Belediyenin kum eleme tesisi uzun bir aradan sonra yeniden faaliyette Belediyenin kum eleme tesisi uzun bir aradan sonra yeniden faaliyette

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Olağan Genel Kurulu yapıldı. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bugün tek adaylı seçime giderken, mevcut başkan Ünal Özcan ve yönetimi yeniden göreve geldi. Başkan Özcan’ın listesinde Biga’dan 4 oda başkanının yer alması dikkat çekti. Öte yandan Birlik Başkanı seçimlerinde Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar’ın yaptığı konuşmada Özcan yönetimine sert sözlerle yüklenmesi genel kurulda gerilime yol açtı. Ünal Özcan da yaptığı sert konuşma ile Fahrettin Dündar’a yanıt verdi. Özcan'ın konuşması genel kuruldan büyük alkış aldı.

a2-10

GENEL KURULA KATILIM YÜKSEK OLDU
Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin Olağan Genel Kurul Toplantısında, divan kurulunun teşekkülü sonrası saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Genel Kurul’a Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın yanı sıra siyasi parti il başkanları, belediye başkanları, oda başkanları, delegeler ve davetliler katıldılar. Divan Kurulu Başkanlığını Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur yaparken; divan kurulunda Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz da yer aldı. Kongre, yönetim kurulu faaliyet raporu ile denetim kurulu faaliyet raporunun okunarak müzakere edilmesinin ardından delegeler tarafından oy kullanma işlemlerine geçildi. 32 mesleki oda başkanı ve 254 delegeden 221’i oy kullanırken; 213 oy geçerli sayıldı.

a3-8

GENEL KURULDA BAŞKAN ÖZCAN’A “BAŞARISIZLIK” SUÇLAMASI!
Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar dilek ve temenniler bölümünde yaptığı konuşmada sert ifadelerle Ünal Özcan’ı suçladı. Dündar mevcut yönetime ve Birlik Başkanı Ünal Özcan’a yönelik olarak başarısızlık suçlamasında bulundu. Dündar; “Sayın Ünal Özcan başkanlığındaki birliğin karnesi maalesef zayıflarla dolu. Başkan sınıfta kaldı. Buna rağmen görevi sürdürme isteğini hala devam ettiriyor. Ben de bir oda başkanı olarak kendisinin geçtiğimiz dönemdeki hatalarını genel kurulun huzurunda söylemek, önümüzdeki dönemde bu hatalarda ısrar etmemesi gerektiğini söylemek için söz aldım. Birlikler kişisel kavgaların, ayrımcılığın yapıldığı yerler olamaz sayın başkan. Maalesef geçtiğimiz dönem bunlara sahip olduk. Geçen dönem Ünal başkana koşulsuz destek verdim. Ben burada genel kurulun huzurunda sormak isterim. Ben Ünal başkanın odasına gittim. Konuştuk kendisiyle. ‘Başkanım, Çanakkale’de en güzel çalışan oda sizsiniz. Sizi takdir ediyorum. İletişim kopukluğu olmuş’ dedi bize. Ama biz kapının önüne konduk” dedi.

a1-12

“PANDEMİDE ESNAFTAN FAZLA ÜCRET ALINDI”
Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar konuşmasının devamında Ünal Özcan tarafından haksız bir şekilde suçlandığını ifade ederek; “Aynalı Çarşı’da pandemide zorda kalan esnaflarımız vardı. Belediye başkanımızla, vakıflar bölge müdürüyle görüşmeler yaptık. Bu dükkânlar kapalı. Sürekli oraya gittik. Oradaki esnafımızın ihtiyaçları için yazılar yazdık, dilekçeler yazdık. Sonuç alamadık. Çanakkale Madeni İşler Esnaf Odası yönetim kurulu olarak toplantılar yaptık. Huzur haklarımızı verdik. Ünal başkan, ‘şov yapıyor’ diye demeç vermiş gazeteye. Ben bir tane gazeteye demeç vermedim. Bizi şov yapmakla suçladı. Yardım yapmak şovsa, ben bu şovu yapmaya devam edeceğim. İki ay sonra duyuyorum, hangi kriterlerle oldu bilmiyorum ama esnafa yararı olan her işi tebrik ederim. 1 milyon 500 bin lira mıydı, destek verdiniz. Bu süreçte esnaf odalarından, esnaftan alınan fazla ücretler var. Bakanlığın genelgesi var. Kayıtlar var. Fazla ücretler alındı. Bununla ilgili dilekçe yazdık. Bize verilen cevap şu. Mevzuata aykırı alınan bir durum yoktur. Ben de diyorum ki vardır. 110 lira ekstra ücret alınıyordu. 72 liraya düşürdünüz. Niye düşürdünüz sayın başkan. Bunun takipçisi olacağız. Gerekirse esnaf adına yasalar önünde hakkımızı arayacağız. Bütün odalar seçimlerini yaptı. 32 odadan 30’unun seçimine gittin sayın başkan. Kişisel olarak beni sevmeyebilirsin. Ben de seni sevmeyebilirim. Ama ben 891 kişiyi temsil ediyorum. Bir yönetim kurulu üyesi dahi kapımızı çalmadı. Biat sisteminden çıkın arkadaşlar. Benim odama gelmediniz. Odalar kişisel kavgaların yapıldığı yerler değildir” dedi.

a13-1

“BEN NASIL ADAY OLUYORSAM DİĞER ARKADAŞLAR DA ADAY OLABİLİR”
Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar’ın yaptığı sert konuşmaya, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ünal Özcan da aynı sertlikte cevap verirken, genel kurul salonunda gergin anlar yaşandı. Ünal Özcan yaptığı konuşmada kendisine yöneltilen suçlamalara şöyle karşılık verdi; “Her türlü eleştiriye açığım. Burası hepimizin. 4 yıl önce göreve geldim. Bir söz verdim. Bu birliği hep birlikte yönetelim dedim. Yönetim, denetim, hiçbir ayrım yapmadım. Bütün müsait olan başkanlarımla istişare kurullarında bir araya geldik. Şimdi gelelim. Şöyle bir bakıyorum. Türkiye Cumhuriyeti yaklaşık 20 yıldır yüzde 51 oy alan bir liderle yönetiliyor. Ben geçen dönem aday oldum. Yapacaklarımı söyledim. Seçildim. Şimdi tekrar aday olduğumu söyledim. Her yere gittim. Eleştiriye açığım. Her zaman söylüyorum. Ben daha iyisini yapacağım diyen gelir aday olur, baş tacıdır. Ben nasıl aday olduysam, arkadaşlar da olabilir. Hiçbir sıkıntı yok.”

a21-1

“BİZİ YOK SAYIP, SONRA DA SAYGI BEKLEYECEKSİN”
Ünal Özcan konuşmasının devamında Fahrettin Dündar’ın yönetiminde olan bir gazeteciden bahsederek; “Bana yakışmaz ama şunu söylemek istiyorum. Ey başkan. Senin yönetim kurulundaki arkadaş benim ticari aracımı yazdı. Evimi yazdı. Sen başta yönetim kurulu üyene sahip çık. İstifa ettireceksin. Ondan sonra geçen dönem eski başkanın ardından ben aday oldum. Odanın kuruluşuyla ilgili sayın başkan bir şey söyledi. Ben bu işin mutfağından yetiştim. Yönetimin de görevini biliyorum. Yöneticinin de görevini biliyorum. Hiç sıkıntı yok. Madeni İşler Odası’nın genel kuruluna gelelim. 32 tane mesleki odamız var. 2 tane odanın genel kurulu federasyondan gelen yetkililer tarafından yapıldı. Esnaf odalarının üst kuruluşundan istenmedi. Sen esnaf odalarının üst kuruluşunu yok sayacaksın; sonra da benden saygı bekleyeceksin. Nasıl olacak bu iş” tepkisini gösterdi.

a18-1

“ELİNDE BELGEN VARSA GİT ŞİKÂYET ET”
Esnaftan pandemi döneminde fazla para alındığı iddialarına da yanıt veren Ünal Özcan; “Sicilden alınan ücrete gelelim. Her Mart ayında denetime bağlı yapılan işin karşılığında alınan para. Nasıl bir itham bu. Ben odaların içinden geliyorum. Nasıl durumda olduklarını biliyorum. Sicil müdürlüğünden tasdik ücreti alınması gerekiyorsa tasdik ücreti alınır. Onay ücreti alınıyorsa onay ücreti alınır. Devletin bakanlığı var. Ticaret Bakanlığı var. Git şikâyet et elinde belgen varsa. Yapma, iftirayla iş olmaz. Birlik başkanını beğenmeyeceksin, yönetimi beğenmeyeceksin. Kusura bakma biz de seni hiç beğenmiyoruz. Bir de biat var. Geçen dönem aday oldum. Seçtiniz. Yine adayım dedim çıktım. Allah aşkına başkanlarım; siz beni desteklediniz. Ben size para mı veriyorum? Ben sizi satın mı alıyorum. Nasıl biat bu? El insaf, ayıp ya” dedi.

Ünal Özcan başkanlığındaki listede İbrahim Mutur, Mehmet Ali Demir, Ahmet Nalbant, İbrahim Demirtaş, Emin Görgün, Türker Demirhan asil üyeleri oluşturdular. Sait Tanur, İlhan Yavuz, Selahattin İş, İsmail Yıldırım, Yusuf Özkan, Mehmet Solak, Alaattin Gündüz ise yedek yönetim kurulunu oluşturdular. Denetim Kurulu Asil Üyeler Fatih Tok, Halil Öner ve Cengiz Erdem’den oluşurken; Hasan Fehmi Arıkan, Hasan Gök ve Serdar Uzun ise yedek üyeler olarak yer aldı. Ömür İşsever, Menduf Acar, Atilla Özbahadır Disiplin Kurulu asil üyeler olurken; Cengiz Halil Teoman, Serkan Halit Savaş ve Aladdin Demir ise yedek listede yer aldılar.

(Haber: Ahmet Tunç)

a28-1

a27-1

a26-1

a24-1

a23-1

a22-1

a20-1

a19-1

a17-1

a15-1

a14-1

a12-1

a11-2

a10-3

a9-5

a8-5

a7-5

a6-6

a5-7

a4-8

Editör: Ahmet Tunç