T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Çanakkale ve bölgesinde serin ve yağışlı hava beklendiği belirtildi.

70'inci yılı kutlayacaklar 70'inci yılı kutlayacaklar

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Balkanlar üzerinden gelecek alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemlerinin etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Bugün akşam saatlerinden sonra Çanakkale çevrelerinde başlayacak olan yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, 15 Nisan Çarşamba günü, bölgemizin kuzey, orta ve güney kıyılarında (Çanakkale ve Balıkesir geneli, İzmir Merkez ve çevresi ile kuzey ve batısı, Manisa Merkez ve kuzeyi ile Aydın’ın Merkez ve batısında) etkili olması bekleniyor. Beklenen bu sağanak yağışların Çanakkale ile Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Yağışların, 16 Nisan Perşembe günü sabah saatlerinde bölgemizi terk etmesi bekleniyor.

Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının Çarşamba günü bölgemizin kuzey kesimlerinde (Çanakkale ve Balıkesir) 8-10 °C, Perşembe günü ise bölgemizin orta ve güneyinde (İzmir, Aydın ve Manisa) 3-5 °C derece azalacağı ve mevsim normalleri altına düşeceği, ancak Cuma gününden itibaren hafta sonunda tekrar yükselmesi bekleniyor. Rüzgarın bugün bölgemizin kuzeyinde güneybatı yönlerden (lodos), Çarşamba günü ise kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi tahmin edilmektedir” denildi.