İDDEF Biga Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, “İDDEF olarak susuzluk ve kirli su problemini çözmek için bağışçılarımızın desteğiyle açtığımız su kuyularına her geçen gün yenisini ekleyerek insanlığı temiz suya kavuşturmaya devam ediyoruz. İnşallah bu çerçevede İDDEF Biga Temsilciliği olarak hayırseverlerimizin bağışlarıyla Batı Afrika ülkesi Gana’da hayati önem taşıyan bir su kuyusu inşa ediyoruz. Bigalı Alim Mustafa Münip Efendi Su Kuyusu adını taşıyan 12 çeşmeli, elektrikli ve su depolu kalıcı eserimiz için yaklaşık 80 metrelik sondaj çalışmamızı tamamlayarak ilk ve ön önemli adımı attık. İnşallah su kuyusu çeşmemizden hem içme hem kullanma ile birlikte öğrenciler faydalanacak” denildi.

Su kuyusunun tamamlanması için çalışmaların sürdüğü belirtilen açıklamada, “1785-1848 yılları arasında 63 yıllık ömründe Biga’ya manevi hizmetlerde bulunmuş, birçok eser ve nice talebeler yetiştirmiş olan Alim Mustafa Münip Efendi’nin ismini temiz suya erişimin olmadığı Afrika’da da yaşatmayı hedefliyoruz. Köy, medrese ve mescit üçgeninde bir noktada inşa edilen su kuyusundan yokluk ve yoksulluk nedeniyle temiz suya ulaşamayan yerel halk, ücretsiz ilim tahsil eden öğrenciler ve mescide namaz kılmaya gelen herkes faydalanacak. Bu kapsamda günlük 800 kişinin su kuyusundan faydalanmasını bekliyoruz. Ümit ediyoruz ki nice talebe yetiştiren Mustafa Münip Efendi’nin ismiyle açılacak olan su kuyusundan çok uzak diyarlarda nice talebeler istifade edecek, adına duada bulunacak” ifadelerine yer verildi.

Hayırseverler, toplam bütçesi 6.000 dolar olan su kuyusu için dilediği miktarda bağış yaparak binlerce insana umut olabilir. Su kuyusuna destek olmak isteyenler, İDDEF Biga Temsilciliğini ziyaret edebilir ya da TR89 0020 5000 0061 8675 9000 04 nolu İBANA ‘N4703 Nolu Su Kuyusu - (cep telefonu numarası)’ açıklamasıyla bağışlarını ulaştırabilir.
 

Biga'da kan donduran cinayet! Biga'da kan donduran cinayet!

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç