2022 yılı verilerine göre dünya genelinde 13-15 yaş arası en az 37 milyon genç bir şekilde tütün kullanıyor. Yeşilay Çanakkale Şube Başkanı Doç. Dr. Nilay Köleoğlu, bu yıl “Çocukları tütün endüstrisinin tehdidinden korumak” temasıyla gerçekleşen 31 Mayıs Dünya Tütünsüz gününde tütün endüstrisinin milyonlarca genci hedef almaya devam ettiğinin altını çizdi.

Elektronik sigara ve nikotin kesecikleri gibi ürünlerin gençler arasında giderek daha popüler hâle geldiğini ve sağlık sorunu risklerini artırdığını vurgulayan Köleoğlu, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ne özel açıklamalarda bulundu:

Tütün kullanımının hem aktif içiciler için birçok sağlık sorununa yol açtığının altını çizen Köleoğlu, 2022 yılı verilerine göre dünya genelinde 13-15 yaş arası en az 37 milyon gencin bir şekilde tütün kullandığını da belirtti. Tütün endüstrisinin gençlere ulaşabilmek için her türlü taktiğe başvurduğu uyarısında bulundu.

“GELECEK NESİLLERE DAHA SAĞLIKLI, TÜTÜNSÜZ BİR YAŞAM SUNMALIYIZ!”

Yeşilay Çanakkale Şube Başkanı Doç. Dr. Nilay Köleoğlu yaptığı açıklamada; “Türkiye genelinde 120 Yeşilay Şubesi 97 ülke Yeşilay’ı bulunmaktadır. 2015 yılında kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) ile bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz ayaktan psikososyal destek hizmeti veriliyor. Türkiye’nin 81 ili ve Kıbrıs’ta olmak üzere toplam 107 YEDAM bulunuyor. YEDAM’a 115 danışma hattı üzerinden ulaşılabiliyor. Bağımlı olma, Özgür Ol” sloganımızla çıktığımız bu yolda, sizin yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Yaz mevsiminde cilt sağlığı için bu hatalardan kaçının! Yaz mevsiminde cilt sağlığı için bu hatalardan kaçının!

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç