Biga’da yaşanan sel felaketinin izleri henüz yeni silinmişken, Çanakkale Valiliği ve Biga Kaymakamlığından kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapıldı.

Biga Kaymakamlığından yapılan uyarıda; “Fırtınanın meydana getirebileceği ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Biga Kaymakamlığından yapılan meteorolojik uyarı başlıklı açıklamada; “Rüzgarın, bugün öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli rüzgar (40-60 km/saat) zaman zaman kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. 08.02.2022 Salı günü sabah saatlerinden itibaren kuvvetli rüzgarın  yönünün kuzey ve kuzeydoğudan (poyraz) döneceği 09.02.2022 Çarşamba sabah saatlerine kadar kuvvetli, kıyı kesimler ve Çanakkale Boğazında kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmeye devam edeceği tahmin ediliyor” denildi.

19 Mayıs kutlamaları, çelenk töreni ile başladı 19 Mayıs kutlamaları, çelenk töreni ile başladı

Akşam saatlerinde yeniden bir açıklama yayınlayan Biga Kaymakamlığı'nın yazılı uyarısında; "Çanakkale'de bugün akşam saatlerinde başlaması beklenen yağışların 08.02.2022 Salı sabah saatlerinden itibaren kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların zamanla rüzgarın yönünün kuzeye dönmesiyle birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşecek, yüksek kesimlerde kuvvetli kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Sel, su baskını, kar yağışı alan yerlerde buzlanma ve don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç