Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerinde seçimlerin yenilenmesi kararı sonrası Biga’da da seçim heyecanı yaşanmaya başladı. Ocak ayının sonu ya da Şubat ayı gibi yapılacağı tahmin edilen Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimleri öncesi çok sayıda ismin aday olacağı konuşulurken, ilk adaylık açıklaması Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur’dan geldi.

Son seçimlerde de aday olan ve listesiyle birlikte küçük bir oyla seçimi kaybeden Mutur, sonrası Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda güçlü bir şekilde yeniden seçimi kazanmıştı. Mevcut başkan Mehmet Sokullu’nun aday olmayacağını yakın çevresine iletmesiyle birlikte de yeni süreç başladı. Uzun yıllar kooperatife ve Biga’ya başarıyla hizmet eden Mehmet Sokullu’nun ardından kaç aday çıkacağı ise bilinmiyor.

“ADAYLIĞIMI AÇIKLADIM”

Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti

Medya Lokum’a konuşan Biga Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı İbrahim Mutur; “Biz yeni bir vizyon ortaya koyarak, esnaf ve sanatkarlarımızın krediye ulaşmasını kolaylaştırmak, kooperatif ortaklarımıza yeni projelerle can katmak için geçtiğimiz son seçimde aday olmuştuk. Tartışmalı bir seçim yaşamıştık. Seçim sonucunda da küçük bir oyla seçimi kaybetmiştik. Biz sözlerimizin arkasındayız. Esnaf ve sanatkarlarımızın ticaretlerini kolaylaştıracak adımlar atmayı taahhüt ediyoruz. Pandemi gibi zorlu süreçler yaşadık. Bu süreçlerde esnaf ve sanatkarlar olarak kendimizi yalnız hissettik. Yine böyle olmasın diyoruz. Bu sebeple adaylığımı açıkladım. Yönetimimizi de oluşturuyoruz. Birlikte yola devam edeceğimiz deneyimli arkadaşlarımız var. Aramıza yeni katılacak arkadaşlarımız var. Hep birlikte Biga’nın esnaf ve sanatkarına, Biga’nın ticaretine hizmet etmeye devam etmek istiyoruz” dedi.

ADAYLI SEÇİMLER İÇİN SANDIK TALEBİ

Son seçimde yaşanan tartışmaları hatırlatan Mutur; “Son kooperatif seçiminde maalesef Biga esnaf ve sanatkarına yakışmayan seçimler oldu. Tartışmalar yaşandı. O süreci hatırlamak bile istemiyoruz. Bizim dileğimiz, esnaf ve sanatkarlarımızın dileği, adaylı seçimlerde kooperatif ortaklarımızın önüne sandık koyulmasından yanadır. Bu sebeple, önümüzdeki Ocak ayında yapılacağını düşündüğümüz seçimlerde mevcut yönetimin de bu hassasiyetle hareket edeceğine inanıyoruz. Toplumu germeye gerek olmadığına inanıyoruz. Bigalı esnaf ve sanatkarlarımızın, kooperatif ortaklarımızın en doğru kararı vereceğine, en doğru değerlendirmeyi yapacağına olan inancımız tamdır. İnşallah bu süreç sonunda kazanan Biga olacaktır. Kazanan Bigalı esnaf ve sanatkarlarımız olacaktır” ifadelerini kullandı.

“SANDIĞA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUM”

Kooperatif ortaklarının seçime yoğun bir şekilde katılmalarının önemli olduğunu söyleyen Mutur; “Kavgasız, tartışmasız, kooperatif ortaklarımızın birlik ve beraberlik içinde geçirecekleri bir seçim olabilmesi çok önemli. Bir diğer önemli mesele ise seçime katılımın da yüksek olması gerekiyor. Eğer katılım yüksek olursa, ortaklarının seçmen olarak iradesi de sandığa doğru bir şekilde tecelli eder. Ben bu vesileyle tüm ortaklarımızı sandığa sahip çıkmaya, seçime tam bir irade koymaya davet ediyorum. Aday olarak çıkacak arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Mevcut yönetime ve başkanımıza da 30 yıla yakın emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç