Çanakkale’de yaşayan 74 yaşındaki bir vatandaş, mide ve sırt ağrısı şikâyeti ile Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine başvurdu. Yapılan incelemelerde hastanın safra kesesinde 1 cm büyüklüğünde, 14 mm çapında yaklaşık olarak bıldırcın yumurtası büyüklüğünde taş olduğu tespit edildi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Kahan Öztürk, hastanın safra kesesindeki taşın çıkartılması için ERCP yönteminde karar kıldı. Yapılan operasyon sonucunda hastanın safra kesesindeki taş ameliyatsız bir şekilde çıkartılarak hasta vatandaş sağlığın kavuştu.

Hastaya ERCP yöntemini başarıyla uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Kahan Öztürk, safra kesesindeki taşların alınmasında kullanılan safra yolunun endoskopik tedavisi (ERCP) yöntemi hakkında bilgi verdi. Dr. Öztürk “Safra kesesinde oluşan taşlar, hastanın hayat kalitesini olumsuz etkilediği gibi safra yollarını tıkayabilme riski nedeniyle yaşamsal önem taşıyor. Özellikle yemeklerin sindiriminde önemli bir görevi bulunan safra yolundaki taşları endoskopik tedavi (ERCP) yöntemiyle ameliyatsız olarak alabiliyoruz. Yapılan işlem sonrasında da hastamız kısa sürede eski hayatına geri dönebilir” dedi.

Başhekim Op. Dr. Hasan Keser “Modern tıbbi teknolojik cihazlarımız ile tüm branşlarda başarılı işlere imza atmaktayız. Uzman hekimlerimiz ve deneyimli sağlık çalışanlarımız ile sadece ilimize değil bölgemize ve diğer illerden gelen hastalarımıza da kaliteli sağlık hizmeti sunmaktayız" diye kaydetti.

Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor! Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor!

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç