Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve yönetiminin son meclis toplantısında Biga Belediyesi’ni borçlandırmak için kredi yetkisi istemesi ve gündemdışı getirdiği madde tartışma konusu oldu. Biga Belediyesi’nin borçlandırılmasına ve gündemdışı maddeye onay vermeyen Millet İttifakı’nın sözcüsü Avukat Ergün Tulnay Medya Lokum’a özel açıklamalarda bulundu. Biga Kocabaş Çayı Köprüsü üzerine düşenen kalebodurlarla ilgili de konuşan Tulnay, Bülent Erdoğan ve yönetimine seçime yönelik çalıştıkları ile ilgili eleştirilerde bulundu.

“PARALI-AKÇELİ İŞLER GELİYOR”

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve yönetiminin belediyeyi şeffaf bir şekilde yönetmediklerini ve meclis üyelerini bilgilendirmediklerini söyleyen Biga Belediye Meclis Üyesi ve Millet İttifakı Grup Sözcüsü Avukat Ergün Tulnay; “Borçlanma konusuyla ilgili en başından beri yapıcı muhalefet yapmak adına hep dile getirdik. Teorisinde de pratiğinde de böyle yapmaya önem gösterdik ve yaptık. Biga’nın, Bigalı’nın yararına yapılacak her işe ‘evet’ dedik. Akla, mantığa yatan hususlarda yerel iktidarla aynı görüşlerde olduk. Onların getirdikleri gündemlere de olumlu manada oy kullandık. Ancak son dönemlerde bakıyoruz ki, özellikle mecliste eşitlik sağlandığından beri, meclis gündemine hep paralı-akçeli işler gelmeye başladı. Borçlanma yetkileri, ihale konuları, Biga’nın Bandırma çıkışına ilişkin proje geliştirme iddiaları gibi konular getirildi. Borçlanmayla ilgili projenin ne olduğu, nasıl yapılacağı, ne şekilde yürütüleceği gibi bize doğru ve şeffaf bir şekilde izah edildiğinde, biz bunlara grup olarak olumlu manada ‘evet’ oyu kullanmaya hazırız. Ama gündemler sadece borçlanmak için. Bu parayla ilgili ne yapılacağına dair ayrıntılı bir açıklama yapamıyorlar. Bilmem kaç bin metre kare yol yapılacak tamam, ama bu yolun nereye yapılacağı, ne şekilde yapılacağı, gerekli alanlar olup olmadığı, öncelikli ihtiyaçlar konusunda harcanıp harcanmayacağı konusunda açıklama getirmiyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİGALILARIN TELEFONUNA BİR MESAJ GELDİ…”

Biga’nın temel sorunları dururken gösterişe para harcandığını iddia eden Tulnay; “Biga’nın tamamında ve özellikle Cumhuriyet Mahallesi’nin su sorunu, kanalizasyon sorunu varken, mezarlıklarda çeşmeler akmazken, bakıyoruz ki, prestij caddesi kapsamında 5 milyon liradan fazla paraya aydınlatma direği almaya kalkıyor arkadaşlar. İşte biz buna karşıyız. Bigalıların öncelikleri olan konular var. Ara sokaklarda sorunlu yollar var, altyapı sorunları var, su sorunu var. Bunlar çözüm beklerken, temel ihtiyaç olmayan konularda harcama yapılmasını biz kabul etmiyoruz. Ayrıca görüyoruz ki 8 Aralık 2022 Çarşamba tarihinde akşam saatlerinde Bigalıların cep telefonlarına mesajlar atıldı ve yüksek yerlerde ve Biga’nın tamamında su sorunu yaşanacağı bildirildi. Bu durum şunu gösteriyor ki 4 yıldır çözüm üretilmeyen öncelikli sorunlar kapımızı çaldı. Prestij peşinde koşanların Biga’nın temel sorunlarından ne kadar uzak olduklarını gösterdi bu durum. Yerel siyaset popülizmden uzak durmayı, ihtiyaçlar üzerine odaklanmayı amaçlamalıdır. Bizim yerel siyasetten anladığımız budur. Ama görüyoruz ki bu arkadaşlar bu yaklaşımdan çok uzaktalar” dedi.

“MECLİSİN BAŞLAMASINA 10 DAKİKA KALA…”

Belediye Meclis Toplantısı’nın başlamasına 10 dakika kala gündemdışı konular getirildiğini ve bilgi sahibi olmadıkları konularda oy kullanmaya zorlandıklarını söyleyen Tulnay; “Son günlerde gündemdışı bir madde getirildi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Bandırma Caddesi’ne bağlanan eski şeker pancarının olduğu yere minia Çanakkale adı altında bir proje geliştireceklerini ve bunla ilgili bir para alacakları konusunda son dakika bir gündemdışı madde getirdiler. Biz bunu meclise geldiğimiz zaman, toplantıdan 10 dakika önce öğrendik. Bu kadar önemli bir proje var önümüzde. Bir de yaklaşık 4 yıldan beri orada duran demirler var. Bunlar artık hurdaya dönüşecek durumda. Şimdi sen 4 yıl bu konuyla ilgili bir proje geliştirme, meclise 10 dakika kala meclisten bu konuyla ilgili getirdiğin gündemdışı maddeyle yetki iste. Biz bu projeyle ilgili izahta bulunduk. Bu projeyi detaylı açıklamaları gerektiğini söyledik. Bu maddeyi komisyona gönderelim, komisyonda detaylı bir şekilde tartışalım, gerekliyse de olağanüstü bir meclis toplantısıyla bu konuyu yeniden oylayalım istedik. Ondan sonra biz de ‘evet’ diyelim. Ancak mevcut yönetim şeffaf belediyecilikten tamamen uzak bir anlayışla hiçbir açıklama getirme ihtiyacı duymadan, ‘Hemen bu kararı çıkarmamız gerekiyor. Aciliyetimiz var’ şeklinde, üstünkörü ve yüzeysel cevaplarla bizi bu manada yeteri kadar ciddiye almayarak hareket ettiler” şeklinde konuştu.

“PROJEYLE GİTTİK”

Yapıcı muhalefet yaptıklarını ve belediyeye proje dahi sunduklarını söyleyen Tulnay; “Şunu da özellikle açıklamak istiyorum. Bülent Erdoğan belediye başkanı olduğunun ilk yılında belediye meclis üyemiz Alper Şen ile kendisini ziyarete gitmiştik. Eski pancar deposu alanında bulunan demirler hakkında Alper bey bir proje çizdi. Oradaki mevcut demirlerin kullanılmasıyla ilgili bir projelerinin olup olmadığını sorduk. Bülent bey o zaman bize bir projelerinin olmadığını söyledi. Biz de bir projeyle gittik. Çalışma konusunda, mecliste karar alma konusunda, projenin uygulanmasıyla ilgili teknik anlamda da destek olabileceğimizi de söyledik. Aradan 3 yıl geçti. Herhangi bir aşama kaydedilmedi. Son düzlükte gündemdışı, apar topar bir maddeyle karşımıza geliyorlar. Bu bile aslında bizim olumlu manada, yapıcı muhalefet yaptığımızın somut göstergesidir. Yüzümüze karşı çok olumlu ve teşekkür içeren bir bakışla karşılaştık ama pratik anlamda hiçbir şey üretilmedi. İstemediler belki” dedi.

“ÖZÜ SÖZÜ BİR ADAM, BU SÖZÜNÜ DE UNUTMUŞ”

Bülent Erdoğan’ı verdiği sözleri tutmamakla eleştiren ve toplum önünde tiyatro oynamakla itham eden Tulnay; “Bülent bey göreve geldiğinde gündemdışı madde getirmeyeceklerini söylediler. Meclis üyelerinin bilmediği konuları meclis gündemine taşımayacaklarını söylediler. Bunun yazısal bir karşılığı yok tabi ama sözlü olarak kendisi bize bunu beyan etti. Bakıyoruz ki son düzlüğe girildiğinde, özü sözü bir adam bu sözü de unutmuş. Ne yapacağını bilemediği için savruluyor. Verdiği sözleri de hatırlatmak istiyoruz. Bu kadar önemli bir projeyse, bu kadar aciliyeti varsa, buranın nitelikli bir şekilde kullanılmasını istiyorsa, neden 3 yıldan beri bekliyor? Gündemdışı madde getirmeyeceğini söylediği halde sözünü unutarak neden gündemdışı meclise son 10 dakika önümüze evrakları getiriyor? Ayrıca meclisten daha karar yeni çıkmış. Anında gazetelere yazı gönderilmiş. Bir tiyatro var. Evet, denilirse seslerini çıkarmıyorlar, hayır denirse ‘Bizi çalıştırmıyorlar’ oluyor. Bu tiyatrodan vazgeçilmeli” uyarısında bulundu.

“OLACAK İŞ Mİ BU!”

İnönü Caddesi’nde devam eden yol çalışması üzerinden eleştirilerde bulunan Tulnay; “Eğer ki bir projeleri varsa, somut bir proje olursa, uygulama alanını, projenin nasıl uygulanacağını meclisle şeffaf bir şekilde paylaşılır. Biz de böyle bir onay istemeye gelindiğinde ona göre oy kullanırız. Ne planlı çalışma var. Ne şeffaf bir yönetim anlayışları var. Bunları görerek böyle bir yaklaşıma bizim ‘evet’ deme imkanımız yok. İnönü Caddesi’nde bir yol çalışması devam ediyor. Kaldırımlar sökülmüş, yol kazılmış. Orada ne yapacaklarına karar vermeden her yeri kazmışlar. Cep mi yapalım, yolu kaç metre bırakalım, kaldırımları nasıl yapalım diye düşünmeden yol kazılır mı! Altyapı sorununu çözmeden, herhangi bir soruna çare bulmadan, aynı kaldırımı, aynı yolu aynı şekilde yaparak adına da prestij diyorlar. Olacak iş mi bu!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

“GÜNLÜK ÇÖZÜMLERLE BELEDİYEYİ YÖNETİYORLAR”

Bülent Erdoğan ve yönetimini seçime yönelik çalışmakla ve Biga’nın geleceğini değil seçimleri düşünmekle eleştiren ve Biga’nın temel sorunlarına çözüm bulmaktan uzak bir yönetim anlayışında olmakla suçlayan Tulnay; “Biga’yla ilgili, Biga’nın geleceğiyle ilgili hiçbir projeleri yok. Günlük çözümlerle belediyeyi yönetme derdindeler. Seçime 1 yıl kaldı. Bu gidişle seçime kadar her yer şantiye alanı haline dönüşecek. Yarım yamalak, tamamlanmamış, hiçbir derde çare olmamış bir süreç bizi bekliyor. Anladığımız kadarıyla seçim için yola çıktıkları belli. Her şeyi yapmaya çalışıyorlar. Ama ortada hiçbir şey yok. Bu projesiz, programsız sürecin bedelini vatandaşlarımız ödüyor. İnönü Caddesi’nde uzun süren bir yol çalışması var. Yaklaşık 3 ay geçti. Hem kış mevsimindeyiz. O yolların zeminlerinin oturması bile böylesi yağışlı havalarda pek mümkün görünmüyor. 1 yıl sonraki seçime yönelik çalışmanın peşindeler. Anladığımız kadarıyla projeleri başlatıp, projeleri tamamlamak için 1 dönem daha yetki isteyerek vatandaşı yanıltmaya çalışacaklar. 4 yıl neden iş yapmadıklarını unutturabileceklerini sanıyorlar. Yaklaşımları doğru değil. Yönetme anlayışları doğru değil. Programsız çalışmaları bu şehre zarar veriyor. Doğru ve gerekli harcamalar yapmıyorlar. Çok savruk para harcıyorlar. Bu sebeple bu borçlanmalardan da Bigalıların yararına bir sonuç çıkmayacak. Bu paraları gerekçelendirerek izah ederlerse, biz bu konuda olumlu davranmaktan yanayız. Bu konuda kapıyı kapatmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“3-5 ÇOCUĞUN KOLUNU BACAĞINI KIRMASINI MI BEKLİYORLAR?”

Kocabaş Çayı Köprüsü üzerine döşenen kalebodurları da eleştiren Tulnay; “Bir şeyleri yeniden tecrübe ederek öğrenmeye gerek yok. Dış alanda, köprünün üstü de açıkken, herkesin kullandığı, çocukların okullarına gittiği bir güzergahta köprünün üstüne kalebodur döşemenin akılla yapılacak bir izahı yok. Vatandaşlar da çok sayıda şikayette bulundular. Belediye başkanının kendisine, belediye başkan yardımcısının kendisine de ilettiler. Ama belediye yönetimi bunun kaymaz bir kalebodur olduğunu iddia ettiler. Kış geldi şimdi. Yağmurda dahi insanlar kaymaya başladı. Yarın öbür gün çiğ düşecek. Kırağı düşecek. Biliyorsunuz zaten okullar yıkıldı ve çocuklar mağdurlar. Sabahın köründe okula gidip, akşamın karanlığında çocuklar okuldan dönüyorlar. O soğukta, buz olacak, kar olacak, çiğ olacak ve bu çocuklar maalesef zorluklar yaşayacaklar. Evet, döşendi ama bunun kaldırılacağını düşünüyoruz. Bigalıların da bu yönde talepleri olduğunu kendileri de biliyorlar. Saçmaladılar kısacası. Bunu sona erdirmeleri gerekiyor. 3-5 çocuğun kolunu, bacağını kırmalarını mı bekliyorlar? Trafik akarken, birinin düşüp daha ağır bir sonuçla karşılaşmasını mı bekliyorlar? Bu işe bir an önce son vermelerini, bu yanlışta ısrar etmemeleri gerektiğini söylüyoruz. Belki sizin vesilenizle bu yanlıştan bir an önce dönerler diye umuyorum “dedi.

“Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde “Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde

“MİLLETİN PARASINI ÇÖPE ATMAYIN”

Seçime az süre kaldığını, Erdoğan ve yönetiminin Bigalıların yararına olacak şekilde daha kontrollü hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Tulnay; “Belediye başkanı ve cumhur ittifakına şöyle bir önerim olabilir. Evet, seçime az kaldı. Yaklaşık 1 yıl diyelim. Az kalmasının tedirginliğiyle aklıselim davranamıyorlar. Sağlıklı kararlar alamıyorlar. Projeleri, planları yok. Şeffaf bir belediyecilik sergileyemiyorlar. Ben aklıselim davranmaya davet ediyorum ve gerçekten Bigalıların ihtiyaçlarını çözecek meselelere odaklanmalarını rica ediyorum. Bu kaynakların hepsi Bigalıların cebinden çıkıyor. Son meclis toplantısında suya çok ciddi bir zam yapıldı, bizim muhalefet etmemize rağmen. Her haneden çıkıyor bu para. Bunların daha yerinde ve daha kontrollü harcanmasını rica ediyorum onlardan, sizin aracılığınızla. Milletin bir kuruşunun dahi çöpe atılmasına imkan yok. Bigalılar çok zengin değil. Herkes dişinden, tırnağından arttırdığıyla çocuğunu okutuyor, yaşamaya çalışıyor. Biz bir kuruş sokağa atılmasın diye defalarca grup toplantısı yapıyoruz. Taraflarıyla görüşüyoruz konuların. Ne en doğrusuysa ona ulaşmaya çalışıyoruz. Kendilerine de bunu öneriyorum. Usulen çözüm üretmek yerine Bigalıların esas sorunlarına odaklanmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç