Ak Parti Biga İlçe teşkilatı, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun katılımıyla Bigaspor tesislerinde geçtiğimiz Cuma günü bayramlaştı. Bayramlaşma programında Türkiye usulü ekonomi modelini uyguladıklarını söyleyen Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, muhalefeti de yaptıklarını saymakla meşgul olmakla eleştirdi. İskenderoğlu, çiftçiyi, esnafı desteklediklerini, asgari ücrete zam yaptıklarını, ek bütçe hazırladıklarını söylerken; Fransa ve Almanya’nın da tasarruf tedbirleri aldığını söyledi.

Toplantının açış konuşmasını Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan yaptı ve programa katılanların bayramını kutladı.

“KOVİT SÜRECİNİ EN İYİ ATLATAN ÜLKELERDEN BİRİ…”

Bayramlaşma programında konuşan Çanakkaleli Milletvekili İskenderoğlu konuşmasının başında koronavirüs vaka sayılarının yükseldiğini hatırlatarak; “Yine sayılar yükseliyor. Allah korusun ama kapalı alanlarda maske takmak zorunda kalabiliriz. Lütfen maske takmasak da mesafe ve temizlik kuralına uyalım. Dikkat edelim. Sağlığımız her şey. Türkiye kovit sürecini dünya ülkeleri arasında en iyi atlatanlardan bir tanesi. Televizyondan, sosyal medyadan hepimiz izledik. İnsanlar yaşlılarını huzurevlerinde, morglarda ölülerini bıraktılar. Devlet para almadan morgdan adam vermedi. Ama biz 4-5 aşı olduk, 1 lira para vermedik. Kendi aşımızı kendimiz ürettik. Hastanelerimiz Allah’a şükür ki, aşısından, yatan hastasına kadar 1 lira ücret almadan vatandaşına açıktı” uyarılarda bulundu.

“AVRUPA’DA YÜZDE 173 ARTTI”

Dünyada ekonomik kriz yaşandığını söyleyen İskenderoğlu; “Biliyoruz ki dünyanın tedarik zinciri, enflasyon, Rusya - Ukrayna Savaşı… İnanılmaz bir süreç yaşıyoruz. Bizim yaş grubumuzdakiler iyi bilirler enflasyonun ne olduğunu. Gençler Ak Parti dönemini yaşadıkları için pek bilmiyorlar. Bizim yaşadığımız o kuyrukların şimdi ufacığını yaşadıklarında çocuklar şoka girdiler. 20 yıldır unutmuşuz. Allah bir daha hatırlatmasın. İnşallah o günleri bir daha yaşamayalım. Fiyat artışları ve enflasyonla ilgili sanki dünyada tekrar kartlar dağıtılıyor, tekrar düzen değişiyor. Ekonomik görünümümüz değişiyor. Özellikle Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla birlikte, bakıyorsunuz ki gıdada ve özellikle enerji sektöründe inanılmaz fiyat artışları var. Bize bağlı olmayan ama bizim Allah’a şükür ki ekonomimizi dik tutmamızla, sağlam bir liderimizle dimdik birbirimize sarılarak ayakta duracağımız bir süreçten geçiyoruz. Belki Avrupalı bunu anlayamayabilir. Avrupa’da 1 megavat doğalgaz 2021 yılında 47,5 Euro iken bugün yüzde 173 artarak 130 Euro oluyor. Tabi onların hiç alışık olduğu bir şey değil. Almanya’da illaki bir tanıdığınız, akrabanıza telefon açsanız; ‘Bizim burada sıvıyağ, şeker yok’ diyecekler. Oysa biz her şekilde her şeye yetiyoruz. Bazıları ‘aman, yok’ diyerek marketlere sürüklemeye kalktılar ama bizim milletimiz sağduyulu, ona da inanmıyorlar. Marketlerimizde her şey var artık” ifadelerini kullandı.

BİGA DEVLET HASTANESİ İDDİASI

Yapımı uzun yıllar süren Biga Devlet Hastanesi’nin yapım süreciyle ilgili de iddiada bulunan İskenderoğlu; “Şehir Hastanelerini yaparken bazıları bağırdılar. Hatta Biga Devlet Hastanesi’ni yenilerken bile bunu söyleyenler oldu. ‘İlçeye bu kadar büyük hastane yapıyorsunuz.’ Biz diş hastanesi yaparken gururla söylüyoruz, Bigamız her şeyin en iyisine layık diye. Bazıları dedi ki, ‘ne gerek var.’ Biz onları yaparken ‘Müşteri garantili hastane mi yapıyorsunuz’ diyenler, kovit sürecinde kendi belediyelerini sahra çadırının içerisine birer sedye koyup hastane açmış gibi bize yedirmeye kalktılar. Biz bunu yemiyoruz” dedi.

“TÜRKİYE USULÜ EKONOMİ MODELİ”

Çiftçiyi, esnafı desteklediklerini söyleyen İskenderoğlu, Türkiye usulü ekonomi modelini gerçekleştirdiklerini söyledi. İskenderoğlu; “Zor günler yaşıyoruz. Biliyorum ki çiftçinin mazot ve gübre fiyatlarındaki artışla, yurtdışından gelen fiyat artışlarıyla ciddi sıkıntıları var. Bunla ilgili desteklemelerimiz devam ediyor. 2020 yılında G20 ülkeleri arasında yüzde 11’le en hızlı büyüyen ülke yine Türkiye oldu. Dünyadaki savaşa rağmen 2022 yılının ilk çeyreğinde yine 7,2 büyümeyle en üst sıralarda. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye usulü ekonomi modelini gerçekleştiriyoruz. Ne yapacağız? Kendimiz üreteceğiz. Dışarı bağımlılığı azaltacağız. İstihdamı çoğaltacağız. İnşallah bu zor süreçten birlikte başa çıkacağız. Zor günlerde desteklemelerimizle çiftçimizin yanındayız. Zor günlerde öğrencilerimizin yanındayız, verdiğimiz bursları arttırarak. Esnafımızın yanındayız, esnaf kefaletle verdiğimiz desteklerle. Bu yüzden de geçtiğimiz hafta ek bir bütçe çıkardık meclisten tekrar. Asgari ücreti bu yıl ikinci defa zamla 5 bin 500 liraya çıkarttık. Desteklemeyi verirken de asgari ücret ödeyen işverenimizi de bunun altında bırakmamak için onlara da destek veriyoruz. 100 lira az diye konuşuldu. İyi de hatırlarsanız Ocak ayında da 450 lira verdik. İşverenimizi vergiden muaf ettik. Zor günler geçiriyoruz. Ama biz birbirimize omuz vererek bu günleri atlatacağız” dedi.

FRANSA, ALMANYA ÖRNEKLERİ

Güçlü ekonomi olarak örnek gösterilen Fransa ve Almanya’dan örnekler veren İskenderoğlu; “Güçlü ekonomi diye anlattıkları Fransa’ya geçen gün baktım. Fransa tasarruf tedbirleri açıklamış. Akşamları sokak lambalarını kapatacaklarmış. Almanya ‘tasarruflu ampul kullanacağız’ dedi. Biz buna daha önce geçmiştik zaten. Hanımlar beni çok iyi anlayacaklar. Bir de Almanya’nın bunun için genelge hazırlamasına gerek yoktu. Türk hanımlarına sorsaydı, söylerdi. ‘Yemeğin pişmeden altını kapatıp tencerenin ısısıyla yemeği pişireceğiz’ açıklaması yaptılar. Biz zaten bunu biliyoruz. Tasarruf çok güzel. Ancak o güçlü dedikleri ekonomiler de çok zordalar. Bir de muhalefetimiz var bizim. 6 artı bir mi dersiniz, 6 buçuktan 7 masası mı dersiniz, ne demek istersiniz bilmiyorum. Biz ekonomi için ‘ne yapabiliriz’ diye çalışırken, çiftçimize, esnafımıza, sanayicimizin yanında ‘ne yapabiliriz’ derken, onlar Gezi parkından başladılar, 15 Temmuz’a kadar… Bülent beyin çok güzel bir sözü var. Biz şeytan taşlamaktan tavafa geçemedik” ifadelerini kullandı.

“YAPTIKLARIMIZI SAYMAKLA MEŞGULLER”

Muhalefeti de eleştiren İskenderoğlu; “Muhalefet de çok yoğun tabi. Biz orman yangını oluyor, helikopter, uçak kaldırıyoruz. Onlar kaç uçak var diye uçak sayıyorlar. Biz dünyanın en uzun asma köprüsünü yapıyoruz Lapseki’ye. Bugün Biga’daki çiftçimizin mahsülü değerlensin diye Cumhurbaşkanımız o köprüyü yaptı. Muhalefet de oturup da araba sayıyor. Dünyanın en büyük havaalanlarından birini yapıyoruz İstanbul’a. Muhalefet oturup kaç uçak iniyor diye sayıyor. Çok zor. Çok işleri var arkadaşların. Yaptıklarımızı saymakla meşguller. Bir liderleri var ki, ‘elektrik faturamı ödeyemiyorum’ diye ağlanıp durur. Öbürü de ‘Ben başbakan olacağım’ diye geziniyor. Biz o başbakanlığı geçen referandumda kaldırdık, kıymetli kardeşim. O iş bitti. Artık cumhurbaşkanlığı sistemi var bu ülkede ve Recep Tayyip Erdoğan var” dedi.

“NEREDEN GELDİĞİMİZİ BİLİYORUZ”

Vatandaşın zor zamanlar geçirdiğini ancak hiçbir yatırımlarının aksamadığını söyleyen İskenderoğlu; “Zor günlerden geçiyorsunuz. Bazen elinize bir şey aldığınızda düşündüğünüzü biliyorum. Oysa bizim yatırımlarımız bir gün aksamadı. Gördünüz mü kıymetli kardeşlerim. Evet yeni yatırıma başlarken düşünüyoruz. Önce eskiyi bitirelim, elimizde kalmasın, diyoruz. Ulaştırma alanında sadece Çanakkale’ye 40 milyon liralık yatırım yapıldı. 20 km olan bölünmüş yolumuz bugün 421 km oldu. Nereden nereye geldiğimizi biliyoruz biz. Buna köprünün üzerindeki koca yol dahil değil” dedi.

“ÖLDÜK, BİTTİK, DİYE BAĞIRIYORLAR AMA…”

Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu konuşmasının sonunda muhalefete yüklenerek; “Öldük, bittik diye bağırıyorlar ya. Ben rakam aldım özellikle. Çanakkale’de 2019’da 14 bin 141 işyeri var. Şuan 16 bin 177 işyeri olmuş. Sigortalı sayımız da 2019’da 144 bin 912 iken, 2022’de 165 bin 484. Sigortalı sayımız da artmış. Esnaf kredi kefalet kredimiz de 9 bin 585 esnafımıza 1 milyar 11 milyon kredi vermişiz bugüne kadar. Kamu ek göstergelerimizi biliyorsunuz. Memurumuza yüzde 41 tekrar zam verdik. Biga’da çiftçimizin buğdayını almaya başladı, Tarım Kredi Kooperatifi. TMO da almaya başladı. Diğer illere göre biraz daha iyi alıyorlar” şeklinde konuştu.

Bayramlaşmaya Ak Parti Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Göktürk, Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Bülent Korkmaz, Ak Parti Biga İlçe Kadın Kolları Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Nesrin Sirkeci, Belediye Meclis Üyesi Suzi Özden, Ak Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Alperen Uysal, Ak Parti Biga Gençlik Kolları Başkanı Yunus Kandemir, belediye meclis üyesi ve partili yöneticilerin yanı sıra bazı muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldılar.

(Haber: Ahmet Tunç)

ak9

ak10

ak7

ak8

ak5

ak6

Başkan Erkek Mal Varlığını Kamuoyuyla Paylaştı! Başkan Erkek Mal Varlığını Kamuoyuyla Paylaştı!

ak4

ak2

ak3

ak1

Editör: Ahmet Tunç