Çanakkale Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede askeri sağlık sistemi ile ilgili sorular sorarken, sınır ötesi ve yurt içi operasyonlarında yaralanan askerlerin büyük bir kısmının ilk yirmi dört saatte şehit oldukları iddiasında bulundu.

Özgür Ceylan iddialarının kaynağının MSB Basın Açıklamaları olduğunu ileri sürerken, “İlk müdahalenin çok kritik olduğu, süratle müdahale edilmesi gerektiği bu acil durumun “altın saat konsepti” olarak adlandırıldığı, etkin tıbbi müdahale ve başarı için kurumsal hafıza, tecrübe ve uzmanlığa ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir” ifadelerini kullandı. Özgür Ceylan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, SAT, SAS Birinci Sınıf Dalgıç ihtisaslı personelin bulunduğu birliklerde görev yapacak doktor ve diğer sağlık personelinin yetişmesi uzun yıllar aldığını belirtirken, “Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki uçucu ve uzman yer personelinin sağlık muayeneleri de çok özelliklidir ve kritik önemdedir. Kara birliklerinin operasyonel birimlerinin, ölü veya yaralı düşmana yaklaşımı bile özel bir eğitim gerekmektedir. Kahraman askerlerimizin, fiziksel ve mental sağlık sorunlarını ancak onlarla birlikte eğitim almış, onlarla birlikte muharebe meydanında veya tatbikatlarda omuz omuza görev yapmış doktorlar ile çözebiliriz” görüşünü savundu.

“TİMDEKİ ASKERİ DOKTORUN VARLIĞI ASKERE GÜVEN VERİR”

Özgür Ceylan herhangi olumsuz bir durumda, askerlerin sağlık hizmetini süratle ve etkili bir şekilde alacaklarını bilmelerinin moral ve motivasyonlarına olumlu katkı sağlayacağını ifade ederken, Bakan Güler’in Plan ve Bütçe Komisyonunda, yaptığı konuşmada; “Bu askerî sağlık sistemi... Bir defa, öncelikle, tabii ki hastanelerimizin hepsinin bizde olmasını arzu ediyoruz, zaten başka bir şey düşünülemez” dediğini hatırlattı. Özgür Ceylan, Bakan Güler’in yaptığı açıklamada Millî Savunma Bakanlığının kadrolarında 137 pratisyen askerî hekim, 89 uzman askerî hekim, 50 uzmanlık öğrencisinin bulunduğunu açıkladığını belirtirken, MSB'nin kadrolarında 319 sivil doktorun da görev yaptığının bildirildiğini söyledi.

CEYLAN’DAN BAKAN GÜLER’E ZOR SORULAR!

“Orman Yangınlarında İHA Kullanan İlk Ülkeyiz” “Orman Yangınlarında İHA Kullanan İlk Ülkeyiz”

Özgür Ceylan’ın, askeri sağlık sistemi hakkında Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in cevaplaması için verdiği önergede; “Özellikle çatışmalarda veya operasyonel faaliyetlerde yaralanan kahraman askerlerimize yönelik sizi de tatmin etmediğini ima ettiğiniz geçici sistem yeterli midir? Modern dünya silahlı kuvvetlerinde olduğu gibi askeri sağlık sisteminin yeniden tesisi için bakanlığınızın yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Şayet varsa ne aşamadadır?” diye sordu. Özgür Ceylan, önergede askeri sağlık sisteminde; uzmanlık, tecrübe ve bilgi birikiminin merkezi olarak kabul edilen GATA gibi bir yapının yeniden tesisine ihtiyaç duyulup duyulmadığı hakkında bilgi isterken, 15 Temmuz 2016’dan önce kaç askeri doktor ve kaç askeri hastane olduğunu sordu. Önergede aynı sayılara hangi takvim yılı içerisinde ulaşılmasının planlandığını soran CHP’li Özgür Ceylan, “Sağlık sistemi içerisinde koordinasyonu sağlayan ve etkinliği artıran Sağlık Bölge Komutanlığı gibi yapılara ihtiyaç duyulmakta mıdır? Askeri Uzmanlık gerektiren (Dalış tabibi, uçuş tabibi vb…) doktor sayısı kaçtır? Bu sayı yeterli midir?” diye sordu.

319 SİVİL DOKTOR YETERLİ Mİ?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanı’nın cevaplaması için verdiği önergede MSB'nin kadrolarında görev yapan 319 sivil tabip nicelik olarak yeterli olup olmadığı hakkında da bilgi isterken, “Geçmiş dönemde hem Tıbbiye eğitimi alıp hem de yaz kampları dahil askeri eğitim alarak harekatlara ve askeri faaliyetlere ünsiyetleri artan askeri tabipleri de göz önüne aldığınızda sivil tabipler askeri faaliyetlerin desteklenmesinde nitelik olarak yeterli midir?” diye sordu. Özgür Ceylan sivil hastanelerde görev yapan ve güvenlik soruşturması tamamlanan askeri doktorların askeri kimliklerinin iade edilip edilmeyeceği hakkında bilgi isterken, önergede, “Millî Savunma Bakanlığı kadrolarına geri atanmaları konusunda bir çalışma yürütülmekte midir? Ayrıca yine güvenlik soruşturmaları olumlu olan emekli askeri doktorları uygun kadrolara, uygun özlük hatları ile davet etmek ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılamak açısından planlanmakta mıdır?” diye sorarak, askeri sağlık sisteminde yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi istedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç