AK Partiye yakınlığı ile bilinen ORC Araştırma'nın 41 ilde gerçekleştirdiği son seçim anketinde katılımcıların toplamda yüzde 40,2'si Millet İttifakı'na oy vereceğini söyledi. Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise 36,6 oldu.

Savunma sanayi şirketlerindeki cemaat örgütlenmesi iddiaları Meclis’te Savunma sanayi şirketlerindeki cemaat örgütlenmesi iddiaları Meclis’te

Araştırma yapılan iller arasında Çanakkale de vardı. Çanakkale'de yüz yüze yapılan anketin sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 33,5'i Cumhur İttifakı'na, yüzde 54,6’sı ise Millet İttifakı'na oy vereceğini söyledi. 6'lı masanın Çanakkale'deki oy toplamı ise yüzde 59,7 oldu. Yüzde 6,8 ise kararsız seçmen olduğu gözlendi.

EN FAZLA DÜŞEN OY AK PARTİ'NİN

ORC anketine göre; 24 Haziran 2018 seçimlerinden buyana, Çanakkale'de oyu en fazla düşen parti Ak Parti oldu. 24 Haziran’da yüzde 37,4 olan Ak Parti oyu Şubat ayında yapılan ORC anketine göre yüzde 28,1'e geriledi. Bu sonuçlara göre AK Parti Çanakkale'de 1'nci parti konumunu kaybetmiş görünüyor. AK Parti'nin bu sonuçlar ile 2'nci milletvekilliğini kazanamayacağı öngörülüyor.

EN FAZLA OYU YÜKSELEN PARTİ 'İYİ PARTİ'

ORC anketine göre; 24 Haziran 2018 seçimlerinden buyana, oyu en fazla yükselen parti İyi Parti oldu. 24 Haziran'da yüzde 16,8 olan İYİ Parti'nin oyu Şubat ayında yapılan ORC anketine göre yüzde 22'ye yükseldi. Bu sonuca göre İyi Parti Çanakkale'de 1 milletvekilliği kazanmaya yakın görünüyor.

CHP OYUNU KORUYOR

ORC anketine göre; 24 Haziran 2018 seçimlerinden buyana CHP'nin Çanakkale'de oyunu koruduğu gözleniyor. 24 Haziran’da yüzde 33,8 oy alan CHP, ORC anketine göre yüzde 32,6 oy alıyor. Kararsızlar dağıtıldığında 24 Haziran’a göre oy potansiyelini koruduğu gözlenen CHP Çanakkale'de 1'nci parti konumunu AK Parti'den devraldığı görünüyor. CHP ile Ak Parti arasındaki oy farkı ise 4,5 puan. 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti, CHP'nin 4,4 puan önünde yer almıştı.

BÜLENT TURAN '2' ANKET '1' DİYOR

Bülent Turan Şubat ayında yaptığı bir röportajda  "Şuan CHP – AK Parti 2-2’dir ya da AK Parti 2, CHP 1 İYİ Parti bir milletvekili çıkartır. AK Parti şuan yüzde 41’dir; biz yüzde 20’ye düşeceğiz, CHP yüzde 60’a çıkarsa 3-1 olur. Öyle bir dünya yok. O yüzden Jülide Hanım ile birlikte ciddi çalışıyoruz. Göreceksiniz iki milletvekili çıkartacağız ” demişti.

Fakat ORC'nin anketine göre Ak Parti 1 milletvekilliği alabiliyor. Ankete göre 'birinci partiyiz' diyen Bülent Turan'ın tezi gerçeklerden uzak duruyor.

41 İLDE YAPILAN ANKETTE ÇARPICI SONUÇLAR

ORC Araştırma'nın 41 ilde gerçekleştirdiği son seçim anketinde katılımcıların toplamda yüzde 40,2'si Millet İttifakı'na oy vereceğini söyledi. Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise 36,6 oldu. 41 ilde 3 bin 540 kişiyle görüşülen anket, yüz yüze yapıldı.

Ankette katılanlara “Bu pazar seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Ankette AKP’nin oy oranı yüzde 28,4, CHP’nin oy oranı yüzde 23,2 oldu. İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 17 olurken HDP’nin oy oranı yüzde 9,2 olarak belirlendi. Ankette MHP’nin oy oranı yüzde 8,2, Gelecek Partisi’nin yüzde 3,2, DEVA Partisi’nin yüzde 2,7, Saadet Partisi’nin yüzde 1,5, Türkiye Değişim Partisi'nin yüzde 1,4, Yeniden Refah Partisi'nin yüzde 1,2, Memleket Partisi’nin yüzde 1 olarak açıklandı.

Editör: Ahmet Tunç