Biga Kaymakamlığı'nın koordinesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğinde ve hayırseverlerin desteğiyle mahalle bakkallarına borcu olan 26 dar gelirli vatandaşın 21 bin 157 lira olan borcu kapatıldı.

Biga Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada; "Kaymakamlığımız tarafından, Ramazan ayındaki yardımların yerine ulaştırılması ve hem ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hem de esnafımıza destek verilmesi amacı ile 'Zimem Defteri' projesi hayata geçirildi. Bizi biz yapan değerlerimizle kadim bir kültürün temsilcileri olarak, en güzel bayramlar birlikte gülebildiğimiz bayramlardır diyerek, Kaymakamlığımızın öncülüğünde hayırseverlerimizle birlikte 26 dar gelirli vatandaşımızın mahalle bakkallarına olan 21.157 lira borcunu ödeyerek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek vermenin mutluluğunu yaşadık. Projeye Destek veren tüm hayırseverlerimize ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz" ifadeleri kullanıldı.

Melisa bebek hayata tutunamadı Melisa bebek hayata tutunamadı

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, göreve geldiği günden bu yana sosyal devlet anlayışını öncelik alan projelerle dikkat çekmeye devam ediyor.

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu'nun Köyceğiz Kaymakamı iken de benzer bir şekilde 52 dar gelirli vatandaşın bakkallara olan 66 bin 736 lira veresiye borcunu kapattığı öğrenildi.

278758121_298658282438222_846449336832450888_n

SAYFALAR YIRTILIYOR

Osmanlı döneminde veresiye defterine ‘Zimem'' deniliyordu. Zenginler, Ramazan günlerinde bakkal ve manavlara gidip, zimem defterinden rastgele sayfalar koparıyor ‘'Bu borçları sildim, Allah kabul etsin” diyerek o sayfa borçlularına ait toplam meblağı esnafa ödüyor, sayfaları da yırtıp atıyordu. Böylelikle borcu olan, borcunu kimin ödediğini; borcu ödeyen de kimin borcunu ödediğini bilmiyordu.

Editör: Ahmet Tunç