Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çiftçinin beklediği buğday alım fiyatlarını açıkladı. TMO'dan yapılan açıklamada makarnalık buğday fiyatı ton başına 10 bin TL, ekmeklik buğday fiyatı ise 9 bin 250 TL olarak açıklandı. TMO, arpa alım fiyatını ise 7 bin 250 TL olarak duyurdu. Aynı zamanda Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) yer alan çiftçilere buğdayda ton başına bin 750 TL, arpada ise 750 TL destekleme verileceği açıklandı.

TMO’dan yapılan açıklamada aynı zamanda yurtiçinde üretilen buğdaydan üretilen katı un ihracatındaki yasağın kalktığı duyuruldu. Yine buğday kırığının ihracatının da kontrollü olarak serbest bırakıldığı belirtilen açıklamada 15 Ekim 2024 tarihine kadar buğday ithalatının da durdurulduğu kaydedildi.

Çiftçilerin beklentisi destekleme ile beraber buğdayda ton başına 15 bin TL iken, açıklanan fiyatlara tepki de gecikmedi.

"BU FİYAT ÜRETİMİ DURDURUR, ÜRETİCİYİ YOK EDER"

TMO tarafından açıklanan fiyatlara bir tepki de Biga Ziraat Odası'ndan geldi. Açıklanan fiyatın üretimi durduracağını ve üreticiyi yok edeceğini ifade eden Biga Ziraat Odası yönetimi açıklamasında; "Bu fiyat üretimi durdurur, üreticiyi yok eder... TMO bir kamuoyu açıklaması yaparak buğday ve arpa alım fiyatlarını açıkladı. En son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim; Çiftçimizin tek Anayasal Meslek Kuruluşu olan ziraat odası olarak AÇIKLANAN FİYATI KABUL ETMİYORUZ. Bu fiyat neye göre hesaplandı, hangi yöntemler kullanıldı bilmiyoruz ama şunu biliyoruz ki odamızın da maliyet hesabı çalışmalarında yer aldığı ve Türkiye’nin dört bir yanında gelen veriler ışığında kılı kırk yaran titiz bir çalışmayla Türkiye Ziraat Odaları Birliği 1 Kg Buğday Maliyetini geçtiğimiz hafta 11,00 TL olarak hesaplayıp kamuoyuna duyurmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre üreticinin masraflarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 60 arttığı bir ortamda bu fiyat bile ancak kurtarırken TMO 6 Haziran Perşembe MALİYETİN ALTINDA ALIM FİYATI AÇIKLAYARAK bir ilke imza attı. Evet yanlış okumadınız çiftçinin kara gün dostu TMO maliyetin altında fiyat açıklayarak çiftçiden zararına ürün almaya hazırlanıyor. Bu fiyatın çiftçiyi üretimden kopartacağına ve üretimi durduracağına hiç kuşku yok, bu yüzden açıklanan fiyatı kabul etmediğimizi belirtiyor, ivedilikle revize edilmesini talep ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur..." ifadelerini kullandı.

TZOB'UN HESABA UYMADI

Biga TSO'dan üye ziyaretleri: Sorunlara yerinde çözüm Biga TSO'dan üye ziyaretleri: Sorunlara yerinde çözüm

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yapılan hesaplama ile buğdayın üretim maliyeti geçtiğimiz Nisan ayında yapılan açıklama ile 10 lira 87 kuruş olarak duyurulmuştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, 2024 yılı 1 kilo buğday üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş olarak açıkladı.

TZOB’a göre son 1 yılda girdilerdeki fiyat artış oranları şöyle açıklanmıştı:

Mazot: yüzde 105, gübre: yüzde 16-36, arazi kirası: yüzde 64, işçilik ücretleri: yüzde 75, zirai ilaç: yüzde 52.

Kuru şartlarda üretimi yapılan 1 kilo buğdayın ortalama maliyeti geçen yıla göre yüzde 62 artışla 10 lira 87 kuruş olarak ifade edilmişti.

(Haber: Ahmet Tunç)

447802137 844810894346708 6610082997435658182 N

Editör: Ahmet Tunç