Karabiga’da Belediye Başkan Adayı adayı olarak seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören genç başkan adayı Semih Kırbaç, Karabiga Düğün Salonu’nda proje ve aday tanıtım toplantısı düzenledi. Düğün salonunda bayram havası oluşurken, Karabigalıların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Semih Kırbaç’ı izlemeye ve destek olmaya gelenler, düğün salonuna sığmadılar. Aday ve proje tanıtım toplantısına Çanakkale Milletvekilleri Özgür Ceylan ve İsmet Güneşhan’ın yanı sıra CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, CHP Karabiga Belde Başkanı Mükerrem Şaşmaz, CHP Biga Belediye Başkan Adayı Alper Şen, CHP Gümüşçay Belediye Başkan Adayı Hasan Kırım, partililer, kadın kolları ve gençlik kolları ile Karabigalılar katıldı.

Karabiga Belediyesi eski başkanlarından Muzaffer Karataş ile Eşref Soğukluoğlu da Semih Kırbaç’a destek olmak için salonda yerlerini aldılar.

Toplantının başında CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ile Özgür Ceylan yaptıkları konuşmayla Semih Kırbaç’a desteklerini açıkladılar. Konuşmalardan sonra Semih Kırbaç ve eşi Binnur Kırbaç katılanları selamladı. Semih Kırbaç anons edilmesiyle birlikte sahneye çıkarak konuşmasına başladı.

“SİZE MASAL ANLATMAYA DEĞİL, HİZMET ETMEYE GELİYORUZ”

Karabigalı seçmenlere gençliği ve enerjisi ile hizmet etmeye talip olduğunu, 7’den 70’e herkes için kesintisiz belediye hizmeti sunacaklarının sözünü veren Karabiga Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Biz size masal anlatmaya değil; hizmet etmeye geliyoruz. Biz size bahanelerle de gelmiyoruz. Biz size ‘bize oy vermezseniz hizmet gelmez’ diye tehdit edenlerden hiç olmayacağız. Biz 12 ay boyunca yaşanabilir bir Karabiga’yı ortaya çıkarmak için yola çıktık. Biz o hizmeti kim verecekse, o hizmet Karabiga’ya nereden getirilecekse, oraya gider, o hizmeti Karabigalı hemşerilerimin ayağına getiririz. Biz böyle bir anlayışın temsilcileri olacağız. Biz 1 Nisan’dan itibaren Karabiga’da oy versin, vermesin, hiçbir ayrım yapmadan her hemşerimizin yüzünün gülmesini sağlayacağız. Bizim hakkımızda çok konuşan Ayhan vekil de mutlu olacak. Bizim gibi çalışkan, iş bilen bir başkanla herkes çalışmak ister. Beceriksizlikle kimse uğraşmak istemez” dedi.

429588836 10161269340353119 1927721932229016097 N

“YIKAN DEĞİL; ONARAN, ÜRETEN BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ TEMSİLCİLERİYİZ”

“Bir kez daha söyleyeyim buradan; Özgür Ceylan da, İsmet Güneşhan da, Ayhan Gider de, Rıdvan Uz da bizim milletvekilimizdir. Bakan yardımcımız Bülent Turan da bizim için değerlidir. Biz hem kazanacağımız belediyelerimizden destek alacağız, hem de devletimizin yatırımlarının takipçisi olacağız. Biz Karabiga’ya en güzel hizmeti getireceğiz, en güzelini. Karabigalı hemşerilerimizi tozdan, topraktan kurtaracağız. Karabiga’da herkesin yüzünün gülmesini sağlayacağız. Esnafımıza can suyu olacağız. Balıkçımızı, çiftçimizi, hayvancılık yapanları ayırmayacağız. Ne belediye personelimiz mutsuz olacak, ne de sokaktaki vatandaşımız. Beşikten mezara vatandaşımızı asla yalnız bırakmayacağız. Biz yıkan değil, yapan, onaran, üreten bir belediyecilik anlayışının temsilcileriyiz” dedi.

“HERKES BENİM GİBİ GENÇ, HEYECANLI BAŞKANLA ÇALIŞMAK İSTER..”

Seçim çalışmalarında kendisini eleştiren AK Parti Milletvekili Ayhan Gider’e de cevap veren Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Ne olacak yani; Semih Kırbaç göreve gelince devlet yatırımları mı duracak? Bu nasıl bir utanmazlıktır. Bu nasıl bir ayıptır. Utanarak dinledim. Kimse merak etmesin. Bizim milletvekillerimiz iktidarıyla muhalefetiyle vatandaşına böyle düşmanlık yapamazlar. Biz seçimden sonra her bir vekilimizle birlikte Karabiga’mıza hizmet getirebilmek için çalışacağız. Herkesin derdi ortak. Hiç kimse beceriksiz bir belediye başkanıyla çalışmak istemez. Herkes bizim gibi genç, heyecanı yüksek, iş bilen belediye başkanlarıyla çalışmak isterler. Belediyenin asli görevi nedir? Yol, yapmak, kaldırım yapmaktır. Bununla övünülmez. 5 yılda bir yol yapamayanlar, bir kaldırım yapamayanlar, köprü sözü verip bir de çıkmışlar bize laf söylüyorlar. Siz daha asli görevinizi yerine getirememişsiniz, ne vizyonundan bahsediyorsunuz” dedi.

429586908 10161269340208119 8819260776508540933 N

“BELEDİYENİN KAYNAKLARINI SEÇİM ÇALIŞMALARINA HARCIYORSUNUZ, BİZE GELİNCE..”

Karabiga Belediyesi’nin beldedeki billboardlarının mevcut AK Partili Belediye Başkanı tarafından seçim çalışmaları için kullanıldığına dikkat çeken Semih Kırbaç; “Belediyenin reklam panolarını kendi seçim kampanyası için kullananlar bugün gelmişler bize siyasi etikten bahsediyorlar. Duvarlara afişlerini asanlar, bize afiş asma dersi vermeye çalışıyorlar. Belediyenin parasıyla, senin paranla Karabigalı hemşerim, senin paranla seçim çalışması yapanlar bize siyasi etik dersi vermeye kalkıyor. Neymiş efendim, meclis üyemizin evine astığımız afişi dillerine dolamışlar. Meclis üyemiz de evine reklam asamayacak bunlara kalırsa. Siz Karabigalının parasıyla kitapçık bastırın, siz bilbordlara seçim kanununa aykırı şekilde reklam astırın, bize gelince tehditler savurun. Beldemizde güzel bir seçim dönemi geçiriyorduk. İlk ziyareti başkan beye yaptık. Seçim sürecinin adil ve güzel geçmesini diledik. Ama öyle olmadı. 6 adaylı bir seçime giriyoruz. Birbirinden değerli adaylarımız var. Ama seçimde böyle gerginlik çıkarmak kimsenin hakkı değil. Ben bugün de yarın da Karabigalı hemşerilerime söz veriyorum. Sizin paranızla siyaset de yapmayacağım, kendi reklamımı da. Biz sizin paranıza da sahip çıkmaya geliyoruz” dedi.

432438113 10161269339853119 7030784219008804526 N

“SİZE SÖZ VERİYORUM; ŞEFFAFLIKLA HAREKET EDECEĞİZ”

Biga'da CHP 3, AK Parti 2 il genel meclis üyesi çıkardı Biga'da CHP 3, AK Parti 2 il genel meclis üyesi çıkardı

Karabiga seçmenlerine söz veren CHP’li Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Allah’ın izni, sizlerin desteğiyle 1 Nisan’da görevi devraldığımızda şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket edeceğiz. Her 3 ayda bir yapılan işlerle, harcanan paralarla ilgili size hesap vereceğim. Haftada 1 gün direkt halk günü yapacağım ve tüm dertlerinizi, sorunlarınızı dinleyip, çözüm yollarını birlikte bulacağız” dedi.

“CHP’Lİ AYVACIK, GELİBOLU, MERKEZ BELEDİYEDE DOĞALGAZ MI KESİLDİ”

Karabiga’da kendisinin seçilmesi halinde doğalgaz’ın kesileceği tehditlerine vatandaşların kanmamasını isteyen Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Sahaya ilk çıktığımız günden bu yana temcit pilavı gibi ‘Biz gidersek doğalgaz kesilir’ diye bir yalana sığınıyorlar. Doğalgazla ilgili ilk müracaat 2018 yılında Muzaffer Karataş başkanımız tarafından o yılın Ekim ayında Botaş’a ve EPDK’da yapıldı. Bugün de emeği geçen vekillerimize teşekkür ediyoruz. Ancak göreve bir başka partili belediye başkanı da gelse o doğalgaz beldemize gelecekti. Gelibolu CHP’li doğalgaz geliyor bugün. Ayvacık’ta CHP’li belediye başkanı var. Doğalgaz geliyor. İzmir’de CHP’li belediye başkanı var diye doğalgaz mı kesiliyor, Çanakkale’de doğalgaz mı kesildi? Soruyorum size. Çardak’ta CHP’li belediye başkanımız var. Devlet, özel sektör, yerel yönetim işbirliğiyle doğalgaz hattı çekiliyor. Seçim kazanmak için size yalan söyleyenlere aldırış etmeyin. Biz size yalan söyleyenlerden olmayacağız. Buradaki sorunu size anlatayım. Doğalgaz gelen hiçbir yerde bizim çektiğimiz kadar çile çekilmedi. 3 sezon oldu, 3 sezon. Bunun adı en basit tabirle beceriksizliktir. Biz size bunları yaşatmayacağız. Benim Karabigalı komşularım bunları hak etmiyor. Bu beceriksizliği hak etmiyoruz biz” tepkisini gösterdi.

430483975 10161269339848119 2172743076685941175 N

“DEVLET YATIRIMLARINI BELEDİYE YATIRIMI GİBİ ANLATIYORLAR”

Türkiye Cumhuriyetinin Karabiga’da inşa ettiği Liman Projesini Karabiga Belediyesi yapıyormuş gibi gösterilmesine de itiraz eden CHP’li Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Beldemizde bir liman genişletme ve yük elleçleme rampaları dahil bir projeden söz ediliyor. Bu projede tamamı ile bir devlet projesi olup, Karabiga’mızın hak ve menfaatleri doğrultusunda ilgili Bakanlığın yapacağı ihale de dahil her şartta destek vereceğiz ve bu konuda hiçbir sürecin aksamasına izin vermeyeceğiz. Tam destek sağlayacağız. Projenin her aşamasını biliyorum. Bu projede bugünün değil, belki 10-belki 20 yıllık bir proje. Bugün biz, bu projeyi hayata geçirecek iradeyi ortaya koyacağız” dedi.

“İŞTEN ÇIKARMAYA, YIKIP YOK ETMEYE DEĞİL; ÜRETMEYE, ARTTIRMAYA GELİYORUZ”

Karabiga halkının dedikodulara prim vermemesi isteyen Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Seçim günü yaklaştıkça, başarısız olduklarını görenler, dedikodu üretmeye, kara propaganda ile seçim kazanmaya çalışıyorlar. Karabigalı hemşerim benim akıllıdır, sizin ucuz oyunlarınıza kanmaz. Ne belediyedeki işçilerimizi çıkaracağız sizin gibi, ne de belediyemiz tesislerini kapatacağız. Biz kapatmaya, işte çıkarmaya, yıkıp yok etmeye gelmiyoruz. Üretmeye, arttırmaya geliyor, arttırmaya. Biz tesislerimizi arttırıp, hizmeti arttırıp, Karabigamızı ilgi odağı haline getireceğiz ve istihdamı arttıracağız” dedi.

432428578 10161269340513119 996390143234739411 N

“KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ, İŞİMİZİ YAPACAĞIZ”

Seçimi kazanıp Karabiga’ya hizmet etmek dışında bir önceliklerinin olmadığını söyleyen Semih Kırbaç; “Bölgemizde birçok sanayi kuruluşu var. 25 yıldır bölgede üretim yapan İÇDAŞ  Demir Çelik ve Enerji firması, Beldemizde 6 yıldır üretim yapan ülkemizin en büyük enerji üretim tesisi olan CENAL Elektrik Üretim firması, Biga’mızın göz bebeği Doğtaş Mobilya firması, Çan ilçemizin ve Çanakkale’mizin yüz akı olan Çanakkale Seramik firması, Örtülüce köyünde faaliyet gösteren OMYA Madencilik ve Belediyenin de ortak olduğu Biogaz santrali de dahil tüm firmalar ile Belediye Yönetimi olarak sıfır sorun ile çalışacağımıza ve beldemizin hak ve menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yönde devlet özel sektör işbirliği içerisinde doğru ve ahlaki olarak yapacağımıza söz veriyoruz. Kimsenin adamı değil işimizin adamı olacağız” dedi.

429586841 10161269340293119 8229759925125108917 N

“BELEDİYE VİZYONU NASIL OLUR ANLATAYIM”

İddialı projeleri ile dikkat çeken CHP’li Belediye Başkan Adayı Semi Kırbaç önceliklerinin deprem ve diğer afetlere hazırlık olduğunu belirterek; “Bizim ziyaretlerimizde bahsettiğimiz projeleri taklit edip vatandaşın karşısına çıkanlara müjdem var. Bugün yeni projeler daha duyacaksınız. Belediye vizyonu nasıl olur size anlatacağım. Hemen bastırmayın proje kitapçığınızı. Ben size daha destek olacağım fikir konusunda. Depreme hazırlık bizim son işimiz değil, ilk işimiz olacak. Üniversitemizin de bakanlığımızın da desteğini alacağız. Karabigamızı depreme hazırlıklı bir belde haline getireceğiz. 5 yatıp iş yapmayanlar gibi bahaneler üretmeyeceğiz. Deprem toplanma ve barınma alanlarımızı belirleyip tam hazırlıklı hale getireceğiz. Konteynerlerimizi yerleştireceğiz. Binalarımızı denetleyeceğiz. Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Can güvenliğiniz, can güvenliğimiz her şeyin önünde. 6 Şubat depreminde gördük. Allah bir daha yaşatmasın. Ancak biz de hazırlıklı olmak zorundayız. Uzmanlarla, bilim insanlarıyla çalışacağız” dedi.

429591381 10161269340223119 6790863072353584050 N

“YOLLARI YAPACAĞIZ, ALT VE ÜST YAPILARI TAMAMLAYACAĞIZ”

Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç Karabiga’nın yol ve alt yapı ile üst yapıları ile ilgili olarak ise; “Bir diğer konumuz yollar. Biz gelince yollar yarım kalırmış. Bunu kim söylüyor, inanabiliyor musunuz, bunu yolları yarım bırakanlar söylüyor, yarım bırakanlar, bizi tozu toprağa mahkum edenler söylüyor bunu, bizi tozu toprağa mahkum edenler. Bu konu beldemizin ilk 1-2 yıllık planda en büyük sorunu olarak karşımızda duruyor. Bu konuya teknik olarak şöyle bakmak lazım. Beldemizde yaklaşık cadde sokak, otobüs güzergahları dahil 200 bin m2’lik bir parke yapım işi var yaklaşık olarak. Buna tüm imar alanı yani üç mahalle dahil. Bugün işçilik ve malzeme dahil 1 m2 işin maliyeti 350-400 TL civarında. Burada 75-90 milyon TL aralığında bir bedel ile tüm beldenin üst yapı işinin çözüleceği görünüyor” dedi.

“BELEDİYEYİ 80 MİLYON LİRALIK BORÇ YÜKÜNE SOKTULAR”

Karabiga’nın her bir köşesinin asfalt ve parke taşlarla döşeneceğini belirten Semih Kırbaç; “Her işi hibeyle aldıklarını söyleyenlere soruyorum. Neredeyse borçsuz belediyemizde yetki verdiğimiz arkadaşlarımız, her işi belediye kasasından para çıkmadan hibeyle yaptıklarını iddia eden arkadaşlarımız, belediyeyi 80 milyon liralık borç yüküne soktular. Altyapı için İller Bankası’ndan kredi çekildi, geri ödemeler belli. Bu beceriksizliğe neden olanlara şunu söylüyorum. Merak etmeyin. Biz bütçemizi de toparlayacağız, ana arterlerimizi sıcak asfaltla da kaplayacağız. Kalan bölümleri de öncelik sırasına göre parke taşla çözeceğiz. Biz hem belediyelerimizden hem de bakanlığımızdan bu destekleri alacağız. Parti değişince hizmet gitmez demek bu memlekete ihanettir. Bu kimseye yakışmaz” dedi.

“HER KARABİGALI HEMŞERİMİN HAKKINI KORUYACAĞIM”

İmar ve şehir planlaması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Son 5 yılda derme çatma, birilerinin keyfine göre bir takım imar düzenlemeleri yapıldı. Beldemizle ilgisi olmayan ve bu coğrafyaya son 1-2 yılda gelmiş olan birtakım gruplara mahalle içlerinde 2 kat imarlı olan yerlere 4-5 kat imar verileceğinin sözleri verildi. Bu konuları takip edeceğiz. Merak etmeyin. Her Karabigalı’nın hakkını koruyacağız, Karabiga’nın şehri emini olacağız. Biz bunun için göreve talibiz, bunun için. Beldemizin genelinde hiç kimsenin hakkını yemeden, konusunda profesyonel şehir planlama konusunda etkin bir firma ile Beldemizin çevresi de dahil olmak üzere gerek konut, gerek depolama gerekse sanayi alanları başta olmak üzere etraflıca ilgili Bakanlıklar ile görüşerek bir düzenleme yapacağız. Burada yapılacak işler yine söylüyorum Karabigalıların hak ve menfaatleri yönünde onların katılımı ile alınan kararlar doğrultusunda olacak. Bu konuda kapsamlı bir hazırlığımız var ancak seçim öncesi bunu çok fazla gündeme getirmek istemiyoruz” dedi.

430476448 10161269340418119 5597420129766807961 N

“SOSYAL KONUTLARI İNŞA EDECEĞİZ, YENİ BELEDİYE BİNASI YAPACAĞIZ”

Dar ve orta gelirliler için sosyal konut projesi hazırladıklarını belirten Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç, yeni belediye binası da inşa edeceklerini söyledi; “Biz size masal anlatmayacağız. TOKİ getiriyorum deyip, yabancılara daire satanlardan olmayacağız. Biz TOKİ'nin sözünü verdiği dairelerin de takipçisi olacağız, kendimiz de belediyemiz imkanlarıyla sosyal konut inşa edeceğiz. Beldemizde Belediye binası çok uzun yıllar hizmet etti. Belediyeye ait mülkiyetler var. En kısa zamanda yeni bir belediye binasını inşaa edeceğiz. Yer olarak da Belediyenin mevcut binasının hemen karşında Belediye ait olan 91 ada 15 parsel var. 1502 m2. “Belediye Hizmet Hizmet Binası” bu taşınmazın bir kısmına 300 m2 bodrum, 1. Kat ve 2. Kat olmak üzere 900 m2’lik bir belediye binasını o bölgeye yapacağız. Şimdiki belediye binasının olduğu yeri de yine kamu adına bir amaç için ya da düzenleyerek yeşil alan olarak halkımızın kullanımına açacağız” dedi.

431980222 10161269340393119 2869024049033035626 N

“ÇİFTÇİ, BALIKÇI VE HAYVANCILARIMIZI UNUTMADIM”

Karabiga’nın çiftçileri, balıkçı ve hayvancılık yapanlarına da yönelik projelerini açıklayan CHP’li Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Beldemizde çiftçilik son derece önemli bir yer tutmaktadır. Gerek kuru tarım gerekse sulu tarım bölgelerimizde çiftçilerimizin ne emri talebi olursa yanlarında olacağız ve desteğimiz kendilerine tam olacak. Uzun zamandır gündem de olan Karabiga Bölgesinde dişbudak koyu bölgesine yakın noktada balıkçılarımızın geçimlerini sağlamak ve denizimizde flora faunaya zarar vermeyecek şekilde RESİF işinin yapılacağını biliyoruz. Seçildiğimiz takdirde bu konunun yakın takipçisi olacağız ve tam destek sağlayacağız. Bundan 60 yıl önce rahmetli Dr. İbrahim Bodur beyefendinin gündeme getirdiği ancak o günün şartlarında ülkenin içinde olduğu durum nedeniyle yapamadıkları ve Beldemizin dünyada bilinen Karabiga Jumbo karidesi ile ilgili olarak “Karides Üretim Çiftliği” için çay ağzı bölgesine Karabigalılara fayda sağlayacak Karides Üretim Çiftliği’nin hayata geçirilmesi için Beldemizden Balıkçılar kooperatif üyelerimizden bir heyet oluşturarak bu hayali gerçekleştirmek için start vereceğiz” dedi.

“SU DEPOLARINI ARTTIRACAĞIZ, SUSUZLUĞUN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Karabiga’nın mevcut su depolarının sayısını arttıracaklarını belirten Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç; “Beldemizin önümüzdeki 30-40 yılına hizmet edecek iki çok kritik noktada su rezervi tespitimiz var. Bu konuyu çok duyurmamak kaydıyla birtakım çalışmaları tamamladık. İnşallah Karabigamıza en yakın noktalarda mevcut depoya ilave olarak 1 veya 2 adet büyük su deposunu 5 yıl içerisinde bitirip tamamlamaya çalışacağız” dedi.

430662504 10161269340458119 3379691166852504868 N

“KARATEPE’Yİ KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRTMEYECEĞİZ”

Karatepe bölgesinin bir firmaya kiralandığını ancak kiralanan alandan çok daha fazla bir alanın bu firma tarafından işgal edildiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Semih Kırbaç; “Şimdi bir iki hususa ayrıca değinmek istiyorum. Beldemize ait olan ve tapusu Belediyeye ait malum bildiğiniz Karatepe bölgesinde 3 bin dönüm bir yerimiz var. Bu yerin 500 dönümlük alanını şimdiki yönetim aronya bitkisi üreteceğiz denilerek bir firmaya kiraya verdiler. Ancak ilgili firmanın 500 dönüm alandan çok daha fazla bir alanı işgal ettiği bilgisi tüm halkımızca bilinmektedir.  Karatepe bölgesi bu belde de tüyü bitmemiş çocuklarında hakkı olan bir taşınmazdır. Buranın birilerine peşkeş çekilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu arazi yönetimimiz tarafından kontrol altına alınacak ve Beldemiz halkına sorarak bir şeyler yapılacak ise karar vereceğiz. Bu bölge için gelecek olan talepleri değerlendirmek için halkımızın görüşünü almadan bir şey yapmayacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra Semih Kırbaç belediye meclis üyesi adaylarını tek tek isimlerini okuyarak sahneye davet etti. Toplantı toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Çiğdem Özden Demiray