Kurban Bayramı nedeniyle protokol bayramlaşması dün Biga Kaymakamlığı'nda gerçekleştirilirken, bugün de resmi kurum ziyaretleri yapıldı. Siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından katılımın olmadığı ziyaret programı Biga Şehitliği'nde okunan dua ile başladı. Duayı Biga İlçe Müftüsü Ertuğrul Akın okudu.

Sırasıyla BİSEV Huzurevi, Biga İtfaiyesi, Biga İlçe Jandarma Komutanlığı, Biga İlçe Emniyet Müdürlüğü, Biga Özel Can Hastanesi, Biga Devlet Hastanesi ve Güvemalan'da bulunan kontrol noktası ziyaret edildi.

"Kimliklerimizi yenileyelim" "Kimliklerimizi yenileyelim"

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İlçe Emniyet Müdürü Emre Bolat, Biga İlçe Jandarma Komutan Vekili Alaattin Demirkaya ziyaretlerde hazır bulundular.

Biga Huzurevi'nde yaşlılarla sohbet eden Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Devlet Hastanesi'nde de hastalarla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Hastanede sıra bekleyen bir çocukla da yakından ilgilenen Kaymakam Dolu daha sonra beraberindekilerle Başhekim Op. Dr. Emrah Demirci ile bir süre sohbet ederek genel gidişat hakkında bildi aldı. Özel Biga Can Hastanesi'nde ise hastane sahibi Sedat Çakır ile doktor Suzi Özden, heyeti ağırladılar ve bir süre sohbet ettiler. Ziyaretlerde Karabiga kavşağının Kurban Bayramı'ndan sonra yapımına başlanacağı öğrenildi. Saat 15:00'te başlayan bayramlaşma programı 18:30'a kadar sürdü.

BİGA'DA İLK GÜN 15 KURBAN KESİM KAZASI

Kurban Bayramı'nın ilk gününde vatandaşlar, bayram namazını kıldıktan sonra kurban kesmek için belirlenen kesim noktalarına gitti. Bazı vatandaşlar ise kesimi evlerinin önünde ya da boş arsalarda yaptı. Her yıl olduğu gibi bu sene de kesim sırasında yaralananlar hastanelere koştu. Hastanelerin acil servislerinde bu nedenle zaman zaman yoğunluk oluştu. Bu yıl İstanbul hariç, yurt genelinde 5 bin 102 kişi yaralandı. Biga Devlet Hastanesi'ne başvuranların sayısı ise gün içinde 15'i buldu. Çanakkale geneli için açıklanan rakam ise 43. Bu rakamın artabileceği tahmin ediliyor. Biga Devlet Hastanesi'nde acil serviste zaman zaman yoğunluk yaşanırken, poliklinikler ise sakindi.

(Haber: Ahmet Tunç)

galeri

Editör: Ahmet Tunç