31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi Biga'da siyasi atmosferde hareketlilik devam ediyor. MHP ve Ak Parti genel merkezlerinin ittifak olarak seçime gireceği iller arasında Çanakkale de yer alırken; MHP Biga İlçe Başkanlığı bugün yapılan basın açıklamasıyla Biga merkezi ve beldeler için belediye başkan aday adaylarını açıkladı.

"Aynı zamanda bildiğiniz gibi Biga Belediyesi'nde bir ittifak var. Belediye başkanımız var, Cumhur ittifakımız var. MHP ile AK Parti'nin ortaklığında bir belediye var" ifadeleriyle konuşmasına başlayan MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, aday adaylarını da açıkladı.

MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya başkanlığında düzenlenen basın toplantısında Sıtkı Keçeci Biga Belediye Başkanlığı için, Mehmet Ali Çetin Gümüşçay Belediye Başkanlığı için, Ahmet Kutlu ise Karabiga Belediye Başkanlığı için aday adaylıklarını açıkladılar.

Ahmet Kutlu'nun işleri dolayısıyla katılamadığı basın açıklamasına MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, son genel seçimde Çanakkale Milletvekili Adayı olan Sıtkı Keçeci, eski ilçe başkanlarından Mehmet Ali Çetin, MHP Kadın Kolları İlçe Başkanı Hanife Yalçın Çetin ve Biga Ülkü Ocakları Başkanı Beytullah Kocabaş katıldı.

İyi Parti'nin Biga listesi açıklandı İyi Parti'nin Biga listesi açıklandı

“İTTİFAK OLMA OLASILIĞI YÜKSEK AMA…”

Çanakkale'nin Cumhur İttifakı tarafından ortak hareket edilen iller arasında olduğunu hatırlatan MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya; “Malum yerel seçim öncesi aday adaylarımızı açıkladık. Aynı zamanda bildiğiniz gibi Biga Belediyesi'nde bir ittifak var. Belediye başkanımız var, Cumhur ittifakımız var. MHP ile AK Parti'nin ortaklığında bir belediye var. Başkan da bizim başkanımız, mevcut başkanımız. Sürece zarar vermemek için biz bekledik bu zamana kadar. Genel Merkezimizin talimatlarına uyduk, uymaya da devam ediyoruz. Yerel seçim öncesi genel merkezimizin AK Parti'yi desteklediği iller arasında Çanakkale de var. AK Parti'nin de MHP'yi destekleyeceği iller var, büyük şehirler var. Bu illerde ittifak yapılacak. İttifak yapılmayan iller arasında Çanakkale yok. Biz buradan çok yüksek bir oranla ittifak bekliyoruz zaten. Merkezde ittifak oluşması oldu, sahaya inildi. İl başkanları, milletvekilleri sahaya indi Çanakkale merkezde, ancak Çanakkale merkezin yeni netleşti. İlçelerle ilgili herhangi bir sonuç elde edilmedi ama bununla ilgili görüşmelere dün il başkanları başladı. İttifak olma olasılığı yüksek, ama biz 50 küsur yıllık bir partiyiz, 2000 tane büyük şehirde olan bir partiyiz Dava Partisiyiz, ideolojik bir partiyiz. Aynı zamanda halkın içindeyiz. Dün sahaya inmedik. dört buçuk yıldan beri ben ve arkadaşlarım görev alıyoruz sağdayız Genel seçimlerde de bunu en iyi şekilde gördük bizim beklediğimiz tablo çok yüksekti ama yine % 11'e kadar oyumuzu yükselttik. Biga'da da aday adaylarımızı açıkladık dün itibariyle Şimdi de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Biga için daha önce milletvekili 1. sıra adayımız olan Sıtkı Keçeci başkanımız aday adayıdır. Gümüşçay için Mehmet Ali Çetin başkanımız adaydır aynı zamanda bizim 2 dönem ilçe başkanlığımızı yaptı Çok sevdiğimiz değer verdiğimiz teşkilatın abisidir. Karabiga’da da esnaf bir arkadaşımız Ahmet Kutlu aday adayıdır MHP dimdik sağda ayakta aday adaylarınla birlikte” ifadelerini kullandı.

mhp2

“CUMHUR İTTİFAKININ DEVAMINDAN YANAYIZ”

Daha sonra Gümüşçay Belediye başkan aday adayı Mehmet Ali Çetin şu şekilde konuştu:

“Gümüşçay beldemize 1993 yılından beri hizmetimiz devam ediyor bağlarımız devam ediyor bilemiyoruz ileride Cumhur ittifakının devamından yanayız mücadelemizi sürdüreceğiz göreve düşerse her şeyi yapmak istiyoruz yapılan hizmetlerin üzerine bir şeyler daha koymak istiyoruz” dedi.

“BİZİM TALEBİMİZ OLMAZ”

Biga Belediye başkan aday adayı Sıtkı Keçeci, “Burada bana Belediye Başkan aday adaylığı için görev verilirse bu göreve talip olur musun diye sorduklarında bizim söyleyeceğimiz tek bir söz var, şeref duyarız biz partimizden bize böyle bir görev verilirse eğer bize nasip olursa biz anca bundan şeref duyarız. Dediğimiz gibi burada ittifak var, şu anki belediye başkanı bizim belediye başkanımız, Bülent Erdoğan nasip olursa genel merkezin de yetkisi ile Çanakkale'de ittifak devam edecek, ama ilçeler bazında siz de hak verirsiniz ki 2 tane ayrı partinin siyasi ittifakından bahsediyoruz. Bu ittifakta bazen isteseniz de istemeseniz de tıpkı kırk yıllık evliliklerde olduğu gibi bu ittifaklarda da ufak tefek tatsızlıklar anlaşmazlıklar oluyor. Genel merkez bize şunu söylüyor, Biz ittifakla ilgili Çanakkale'ye, ittifak olması gereken kararı verdik, ama oturun masada konuşun. Bizim konuşmakla ilgili kastımızı bazı arkadaşlarımız talep olarak anlıyorlar. Öncelikle buna açıklık getirmek lazım bizim talebimiz olmaz, bizim hassasiyetlerimiz olur.  Bizim hassasiyet olarak belirttiğimiz şey iyi niyetliler tarafından hassasiyet olarak algılanır, ama bunun altında bir şey aramak isteyenler olursa bunu talep olarak görür ama bunu talep olarak görmek isteyenler varsa şunu bilmesi lazım Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Başkanı Sayın doktor Devlet Bahçeli Bey bu ittifakın başından beri herhangi bir talepte bulunmuş mudur basın önünde ya da basının olmadığı bir yerde bulunmamıştır. Şimdi genel başkanımızın talebi olmadığı bir yerde bizim teşkilatların herhangi bir talepte bulunması söz konusu dahi değildir.” dedi

Keçeci konuşmasına şu şekilde devam etti;

“MHP ASLA BELEDİYE BAŞKAN ADAYSIZ KALMAZ!”

"Bazı hassasiyetlerimiz var 50 küsur yıllık bir partiyiz. Partinin bir ideolojisi var bir seçmeni var, kafamızda çizdiğimiz kırmızı çizgi diyebileceğimiz bazı kurallarımız var, bu kurallarla ilgili masaya oturup konuşmamız lazım. Bu kurallar dahilinde ittifak yapmayı başarabiliyorsak genel merkez bize diyor ki gönlümüz ittifaktan yana ama olur da hassasiyetlerimiz ittifak ortağımız tarafından tam anlamıyla karşılaşamadığını düşünüyorsanız yani yeterli karşılık alamadığınızı düşünüyorsanız o zaman şunun da bilinmesi lazım; 55 yıllık bir partinin asla ve asla Belediye Başkanı adaysız kalması söz konusu değildir. Bundan önce nasıl olmadıysa bundan sonra da olmayacaktır. O yüzden ben, bu partinin her zaman Sıtkı Keçeci’nin kullanım hakkı koşulsuz ve şartsız Milliyetçi Hareket partisine aittir. Bana burada belediye başkanı adayı olarak çık halkın önüne teveccühüne çık dendiği anda ancak şeref duyarız deyip göreve talip oluruz. Biz şu an aday adayıyız. İttifak görüşmeleri devam ediyor, ittifak görüşmelerinden bizim de beklediğimiz gibi bir ittifak çıkarsa biz yine aynı şekilde yol yürümeye bakın hangi aday olduğu konusunu konuşmuyorum. Aday ile ilgili süreç bizimle alakalı değil aslında, adayla ile ilgili süreç tamamen ittifak ortağımız ile alakalı. Biz ona ne müdahil oluruz ne onunla ilgili fikir beyan ederiz, bir karar verip de adaylarını belirlediği süreçte artık masaya oturup bazı şeylerin konuşulması lazım buradan bir ittifak kararı çıkarsa biz yine aynı şekilde ittifak olarak sahaya çıkacağız vatandaşa derdimizi anlatacağız yapmak istediklerimizi anlatacağız yapabildiklerimizi anlatacağız, yapamadıklarımızı, neden yapamadığımızı anlatacağız."

“EN BÜYÜK HİZMETİ YAPMAYA TALİBİZ”

"Önümüzdeki süreçte de yapma ile ilgili planlarımızda bahsedeceğiz yani siyasetin gidişatının böyle olması lazım. Mutlaka yapılamayan işler olmuştur siyaset de dört dörtlük olmuyor, burada yapılamayanları değerlendirirken, pandemi sürecini, dünyada gelişen savaş sürecini vesaire hepsini değerlendirip öyle değerlendirmek lazım. Haklı olunan haksız olunan yerler varsa ona göre değerlendirmek lazım . Yine söylüyorum;  Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak burada ittifak karar çıkmazsa masada ilçeler bazında söylüyorum nasip olursa ya belediye başkan adayı olarak önümüzdeki 78 günlük süreçte beraber koşacağız ya da belediye başkanı adayı değil ama ittifakın bir ortağı olarak Biga'ya hizmet etmiş bir arkadaşınız bir kardeşiniz olarak o şekilde hizmet edeceğiz. Biz hizmet etmekten asla vazgeçmeyeceğiz Biga'ya en büyük hizmeti yine Bigalılar yapacaktır biz bu en büyük hizmeti yapmaya talibiz."

“MHP’Yİ ASLA VE ASLA SAHİPSİZ BIRAKMAYIZ”

Keçeci konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Milliyetçi Hareket Partisi belediyecilik anlamında belki diğer partiler gibi çok basın önünde olup kendini lanse edememiş olabilir ama hizmet o anlamında baktığınızda biz belki de halkın ne istediğini hangi şartlarda hizmet almak istediğini en iyi anlayan partilerden biriyiz Allah bana nasip eder de Biga Belediye başkanı olmak nasip olursa o zaman biz Bigayı, Bigalı hemşirelerimizi gerçekten iyi bir belediyecilikle kaliteli belediyecilikte buluşturmak istiyoruz ama belediye başkan adaylığı olmaz ittifak ortaklığı olursa da biz oradaki görevimiz ne olursa olsun belediye başkan yardımcılığı olur meclis üyeliği olur ya da hiçbir görev olmazsa Parti içinde biz yine Biga için çalışmaya devam edeceğiz başkan bizim başkanımız belediye bizim belediyemiz ama Milliyetçi Hareket Partisi de bizim partimiz, biz partimizi kesinlikle ve kesinlikle ne belediye platformunda ne genel platformda asla ve asla sahipsiz bırakmayız."

Basın toplantısı soru cevap şeklinde devam etti.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç