Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur, Kurban Bayramı için açıklanan 9 günlük tatilde yola çıkacak olan sürücülere tavsiyelerde bulundu ve uyarılarda yaptı.

9 günlük bayram tatili 24 Haziran Cumartesi günü başlıyor.Bayram vesilesiyle tatili fırsat bilen vatandaşlar, farklı şehirlere ve tatil beldeleri ile memleketlerinde geçirmek için yollara çıkmaya hazırlanıyor. Tatili memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçirmenin hayalini kuran vatandaşların mutlu bayram tabloları; hız ihlali, hatalı sollama, yorgunluk, dikkatsizlik gibi nedenlerden meydana gelen trafik kazalarından dolayı hüzne dönüşebiliyor.

Hüzünlü tabloların oluşmaması ve kazaların yaşanmaması için öncelikle tüm sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uymasının hayati derecede önemli olduğunu vurgulayan Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait TANUR, "Yollardaki araç yoğunluğu bir anda çok fazla artacak. Buna sıcak hava ve yaz yağmurları da eklendiğinde trafikte geçireceğimiz zaman yolculuktaki zorluk ve stres katsayısı çoğalacak. Bu yüzden yola çıkmadan önce almamız gereken tedbirleri hiçbir zaman unutmamalıyız. Özellikle uzun yolculuklara alışkın olmayan sürücülerin yorulduklarının farkına varamadıkları uyarısında bulundu. Tanur, uzun yola alışkın olsun veya olmasın sürücülerin 2 saatte bir en az 15 dakikalık dinlenme molaları vermesi çok önemlidir. Bunun yanında tabi ki Tüm sürücülerimizi trafik kurallarına harfiyen uymaları noktasında bir kez daha uyarıyorum" dedi.

"UYKUSUZ VE YORGUN ARAÇ KULLANMAYIN"
Bayramların aşırı hız ve yorgunluk nedeniyle oluşacak dikkatsizlikler sonucunda meydana gelen kazalar sonrasında hüzün gününe döndüğüne dikkat çeken Tanur, şu tavsiyelerde bulundu: "Bu kazaların alınacak çok basit önlemlerle önüne geçebiliriz. Öncelikle trafik hız sınırlamalarına ve trafik kurallarına mutlaka uymalıyız. Uykusuz ve yorgun araç kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Trafik yön ve levhalarına dikkat etmeliyiz. Uzun mesafeli yola çıkacaksak yorulduğumuzu ve dikkat eksikliği yaşadığımızı hissettiğimiz anlarda mola vermeliyiz.  İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. Bu olumsuz davranışlardan kesinlikle kaçınmalıyız çünkü trafikte hata ve ihmalin telafisi yok. Unutulmayalım ki; Varacağımız yere kısa sürede gitmekten sağ-salim gitmek daha önemlidir" ifadelerini kullandı. Seyahat için şehirlerarası otobüs firmalarını tercih edecek olanlara güvenilir firmaları tercih etmeye özen gösterilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

"ARAÇ BAKIMI ÇOK ÖNEMLİ"
Sait Tanur, sürücülerin yol ve sürüş güvenliği için yola çıkmadan önce de yerine getirmesi gereken yükümlülükleri olduğunu dile getirdi ve bu yükümlülükleri şöyle sıraladı: "Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir.  Yolculuk öncesi, frenlerin bakımı ve lastik kontrolü hayati önem taşıyor. Ayrıca aracınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir."

Çanakkale Valisi değişti Çanakkale Valisi değişti

Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur, sözlerinin sonunda Milletimizin ve tüm İslam Âleminin Kurban Bayramını kutlayarak güvenli ve konforlu yolculuklar diledi.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç