebilecek uzun bir süreç içermektedir. Özveriyle çalışan ekibimiz sayesinde hastamız sağlığına kavuşmuştur. Hastane olarak halkımıza her zaman güncel bilgi ve tekniklerle uygulanan yöntemlerle hizmet vermekteyiz” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç