Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden hazine destekli olarak Halk Bankası’ndan çekilen kredilere geçmişe dönük faiz güncellemesi yapılması tepki çekiyor.

CHP Çanakkale Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Ceylan’ın ardından Çanakkale Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan da tepki gösterdi.

“DEVLET VATANDAŞINA TUZAK KURMAZ”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Ceylan ise tepki gösterdi. Ceylan; "#Esnaf çökerse, ülke ekonomisi çöker. Allah aşkına sizde hiç mi insaf yok? Çetelerin vergi borçlarını silecek, esnafa da çökeceksin öyle mi? Devlet vatandaşına tuzak kurmaz, kuramaz. Esnafın Kefalet Kooperatifleri eliyle aldığı kredilerin faizinin artırılması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

“HER NE KADAR DEĞİŞKEN OLSA DA…”

Güncellemenin esnaf ve sanatkarlara ağır bir yük getireceğini dile getiren Birlik Başkanı Ünal Özcan; “Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla, Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlarımıza kullandırılmış olan Hazine destekli kredilerin, devam eden taksit ödemeleri, Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncellemesi yapılarak, kademeli olarak 10-15 puan artırılmıştır. Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da, bu uygulama ekonomik anlamda zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarlarımızın üstüne daha da ağır bir yük getirecektir” dedi.

“KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Biga ve İnegöl iş dünyasından mobilya sektöründe işbirliği atağı Biga ve İnegöl iş dünyasından mobilya sektöründe işbirliği atağı

Faiz artışının yeniden değerlendirilip kaldırılmasını talep eden Başkan Ünal Özcan; “Uygulamaya geçilmeden önce, süreç ile ilgili aldığımız duyumlar sonrasında, yapmış olduğumuz girişimler neticesinde %29’a çıkarılacak olan faiz oranları kademeli bir sisteme dönüştürülmüştür. Girişimlerimizin karşılık bulmuş olmasından dolayı memnuniyetimizi belirterek, ilgililere teşekkür ediyoruz. Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulama bizleri son derece üzmüştür. Böylesine bir faiz yükünü, Esnaf ve Sanatkarımızın kesinlikle kaldıramayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde, kredi faiz oranlarının artırılmasının, daha uygun olacağını ifade etmek isteriz. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, hükümet yetkililerimizden Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz” dedi.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç