ÇOMÜ'de Akademik yıl açılışının zikir ayini ve Sema gösterileri ile gerçekleştirilmesi, Laiklik ve Cumhuriyet değerlerine karşı olan ve skandal açıklamaları ile gündem olan eski TBMM başkanı İsmail Kahraman'a fahri doktora unvanı verilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, ÇOMÜ'nün araştırma üniversitesi yolundan uzaklaşarak "İslami Bilimler Üniversitesi olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

"ÇOMÜ, ARAŞTIRMA DEĞİL; İSLAMİ BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ YOLUNDA.."

Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş yayınladığı basın açıklamasında; "Yakın zamanda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) üst yönetim kadrosu rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ın öncülüğünde basının karşısına çıkarak ÇOMÜ'nün bir ‘’Araştırma üniversitesi’’ olma yolunda ciddi çalışmalar yaptığını açıklamıştır. ÇOMÜ 2019-2020 akademik yılı açılış törenlerinde yaşananlar gösteriyor ki ‘’Araştırma üniversitesi’’ olma yolunda değil, ne yazı ki ‘’İslami bilimler üniversitesi’’ olma yolunda hızla ilerliyor" dedi.

Çavuşköy'de mezuniyet sevinci yaşadılar Çavuşköy'de mezuniyet sevinci yaşadılar

"FETÖ'DEN İLAHİ DİNLEYEN BALIKLARA.."

FETÖ/PDY örgütü üyeliği nedeniyle halen hapis cezası çeken eski ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner döneminde Türkiye'de FETÖ'nün en çok yuvalandığı ve örgütlendiği üniversiteler arasında ÇOMÜ'nün ilk sırada yer aldığını hatırlatan Mantaş; "Eski rektör Sedat Laçiner zamanında FETÖ ile anılan ÇOMÜ, Yücel Acer ’in döneminde ise ‘’Koi balıklarının’’ ilahi dinlediklerini keşfederek, neredeyse Koi balıklarından vaiz çıkarmaya çalışmışlardı" ifadelerini kullandı.

"DÜNYA'DA İLKİ GERÇEKLEŞTİRİP GİRİŞ KAPISINI TÖRENLE AÇTILAR"

Zikir Ayinli, Sema Gösterili Akademik yıl açılış töreni öncesinde de şehrin bürokratlarına kapı açtırıldığına dikkat çeken Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, dünyada Kapı Açılışı yapan ilk üniversite olarak tarihe geçildiğini belirterek; "Türkiye ve Dünya üniversiteleri arasında önemli bir yer edinebilme iddiasında olan ÇOMÜ'nün akademik açılış töreninde belki de Dünya’da ilk kez bir üniversitenin giriş kapısını törenlerle açarak bir ilke de imza atmıştır" dedi.

"BÖLÜM SEKRETERİNDEN İLAHİ.. KARABAŞ-İ VELİ TARİKARINDAN ZİKİR AYİNİ.."

ÇOMÜ'deki Akademik yıl açılış töreninde yaşananlara dikkat çeken Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş "ÇOMÜ akademik yılı açılış törenlerinde semazen, zikir ve bir bölüm sekreteri tarafından okunan ilahiler ile ‘’Din’’ ağırlıklı bir anlayışımız var, mesajı verilerek, resmen açılış töreninin Bursa’daki "Karabaş-i Veli Tekkesi" müritlerini organize ettiği ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

ÇOMÜ PERSONELİ KENDİLERİNİ TEKKE ŞEYHİ MÜRİDİ OLARAK TANIMLIYOR!

Akademik yıl açılış töreninde zikir ayini ve sema gösterisi organizasyonunu da gerçekleştiren Halvetiyye Tarikatının Karabaş-i Veli Tekkesinin şeyhinin sıklıkla ÇOMÜ'ye geldiği ve yönetim kadroları ile ilişkileri olduğunu iddia eden Mantaş; "Karabaş-i Veli Tekkesinin Şeyhinin sık sık ÇOMÜ ‘ye geldiği ve ÇOMÜ de birçok yönetim kadroları ile ilişkilerinin olduğu birçok idari ve akademik personelin kendisini tekkenin müridi olarak tanımladığı bilinmektedir. Tekke müridi bir danışman akademisyen aracılığıyla öğrenci toplulukları üzerinden dinselleşme ve tekkeye mürit kazandırma çalışmaları yapılarak öğrenciler ve çocuklar da bu organizasyonda kullanılmaktadır" ifadelerini kullandı.

"KAHRAMAN'A VERİLEN ÜNVANLA.. LAİKLİK VE CUMHURİYET DEĞERLERİ.."

TBMM başkanlığı döneminde meclisten Atatürk fotoğraflarını toplattıran, Cumhuriyetin kurucuları ve değerleri hakkında skandal sözler kullanan ve son olarak Anayasa'dan Laiklik ilkesinin çıkartılmasını isteyen İsmail Kahraman'a fahri doktora unvanı verilmesini eleştiren Mantaş; "ÇOMÜ yönetimi Laiklik ve Cumhuriyet değerlerine karşı olan ve skandal açıklamaları ile tanınan Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Dönem başkanı İsmail KAHRAMAN ’a ‘’Fahri doktora’’ unvanı vererek Türkiye Cumhuriyetinin önsözünün yazıldığı Çanakkale’den Laiklik, Atatürk devrimleri ve Cumhuriyet değerlerini de hiçe saymıştır. ÇOMÜ ‘Araştırma üniversitesi' olma iddiasını maalesef akademik açılış törenlerindeki dinsel, dogmatik, tekkeci anlayışı ve tutumuyla baştan kaybetmiştir. Bu da gösteriyor ki ÇOMÜ başarıda gelişmek yerine yerinde sayacak ve hatta daha da gerileyecektir" dedi.

"TEKKE VE CEMAATLERLE ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLMAYI RÜYANIZDA GÖRÜRSÜNÜZ"

Eğitim iş Çanakkale şubesi Ahmet Mantaş açıklamalarının devamında; "Eğitim iş Çanakkale şubesi olarak ÇOMÜ ile ilgili eksik yanlış ve hukuksuzlukları defalarca belirterek gerek basın yoluyla ve gerekse ÇOMÜ üst yönetimi ile görüşerek iletmiştik. Eğitim İş olarak yine uyarıyoruz üniversiteler bilim merkezleridir. Bilimden uzaklaştıkça dogmatik ve dinsel yapıların insafına mahkum olursunuz. Tekke ve cemaatlerle ilahiler, zikirler söyleyerek ve semahlar dönerek ‘’Araştırma üniversitesi’’ olmayı ancak hayallerinizde görürsünüz" ifadelerini kullandı.

"MOBBİNG, MAĞDURİYETLER, LİYAKATSİZ KADROLAŞMALAR DEVAM EDİYOR"

FETÖ/PDY tutuklusu Sedat Laçiner zamanından başlayan mobbing, liyakatsiz kadrolaşma, kadro mağduriyetlerinin hiç durmaksızın ÇOMÜ'de devam ettiğini belirten Mantaş; "ÇOMÜ ’de baskı, mobbing, kadro mağduriyeti, kadrolaşma, liyakatsizlik, alanı ve branşı dışında atamalar, bilim dalı dışında kabul gören yayınlar halen devam etmektedir. ÇOMÜ yönetim kadrolarında bulunup da Tekke adına semah dönen ve ilahi okuyan sekreterler ile ne Türkiye ne de Dünya üniversiteleri arasında önemli bir yer edinemezsiniz. Bir başarı sırası da yakalayamazsınız. Eğitim iş Çanakkale şubesi olarak tekrar uyarıyoruz;  ÇOMÜ bir devlet üniversitesidir. Kamu kaynaklarını kapılara, dönen semahlara yatırarak ve üniversitemizi bilimden uzaklaştırıp yönetemezsiniz. Çanakkale halkı ve bu kentin gerçek bilim insanları buna asla izin vermez" dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: TE Bilisim