Yaşanan sel felaketinde çok sayıda araç sulara gömülürken, biri Sarıkaya Köyü yakınlarında diğer ise Çavuşköy Mahallesi'nde iki kurtarma çalışması gerçekleştirildi.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü Güldoğan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan'ın da yer aldığı Çavuşköy Mahallesi'ndeki kurtarma çalışmasında, hayvan damlarına giden ve sel sularının yolları kapatmasıyla mahsur kalan bir aile ise Biga Belediyesi'ne ait kepçe ile kurtarıldılar.

Diğer kurtarma çalışması ise Sarıkaya Köyü yakınlarında bir bölgede, sel sularının etkisiyle dere yatağındaki evlerinde paniğe kapılan bir aile için yapıldı. AFAD'a ait botla müdahale edilen aile üyeleri bulundukları yerden alındılar ve güvenli bir bölgeye taşındılar.

Çavuşköy Köprüsü civarında sel sularının çok yükseldiği, Karabiga yolunda da tarlaların sular altında kaldığı gözlendi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA 

Çanakkale Valiliği’nden taşkına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Çan ve Biga ilçelerimizden geçmekte olan Kocabaş Çayında aşırı yağışlardan dolayı su yükselmesi olmuştur. Meydana gelen su taşkınında herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. Geçmiş olsun dileklerimizle birlikte kamuoyuna saygıyla duyurulur. Çan ve Biga ilçelerimizden geçmekte olan Kocabaş Çayında aşırı yağışlardan dolayı su yükselmesi olmuştur. İlimizdeki diğer dere yataklarında da su yükselmesi beklenmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından gerekli tedbirler alınmakla beraber vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından dikkatli olmaları önemle rica olunur" denildi.

Biga Kaymakamı Dolu'dan Engelsiz Biga projesine adım adım... Biga Kaymakamı Dolu'dan Engelsiz Biga projesine adım adım...

YENİCE-BİGA SINIRI.. İKİ KÖYE ULAŞIM YOK!

Biga Özel İdare Müdürü İsmail Satılmış ise bazı araçların su altında kaldığını belirterek, “Onun haricinde Kırkgeçit diye tabir ettiğimiz Yenice-Biga sınırındaki yolumuz ulaşıma kapalı. Su, yolun üzerinden akmakta ve Bakacak Çiftçiliği ve Akkayrak köylerimiz ulaşıma kapandı. Bu iki köyümüze vatandaşların gitmemesi gerekiyor. Şu anda riskli bir durum var. Onun haricinde köylerimizde sıkıntı yok. Yüksek bölgelerde kar yağışı devam ediyor. Derelerin bazılarında taşma var ama maddi hasar yok. Herhangi bir can ve mal kaybı yok. Burada 10’un üzerinde araçta hasar söz konusu” diye konuştu.

"ÇOK ŞÜKÜR CAN KAYBIMIZ YOK"

Öte yandan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Belediye ekipleriyle birlikte sahadaki çalışmalarını sürdürürken, özellikle Avcılar, Kocabaş ve Atatürk Köprüsü arasındaki alanda taşkının etkili olduğunu bazı araçların sular altında kaldığını ancak can kaybı yaşanmadığını söyledi. Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada, “Dün yani Çarşamba gününden bu yana etkili olan sağanak yağış, özellikle geçen hafta etkili olan kar yağışının Kazdağları, Yenice, Bayramiç ve Çan bölgesinden eriyerek Biga Çayına katılması şehrimiz içinden geçen çayın debisini yükseltti. Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden aldığımız bilgiye göre şehrimizde son 10 yılın en yoğun yağışıyla birlikte metrekareye 60 metreküp yağmur düştü. Akşam saatlerinden bu yana 300 vatandaşımıza ulaşarak çay boyundaki araçlarını kaldırılmasını sağladık. Ulaşamadığımız vatandaşlarımızın araçlarını ise Emniyet Müdürlüğümüz ve Zabıta Müdürlüğümüz ekiplerinin ortak çalışmasıyla çekicilerle çay boyundan kaldırdık. Ekiplerimiz çay boyuna girişleri kapattı. Çavuşköy mahallemizde de incelemeler yaptık. Taşkından etkilenen vatandaşlarımızla bir araya geldik ve hayvanlarına bakmaya giden bir ailemizi ekiplerimizce kurtardık. Çok şükür can kaybımız yok. Çanakkale Valiliğimiz koordinesinde Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve AFAD ekiplerimizle teyakkuz halindeyiz” ifadelerini kullandı.

b3fdd0b2-c837-4ffc-b948-b3ec63cf91ae13248cac-5393-49c3-8c07-923f4cc07aea

85b4a0d5-eab5-4934-8f1c-b255c81566bc

Editör: Ahmet Tunç