Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı.. Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı..

Yıllarca süren ve vatandaşlarda korku yaratan terör örgütü operasyonları en çok telefon dolandırıcılarına yaradı. Telefon dolandırıcıları yapılan tüm uyarılara, ibretlik dolandırıcılık vakalarına rağmen özellikle yaşlı vatandaşları hedef alıyorlar. Kendilerini savcı, hakim veya polis olarak tanıtan dolandırıcılar, vatandaşları korkutarak para veya ziynet eşyalarını alıp kayıplara karışıyorlar.

YAŞLI VATANDAŞA 210 BİN LİRA HAVALE ETTİRDİLER

Son dolandırıcılık olaylarından birisi de Çanakkale’de dün gerçekleşti. Saat 13.00 sularında kendisini Hakim, Savcı ve polis olarak tanıtan telefon dolandırıcıları Cevatpaşa mahallesinde yaşayan 1948 doğumlu M.U isimli vatandaş ikamet telefonundan arayarak kandırdılar. 210 bin TL’sini dolandırıcıların hesabına havale ettiren dolandırıcılar parayı çekemeden polis ekipleri devreye girdi.

POLİS EKİPLERİ HESAPLARA BLOKE KOYDURDU

Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler devreye girerek yaşlı vatandaşın dolandırılma ihtimaline karşılık; vatandaşın havale yaptığı hesaplara bloke koydurarak 210 bin TL’nin dolandırıcılar tarafından çekilmesini engellediler. Yaşlı vatandaşın mağduriyetini engellemeyi başaran polis ekipleri şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattılar.

EMNİYET UYARDI; “DEVLET SİZDEN PARA, ALTIN İSTEMEZ”

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü son 1 hafta içerisinde yaşanan telefon dolandırıcılığı olayları sonrasında vatandaşlara bir kez daha uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda; “Sizi polis/asker veya savcıyım diyerek arayıp hesap yada kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçti, operasyon yapıyoruz gibi sözlerle sizden para, altın veya herhangi bir bankaya para yatırmanızı isteyen dolandırıcılara itibar etmeyiniz. Çünkü devlet para, altın veya hesap numarası istemez. Tüm vatandaşlarımızın özellikle yaşlı aile büyüklerini bu tür dolandırıcılık konularına karşı uyarmaları kamuoyuna önemle duyurulur” ifadeleri yer aldı.

Editör: Ahmet Tunç