Biga OSB'nin genişleme sahasında altyapı çalışmaları başlıyor Biga OSB'nin genişleme sahasında altyapı çalışmaları başlıyor

Biga’da üreticilere "Seralar Kaplansın Üretim Şahlansın" adlı projesi kapsamında 24 çiftçiye yüzde 75'i hibe sera naylonu dağıtıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Biga Kapalı Pazaryeri'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projenin il genelinde uygulandığını söyledi.

Sera naylonu dağıtımına; Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca ve diğer ilgililer ile üreticilerin katıldığı törende Biga'daki 24 çiftçiye yüzde 75'i hibe olarak sera naylonu teslim edildi.

Çanakkale'de 1000 dekarın üzerinde sera alanının bulunduğunu aktaran Karadağ şöyle konuştu:

“Seralarımız Kaplansın Üretim Şahlansın” projesi kapsamında il genelinde uygulamaya başladığımız proje ile ilgili toplanmış bulunuyoruz. Çanakkale ilimize baktığımız zaman 1000 dekarın üzerinde bir sera alanının olduğunu görüyoruz, ama bunların bir kısmı gerçekten bozulmuş, yıpranmış, yırtılmış naylonlara sahip. Üreticimiz istediği şekilde üretim yapma imkanını elde edemiyor. Dolayısıyla bir önceki bakanımız Sayın Vahit Kirişçi özellikle metropol şehir olan İstanbul doyurulması beslenmesinde gerekli olan her türlü meyve ve sebzenin daha Adanalılardan Antalyalardan buraya getirilmesinin ciddi bir maliyet olduğunu söyledi.  O meyve ve sebzenin 24 saat kamyon üzerinde gelmesi bir takım sıkıntılara sebep olduğunu söyleyerek bir proje üretmemizi söylemişti. Biz o toplantıda ben de il müdürü olarak seraların yırtık eksik delik veya naylonunun değiştirilmesi gereken seraların bir an önce naylonlarının değiştirilerek üretime kazandırılmasının iyi olacağını söylemiştik, sonra buraya geldiğimizde bakanlıktan bizi aradılar dediler ki bu projeyi biraz şekillendirip bize gönderin. Şekillendirip gönderdik proje beğenildi geçti. 11 ili de o projenin içine dahil ettiler. İstanbul'un etrafındaki 11 il, İstanbul'u doyurmak için beslemek için yırtık olan bozuk olan naylonları değiştirilmesi projesi 11 ile dağıttılar, proje kapsamında baktığımız zaman 119 üreticimize 150 dekarlık bir naylon kaplaması yapılacak il genelinde bu 1. etap için. 1. etaptan sonra 2. Etap başlayacak.İnşallah temennimiz o ki 2. etapta da bir o kadar daha destekleme gelir. Tabii Bakan Bey aslında çok doğru söylüyor biz burada üretimi seraya alırsak, açıktaki birçok riskten birçok olumsuz koşullardan da ürünümüzü korumuş oluruz. Yağmur yağdığı zaman büyük risk, sıcak olduğu zaman büyük risk, su olmadığı zaman yine risk. İlaçlama yaptığımız zaman eğer zamanını bulamazsak rüzgarlı hava ise ve bizim de ilaç atmamız gerekiyorsa yine büyük risk. Dolayısıyla dışarıdaki üretim bizim kontrolümüzün dışında olan bir üretim, ama bunu seranın içine çekebilirsek hem kontrolümüzün içinde olur hem de daha fazla kaliteli bir üretim yapmış oluruz üretimimiz bir yerine 2 kazanır 3 kazanır. Dolayısıyla bu proje çok önemli. Biz daha önceki ilçelerimize dağıtım yaptığımızda sağ olsun çiftçilerimiz büyük bir memnuniyet olduğunu gördük teşekkür ettiler. Biz de inşallah bugün burada son olarak Biga’daki 24 çiftçimize naylonlarını %75 hibeli olarak dağıtacağız. Projenin değeri Toplamda 4 milyondur. 4 milyonun 2 milyonunu Bakanlığımız gönderdi, 1  milyonu İl Özel İdaresi tarafından karşılandı, geriye kalan %25'lik kısmı da bizim üreticimizden aldığımız katkı payı.  Bütün aşamasında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum çiftçilerimize de hayırlı olsun.”

Karadağ’ın konuşmasından sonra Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan birer konuşmaya yaptıktan sonra Bigalı 24 üreticiye %75 hibeli sera naylonları dağıtıldı.

(Haber: Ahmet Tunç)

9377ba44-c310-40fa-8398-32fa3446e804

2187ecd4-aa89-42bf-8002-608aa53350b3

9d3119c3-2fc1-4c20-9cc0-48c7cc09cef9

9d2f1bac-9ada-4397-9ad6-f59018ba1c66

8f5b1e31-5712-4cff-b0f3-6d42c3aa9e44

Editör: Ahmet Tunç