19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Biga Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Çelenk sunumunun ardından törende bir konuşma yapan Esentepe Mahallesi Muhtarı Salih Baydemir, muhtarlığın vatandaş ile devlet kurumları arasında köprü vazifesi gördüğünü ve son dönemde kazandıkları hakların çok önemli olduğunu dile getirdi. 

Törene Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İl Genel Meclis Üyesi Hakkı Sezen, önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, mahalle ve köy muhtarları ile daire amirleri katıldılar. Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah ve Bigalı muhtarlar ise Muhtarlar Günü kapsamında Ankara'ya yola çıktılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Esentepe Mahallesi Muhtarı Salih Baydemir bir konuşma gerçekleştirdi.

muhtar13

"VATANDAŞLA DEVLET KURUMLARI ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ..."

Devlet kurumları ile vatandaşlar arasında köprü görevi gördüklerini söyleyen Esentepe Mahallesi Muhtarı Salih Baydemir; "İstanbul nüfus sayımının 19 Ekim 1829'da yapılması ve bu nedenle yayınlanan Hatt-ı Humayun'un muhtarlık kurumunun tesisine giden yolu açtığı göz önünde bulundurularak, bu tarihi günden hareketle başbakanlığımızın 19 Ekim 2015 tarih ve 11 sayılı genelgesi ile her yıl 19 Ekim günü bundan böyle 'Muhtarlar Günü' olarak kutlanacak olup, bu anlamlı günün halkımıza ve görevlerini fedakarca yürüten tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Muhtarlık müessesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikardır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır" ifadelerini kullandı.

muhtar8

"ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORUZ"

Muhtarların çok önemli bir görevi yerine getirdiklerini ve son zamanlarda kazandıkları haklarla birlikte de devlet tarafından önemsediklerini dile getiren Baydemir; "Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir. Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakarca hizmetlerin karşılığı son dönemde yapılan maddi ve madevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi özellikle devletimizin bizlere verdiği önemin bir göstergesidir. Gerek sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılması, gerekse silah ruhsatlarından alınan harç alınmaması bunların bir göstergesidir. Gerek milleti, gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor; ilçemizde görev yapan tüm mahalle ve köy muhtarlarımızın 'Muhtarlar Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum" dedi.

muhtar5

MUHTARLAR KAYMAKAM DOLU'YU ZİYARET ETTİ

Törenden sonra ise muhtarlar tarafından Biga Kaymakamı Erdinç Dolu'ya bir ziyaret gerçekleştirildi. Kaymakam Dolu ziyarette tüm muhtarların gününü kutlayarak çiçek takdiminde bulundu.

muhtar2

Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı... Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı...

BAŞKAN ERDOĞAN MUHTARLARLA KAHVALTIDA BULUŞTU

Öte yandan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga'nın mahalle muhtarlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Erdoğan, muhtarların gününü kutladı.

(Haber: Ahmet Tunç)

muhtar12

muhtar11

muhtar10

muhtar9

muhtar7

muhtar6

muhtar4

muhtar3

muhtar1

Editör: Ahmet Tunç